Film

Kino na granicy

Już po raz czternasty mamy przyjemność zaprosić wszystkich miłośników kina środkowoeuropejskiego do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna na Przegląd Kina na Granicy.

 W tym roku długi filmowy weekend majowy zacznie się 28 kwietnia i potrwa do 3 maja. Chociaż wydawałoby się, iż w trakcie tak długiego czasu podstępem może zakraść się nuda, uspakajamy - nie będzie dla niej miejsca.

 

Gwarantem powyższej obietnicy będą co najmniej dwa cykle filmowe, które mogą poderwać widzów z kinowych krzeseł. Pierwszy poderwie przede wszystkim kibiców piłki nożnej, gdyż będą mieli okazję zobaczyć jedne z najciekawszych filmów polskich, czeskich i słowackich poruszających tematykę futbolowej gorączki. Taka rozgrzewka przed Mistrzostwami Europy powinna okazać się w sam raz. Drugi cykl poderwie z foteli tych, którzy uwielbiają drżeć przy mafijno-policyjnych strzelaninach i rozwiązywać tajemnice morderstw. Przegląd środkowoeuropejskich filmów kryminalnych i gangsterskich nie powinien ich rozczarować. Przy okazji odkryjemy (już nie kryminalną) tajemnicę postaci Járy Cimrmana, czyli Największego Czecha, omnipotentnego geniusza, choć w rzeczywistości nieistniejącego. Swoją inaugurację będzie też miał cykl "Granice i mury świata". Postaramy się przedstawić w nim historie miejsc i ludzi, na których życie owe granice i mury wciąż mają realny wpływ. Jako pierwszemu przyjrzymy się nierzadko niełatwemu współżyciu Romów i białych w krajach Europy Środkowej.

 

Program Kina na Granicy nie byłby pełny bez retrospektyw wybitnych przedstawicieli kinematografii. Podczas 14. edycji przeglądu postaramy się przybliżyć twórczość trzech wyjątkowych artystów. Pierwszy z nich, Štefan Uher, to słowacki reżyser, którego "Słonko w sieci" z 1962 roku uważa się za początek czechosłowackiej nowej fali. Druga retrospektywa ucieszy wszystkich fanów Zdeňka Svěráka - aktora, scenarzysty i pisarza, którego dzieła od paru dekad współtworzą kanon czeskiego kina. Trzecim bohaterem, reprezentantem kina polskiego, będzie Antoni Krauze, autora niezapomnianej "Prognozy pogody" i "Czarnego czwartku. Janek Wiśniewski padł". Zdeňek Svěrák i Antoni Krauze zagoszczą na cieszyńskim festiwalu nie tylko za pośrednictwem swoich dzieł, można więc liczyć na spotkania z tymi twórcami. Jak zawsze nie zabraknie też szerokiej gamy najnowszych czeskich, polskich i słowackich produkcji oraz akcentu węgierskiego.

 

Tradycyjnie już zapraszamy na dyskusje z twórcami (m.in. Martinem Šulíkiem, Gabrielą Muskałą, Ondřejem Vetchým i Joanną Kulig), spotkania literackie (tym razem z Lidią Ostałowską i Jerzym Kronholdem), a także wystawy i warsztaty. Wieczorami warto wybrać się na Wzgórze Zamkowe, gdzie czekają na nas liczne koncerty (m. in. wystąpią Julia Marcell i Vypsaná Fixa). Niemałym wydarzeniem będzie również charytatywny mecz piłkarski: z Reprezentacją Osobistości Czeskiej Kultury Klubu Amfora po raz pierwszy zmierzy się Reprezentacja Artystów Polskich.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 kwietnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca