Film

7. Spotkania z Filmem Górskim

Ponad 100 filmów o tematyce górskiej będzie można obejrzeć w Zakopanem podczas 7. Spotkań z Filmem Górskim. 32 z nich będzie rywalizowało o Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego.

Impreza rozpoczyna się w czwartek, 8 września i potrwa do niedzieli, 11 września.

 

Głównym wydarzeniem Spotkań z Filmem Górskim jest Międzynarodowy Konkurs Filmowy, ale w ramach imprezy odbędzie się szereg ciekawych wydarzeń m.in. Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny "Przestrzeń Życia", zawody wspinaczkowe, panele dyskusyjne o problematyce górskiej, pozakonkursowe projekcje filmów górskich oraz wycieczki w Tatry.

 

Podczas imprezy odbędą się ciekawe spotkania z wybitnymi podróżnikami, alpinistami oraz filmowcami. Gośćmi specjalnymi w Zakopanem będą angielskiwspinacz i pisarz, pierwszy raz goszczący w Polsce, Joe Simpson i Francuz Alain Robert nazywany „człowiekiem - pająkiem” ze względu na swoją ekstremalną pasję wspinania się bez asekuracji na najwyższe drapacze chmur na całym świecie.

 

Podczas tegorocznych Spotkań odbędzie się wiele ciekawych paneli dyskusyjnych. Na 8 września zaplanowano spotkanie w Dworcu Tatrzańskim, które poświęcone będzie zjawisku kolaboracji części górali podhalańskich z Niemcami podczas II wojny światowej. Będzie ono zapowiedzią książki "Goralenvolk. Historia zdrady...", autorstwa Wojciecha Szatkowskiego, która ukaże się jesienią tego roku. Innym ciekawym spotkaniem będzie dyskusja prowadzona przez dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, Pawła Skawińskiego o przewodnictwie w Tatrach.

 

Ciekawostką tegorocznych Spotkań będzie górska wycieczka „w stylu retro”, nawiązująca do pionierskich wypraw tatrzańskich sprzed 150 lat. Wycieczkę będzie prowadził góralski przewodnik a towarzyszyła jej będzie góralska kapela. „Odkrywca Zakopanego”, dr Tytus Chałubiński rozwinął styl wielodniowych wypraw w Tatry w towarzystwie wielu przewodników tatrzańskich i swoich przyjaciół. Nazwał je "wycieczkami bez programu", bo dopiero w górach wybierał cel wyprawy, w zależności od pogody, fantazji i umiejętności uczestników.

 

Podczas Spotkań na zakopiańskich Krupówkach prezentowana będzie plenerowa wystawa poświęcona topniejącym lodowcom w Himalajach, której autorem jest amerykański fotografa i alpinista David Brashers.

W sobotni wieczór międzynarodowe pięcioosobowe jury, podczas uroczystej Gali przyzna dla autora najlepszego filmu Grand Prix czyli Wielką Drewnianą Górę.

 

Od 2006 roku organizatorzy zakopiańskich Spotkń z Filmem Górskim współpracują z Trento Film Festival we Włoszech - najstarszym oraz jednym z największych na świecie festiwali filmów górskich i podróżniczych.

W siedmioletniej historii imprezy gośćmi Spotkań z Filmem Górskim byli m.in. autor wielu filmów górskich i podróżniczych Pavol Barabas, himalaistka Anna Czerwińska, himalaiści Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik, włoski wspinacz Mauro "Bubu" Bole i słoweńska wspinaczka Martina Czufar a także reżyserzy Krzysztof Zanussi, Jerzy Surdel, Anna Milewska.

 

Pokazy konkursowe odbywać się będą w Dworcu Tatrzańskim, a pozakonkursowe w kinie "Sokół".

 

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim. O szczegółach programu imprezy można przeczytać na www.spotkania.zakopane.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca