Film

Polski Don Giovanni w kinie Kijów.Centrum

Zapraszamy na kolejną retransmisję w ramach Wakacyjnego Cyklu Operowo-Baletowego. Tym razem największa polska gwiazda operowa, pochodzący z Krakowa Mariusz Kwiecień, wystąpi w tytułowej roli Don Giovanniego w jednym z najwspanialszych dzieł Mozarta. Retransmisja spektaklu z The Metropolitan Opera odbędzie się już w niedzielę 19 sierpnia.Opera Don Giovanni W.A. Mozarta powstała bezpośrednio po sukcesie, jakim była premiera Wesela Figara. Utwór został napisany na zamówienie opery praskiej przez najlepszego librecistę, z jakim przyszło współpracować Mozartowi, Lorenzo da Ponte. Opera powstała w rekordowym czasie ośmiu miesięcy. Miała uświetnić pobyt w Pradze arcyksiężniczki Marii Teresy, w wyniku pośpiechu zrezygnowano nawet z uwertury, co jednak nie zakończyło się sukcesem. Z powodu choroby śpiewaczki premierę przesunięto, za to Mozart zyskał kilka dni na dokończenie dzieła.

Ostatecznie premiera Don Giovanniego miała miejsce 29 października 1787 roku. Praska publiczność przyjęła operę z ogromnym entuzjazmem. Dyrygował sam Mozart a wśród publiczności znajdował się największy uwodziciel tamtych czasów Giacomo Casanova.

Wiedeńska premiera Don Giovanniego odbyła się 7 maja 1788. Nie powtórzyła jednak praskiego sukcesu (wiedeńska publiczność uchodziła za wyjątkowo wybredną). Mozart dokonał też wielu zmian, co znacznie różniło obie premiery. Włączył do opery dwie arie: Dalla sua pace Don Ottavio i In quali eccessi ... Mi tradi quell'alma ingrata Donny Elviry. Dopiero z czasem uznano utwór za genialny. Obecnie jest elementem "żelaznego" repertuaru każdego teatru muzycznego na świecie.

Wolfgang Amadeusz Mozart
DON GIOVANNI

Występują:

Marina Rebeka (Donna Anna), Barbara Frittoli (Donna Elvira), Mojca Erdmann (Zerlina), Ramón Vargas (Don Ottavio), Mariusz Kwiecień (Don Giovanni), Luca Pisaroni (Leporello), joshua Bloom (Masetto), Štefan Kocán (Komandor)

czas trwania - 4 godz. (z przerwami)

język oryginalny - włoski

napisy w języku polskim i angielskim

Mariusz Kwiecień (baryton)

Urodził się w Krakowie, ukończył Warszawską Akademię Muzyczną w klasie Włodzimierza Zalewskiego. Dziś podbija sceny operowe świata. Słynący z pięknego głosu, ogromnej muzykalności i silnej osobowości scenicznej, występuje w Europie, Ameryce Północnej i Azji w najbardziej prestiżowych teatrach operowych i z najbardziej uznanymi orkiestrami symfonicznymi. Najczęściej współpracuje z Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago, Seattle Opera, San Francisco Opera, Covent Garden i Paryską Operą Bastille.

Mariusz Kwiecień zasłynął w świecie jako Don Giovanni. Partię tę zaśpiewał w londyńskiej Covent Garden, wiedeńskiej Staatsoper, w San Francisco Opera, Houston Grand Opera, Santa Fe Opera, Seattle Opera (gdzie za tę kreację został wybrany w 2007 Artystą Roku), w Tokio pod batutą Seiji Ozawy, a także w Bilbao i w Operze Narodowej w Warszawie. Teraz o jego wielkim talencie wokalnym i aktorskim, w kreacji tytułowego Don Giovanniego, będzie mogła się przekonać również krakowska publiczność.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 sierpnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca