Film

Radomskie mity. Obalanie już za dwa tygodnie.

Organizatorzy 5. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO 2012 w Radomiu udowodnią, że ani legendy miejskie ani uprzedzenia między miastami nie mogą czuć się tego lata bezpiecznie.

 

KAMERALNE LATO, festiwal młodego kina, połączony z warsztatami filmowymi dla młodzieży, już na stałe zagościł na mapie wydarzeń kulturalnych w Polsce. W wydarzenia festiwalu angażowane jest co roku całe miasto – od miejskich instytucji kultury po komercyjne i prywatne inicjatywy. Istotnym elementem imprezy są także szkolenia filmowe prowadzone przez gwiazdy polskiego kina.

W tym roku, wyjątkowo, podczas KAMERALNEGO LATA, drużyny warsztatowe mają do zrealizowania dwa krótkie filmy, za pośrednictwem których zmierzą się z obiegowymi opiniami, legendami miejskimi, a nawet plotkami i stereotypami dotyczącymi Radomia. Tegoroczny festiwal odbędzie się pod hasłem „POGROMCY RADOMSKICH MITÓW”.

Jakie mity obalać będzie KAMERALNE LATO 2012? „Jako mity możemy rozumieć zarówno klasyczne legendy miejskie, czyli przekazywane z ust do ust, mrożące krew w żyłach wcale-nie-takie-prawdziwe historie, jak i mity, które narosły wokół samego Radomia” - tłumaczy Michał Grosiak - Dyrektor Ogólnopolskich Spotkań Filmowych.


„Radom jest jednym ze średniej wielkości miast, które – zupełnie niesłusznie – występują w żartach i niekiedy są nawet obiektem docinek i kpin. Chcemy przewrotnie zabawić się tym wizerunkiem.” - wyjaśnia Grosiak.


W ramach warsztatów zostanie zrealizowana fabuła oraz dokument. O tym, czy będą to filmy o historii, stereotypach czy zabawne filmiki rodem z kwejka, zadecydują sami warsztatowicze. Ci mają szansę zgłosić się do 11 czerwca (przedłużony termin) poprzez formularz na stronie www.kameralnelato.pl.

Grupy filmowe poprowadzą: amerykański reżyser polskiego pochodzenia Jarek Kupść ("Reflecting Pool", "Slumberland", "Recoil") oraz uznany operator filmowy Radosław Ładczuk ("Jesteś Bogiem", "Sala Samobójców").

Wykłady i otwarte szkolenia przygotują aktorzy: Antoni Królikowski ("Lejdis", "Mała Matura 1947") i Anna Mucha ("Och Karol 2", "Chłopaki Nie Płaczą"), montażysta filmowy Rafał Listopad ("Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski Padł", "Katyń") oraz scenarzysta Maciej Pisuk ("Jesteś Bogiem").

 

Kameralne Lato 2012 odbędzie się w dniach 18-23 czerwca w Radomiu.

 

Tradycją tego odbywającego się w Radomiu festiwalu, są warsztaty prowadzone przez znanych i utytułowanych twórców filmowych. Także w tym roku nie zawiedzie nas oferta festiwalowa, składająca się m.in. z warsztatów dla młodzieży, czy też Konkursu Filmów Odrzutowych Hyde Park. Najważniejszym punktem imprezy pozostaje jednak jak zawsze konkurs główny, do którego mogą zgłaszać swoje produkcje twórcy filmu niezależnego.

 

Organizatorem 5. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie „FILMFORUM”, współorganizatorami: Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy LATERNA MAGICA oraz Urząd Miejski w Radomiu.

 

Impreza objęta jest mecenatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem strategicznym projektu jest Galeria Słoneczna w Radomiu.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 czerwca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca