Film

Premierowe koprodukcje polsko-niemieckie na Avant Art Festival!

 

Już wkrótce rusza 5. AVANT ART FESTIVAL pod hasłem „Niemcy” (2-7.10.2012 r.), a wraz z nim arcyciekawe polsko-niemieckie koprodukcje jako przejaw głównej idei festiwalu – międzynarodowej wymiany artystycznej. Kolońsko-dortmundzka scena sound artu, muzyki eksperymentalnej i teatru współpracować będzie z polskim środowiskiem muzyków wPixel Klänge, energia dźwięku i ciała objawi się w kooperacji polskich tancerzy z formacją Time Art z Kolonii, a 2g „In / Between“ zaprezentuje  polsko-niemiecką multidyscyplinarną instalację z elementami żywej muzyki, światła i sztuki video.

 

Współpraca pomiędzy artystami z rożnych krajów, mająca na celu budowanie sieci relacji, wymiany doświadczeń, a tym samym tworzenie nowych projektów z różnych dziedzin sztuki, ze szczególnym naciskiem na działania performatywne, jest jednym z podstawowych założeń Avant Art Festival. W tym roku będzie można zobaczyć aż trzy nowe projekty, będące kolaboracją niemieckich i polskich muzyków, performerów, kompozytorów i artystów nowych mediów. Każdy z nich jest nowatorską realizacją szeroko pojmowanej sztuki współczesnej, każdy jest wydarzeniem premierowym, a istotą każdego z nich jest wspólny proces twórczy artystów pochodzących z Niemiec i Polski.

 

Pierwszą prezentacją będzie Pixel Klänge – realizacja muzyczno-performatywna, będąca koprodukcją Avant Art, dortmundzkiej  organizacji intermediale und experimentelle Musikprojekte oraz Gerngesehen z Kolonii. To kooperacja kompozytorów, performerów i muzyków skupionych wokół kolońskiej sceny sound artu, muzyki eksperymentalnej i teatru z polskim środowiskiem muzyków tworzących w szeroko rozumianym idiomie muzyki współczesnej oraz improwizowanej. Rozszerzone techniki wokalne i performatywne używane przez kompozytorkę i performerkę Bettinę Wenzel, język ruchu oraz współczesny performance duetu cri du coeur prowadzonego przez Fine Kwiatkowski i Willehada Grafenhorsta, obiekty dźwiękowe i sound art Hansa W. Kocha, synteza modularna, circuit-bending i synth-design w MAX/MSP Jokera Niesa, instrumenty dęte, saksofony oraz generatory fal Gerarda Lebika, preparowany fortepian i trąbka Piotra Damasiewicza, symfoniczne instrumenty perkusyjne z grupy idiofonów stosowane przez Wojtka Romanowskiego – to wszystko to elementy składowe, źródła dźwięku i techniki użyte w intermedialnych poszukiwaniach nad nieprzewidywalnością we wszystkich płaszczyznach kompozycji powstającej w ramach pierwszej współpracy artystów.

 

Drugą odsłoną tegorocznych koprodukcji będzie projekt Nanoschlaf meets Lorenc/Szatarski/Hewelt, powstały przy współpracy Festiwalu z kolońskim Time Art. Tu eksperymentalna formacja muzyczna Nanoschlaf z Kolonii spotka się z polskimi tancerzami Dawidem Lorencem, Filipem Szatarskim i Radkiem Heweltem. Nanoschlaf specjalizuje się w zarówno dźwiękowym, jak i strukturalnym stapianiu ze sobą muzyki akustycznej i elektronicznej. Wszystkich członków formacji poruszających się gdzieś między nową muzyką, elektroniczną awangardą i muzyką improwizowaną, charakteryzuje ogromna pasja i radość eksperymentowania z nieznanymi dźwiękami, strukturami czy przestrzeniami. Także niestrudzenie poszukujący nowych wyzwań tancerze Lorenc/Szatarski/Hewelt już od dłuższego czasu przekraczają interdyscyplinarnie ramy swej profesji. Powstające między artystami struktury i korelacje będą się utwierdzać, ulegną transformacji, aby się rozpaść, a wszystko po to, by za chwilę zdemaskować ukryte napięcie poprzez skumulowaną energię dźwięku i ciała.

Trzecią koprodukcją jest kontynuacja premierowego spektaklu IN BETWEEN, Music and Dance Destroyer – man born out of M.A.D.D, zaprezentowanego na zeszłorocznej edycji festiwalu Avant Art, wtedy będącego  koprodukcją polsko-szwajcarską. Tym razem będzie można zobaczyć nową wersję tego przedstawienia, z artystami pochodzącymi z Niemiec, będącą wynikiem współpracy festiwalu z Berlin Music Week / CTM Festival Berlin. 2g „In / Between“ to nie jest zwykły projekt muzyczny – to też szczególnego rodzaju multidyscyplinarna instalacja z elementami żywej muzyki, światła i sztuki video. To artystyczna kooperacja polskiego zespołu 2g z Luisem Ortizem, Ursulą Böckler i Georgiem Graw. To szczególnego rodzaju audio-visual impro night.

 

5. edycja AVANT ART FESTIVAL odbędzie się we Wrocławiu w dniach 2-7 października 2012 r. pod hasłem „Niemcy”. Tegoroczną odsłonę festiwalu reprezentować będą wybitni artyści z Niemiec, m.in. DAF, Bonaparte, Peter Brotzmann & Defibrillator, Knuckleduster, FM Einheit,Tannhäuser Sterben & das Tod i Moritz Von Oswald Trio. Po raz pierwszy na festiwalu odbędą się showcase’y dwóch wytwórni: Raster-Noton (m.in. Kangding Ray) oraz Project: Mooncircle. We współpracy z Helios Nowe Horyzonty ruszy także pierwsza edycja cyklu AVANT ART FILM, w trakcie którego zobaczymy niemieckie filmy o muzyce. AVANT ART 2012 to także spotkania z literaturą, projekt recyklingowy i debata oraz  prezentacje festiwalu za granicą: w Kolonii i Berlinie. Info: www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca