Film

Warsztaty filmowe w Jarocinie

 

Jeszcze do 27 czerwca zapaleńcy filmowi (zarówno ci bardziej, jak i mniej doświadczeni) mogą zgłosić swoje kandydatury na warsztaty, które odbędą się w lipcu w Jarocinie. Znamy już wykładowców tegorocznej edycji. Będą to: Magdalena Łazarkiewicz, Maria Seweryn, Jarek Kupść, Rafał Listopad oraz Andrzej Wolf.

 

W dniach 11-17 lipca 2011r. zostaną utworzone trzy grupy młodych twórców filmowych z całej Polski: 15-osobowa grupa fabularna oraz dwie 5-osobowe ekipy dokumentalne. Uczestnicy, pod okiem specjalistów z branży filmowej, na profesjonalnym sprzęcie, realizować będą krótkie filmy oraz poznawać tajniki reżyserii, scenopisarstwa, montażu, gry aktorskiej oraz pracy operatora filmowego.
Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się zarówno wielu ciekawostek z historii kina, jak i praktycznie sprawdzić się w roli twórcy filmowego. Nie zabraknie również projekcji niebanalnych filmów oraz - oczywiście - letniej, twórczej atmosfery.

 

Nie bez znaczenia jest doświadczenie praktyczne, które będzie można zdobyć na warsztatach. 

Do Jarocina zostaną zaproszeni przedstawiciele branży filmowej i telewizyjnej, którzy przeprowadzą cykl wykładów oraz praktycznych szkoleń obejmujących poszczególne etapy realizacji filmu (począwszy od przygotowania tekstu scenariuszowego, poprzez reżyserię i realizację zdjęć aż po proces postprodukcji).

 

Opłata akredytacyjna za udział w Akademii wynosi jedynie 300,00 zł brutto i gwarantuje udział we wszystkich wydarzeniach objętych programem, zakwaterowanie w dniach 11-18 lipca 2011r. oraz wyżywienie (3 posiłki dziennie). Liczba miejsc jest ograniczona. 
Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe zasady udziału w warsztatach dostępne są na stronie: www.akademia.jarocin.pl.

 

Patron Festiwalu, zmarły w 2008 roku reżyser Piotr Łazarkiewicz jest autorem filmu Fala" (1985r.), który pokazał najważniejsze dla Jarocina i jego mieszkańców wydarzenie: Festiwal Muzyki Rockowej, obchodzący w 2010 roku swoje 30-lecie. Aby uczcić jego pamięć, od 3 lat w Jarocinie prowadzona jest Akademia Filmowa jego imienia. 

Operator filmowo-telewizyjny. Ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Współpracował z wieloma uznanymi reżyserami m.in. z Janem Kidawą-Błońskim, Januszem Zaorskim, czy Andrzejem Wajdą. Jest wykładowcą na Wydziale Operatorskim w Warszawskiej Szkole Filmowej. W 2003 roku został uhonorowany Nagrodą Specjalną Polskiego Kina Niezależnego za całokształt działań na rzecz młodego kina w Polsce. Członek OFF-owej Akademii Filmowej. 

 

MAGDALENA ŁAZARKIEWICZ - opiekun artystyczny (scenariusz, reżyseria)

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas studiów asystowała Andrzejowi Wajdzie przy "Pannach z Wilka". Po serii filmów dokumentalnych reżyserka zrealizowała swój debiut fabularny, film "Przez dotyk". Obraz został obsypany nagrodami na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą m. in. na Festival International du Film de Femmes w Créteil, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Figueira da Foz; Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, Koszalińskich Spotkaniach Filmowych "Młodzi i Film". Po kliku latach Magdalena Łazarkiewicz powraca do kina intymnego filmem "Odjazd" zrealizowanym wspólnie z mężem, który również uzyskał uznanie Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Następnie powstały takie obrazy jak: "Białe małżeństwo" i "Na koniec świata". Obok filmów fabularnych i dokumentalnych Magdalena Łazarkiewicz reżyserowała także seriale, w tym serial "Ekipa" wspólnie z siostrą Agnieszką Holland i siostrzenicą Kasią Adamik. Magdalena Łazarkiewicz wystawiła również liczne spektakle teatralne m.in. w Warszawie oraz Krakowie a także przedstawienia Teatru Telewizji.

 

 

MARIA SEWERYN (zajęcia aktorskie, współpraca reżysera z aktorem)

Aktorka. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. W latach 1998-99 występowała w Teatrze Powszechnym w Warszawie. pracowała także w teatrach warszawskich: Rozmaitości (1999), Rampa (2000), Komedia (2001) oraz Współczesnym w Szczecinie (2002-03), Polskim w Bielsku-Białej (2002) i im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (2003). Wystąpiła w filmach fabularnych: "Zwerbowana miłość" reż. Tadeusz Król, "Idealny facet dla mojej dziewczyny", reż. Tomasz Konecki, "Boisko bezdomnych" reż. Kasia Adamik, "0_1_0" reż. Piotr Łazarkiewicz, "Julia wraca do domu" reż. Agnieszka Holland, "Pół serio" reż. Tomasz Konecki, "Matka swojej matki" reż. Robert Gliński, "Kolejność uczuć" reż. Radosław Piwowarski. Laureatka Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego (1994).

 

 

JAREK KUPŚĆ (scenariusz, reżyseria)

Amerykański reżyser i scenarzysta. Urodzony w Warszawie. Filmem fabularnym zajmuje się od 1984 roku. W 1987 roku zamieszkał w USA. Ukończył studia reżyserii i scenopisarstwa na uniwersytecie stanowym w San Francisco. Jego pełnometrażowy debiut, "Recoil" ("Odrzut"), zdobył główne nagrody na licznych festiwalach (min. Woodstock, Dahlonega oraz Wine Country). Za swój film "Kraina snu" ("Slumberland") otrzymał Nagrodę Specjalną Jury w Konkursie Kina Niezależnego 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę Young Screenwriter na Young Film Festival 2006, oraz I nagrodę na 6. Międzynarodowym Forum Niezależnych Filmów Fabularnych w Warszawie (ex quo). Jego ostatnim filmem jest dramat polityczny "The Reflecting Pool" ("Pryzmat zbrodni"), laureat nagrody Best Picture na festiwalu Moondance oraz Specjalnej Nagrody Jury na XX Festiwalu Polskich Filmów w Chicago. Jest również autorem książki "The History of Cinema For Beginners" ("Historia kina dla początkujących"), wydanej w USA, Indiach i Republice Czeskiej.

 

 

RAFAŁ LISTOPAD (montaż filmowy, postprodukcja)

Jeden z najzdolniejszych polskich montażystów filmowych. Ma na koncie ponad 12 zmontowanych obrazów w tym nominowany do statuetki OSCARA film "Katyń" reż. Andrzej Wajda, "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" reż. Antoni Krauze, "Maraton tańca" reż. Magdalena Łazarkiewicz, "Miłość na wybiegu" reż. Krzysztof Lang, "Środa czwartek rano" reż. Grzegorz Pacek, "Trójka do wzięcia" reż. Bartek Konopka oraz "Statyści" reż. Michał Kwieciński. Rafał Listopad jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Montażystów oraz OFF-owej Akademii Filmowej.

 

 

ANDRZEJ WOLF (zdjęcia, praca z kamerą)

 Operator filmowo-telewizyjny. Ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Współpracował z wieloma uznanymi reżyserami m.in. z Janem Kidawą-Błońskim, Januszem Zaorskim, czy Andrzejem Wajdą. Jest wykładowcą na Wydziale Operatorskim w Warszawskiej Szkole Filmowej. W 2003 roku został uhonorowany Nagrodą Specjalną Polskiego Kina Niezależnego za całokształt działań na rzecz młodego kina w Polsce. Członek OFF-owej Akademii Filmowej.

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca