Film

Krótki rzut oka na Francję

 

Jesienią w kilkunastu miejscach w Polsce odbędą się pokazy filmów krótkometrażowych z Francji, które przygotowała dla widzów poznańska fundacja Ad Arte we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie, w ramach projektu World Shorts.

 

Cykl pokazów World Shorts  ma na celu przybliżenie widzom krótkometrażowej twórczości wybranych narodowych kinematografii. Dotychczas odbyły się pokazy filmów z takich krajów jak Portugalia, Grecja, Islandia, Szwecja i Dania. Każdorazowo, trwający około 90 minut program dobierany jest tak, aby jak najpełniej pokazać specyfikę wybranej kultury, towarzyszącego jej społecznego krajobrazu oraz temperamentu mieszkańców danego kraju. Tym razem dzięki World Shorts przeniesiemy się do malowniczej Francji, gdzie czeka na nas  sześć intrygujących obrazów, które docenione zostały na wielu znaczących międzynarodowych festiwalach, takich jak: Cannes,  Sundance czy London Film Festival. Mnogość gatunków, od energetycznych animowanych dokumentów po komediowe filmy aktorskie, gwarantuje naprawdę udany wieczór w doborowym towarzystwie.

 

Więcej : www.worldshorts.pl

 
PROGRAM WORLD SHORTS FRANCJA:

 

1. THE LITTLE DRAGON

Reż. Bruno Collet / animacja / 9'

35 lat po śmierci Bruce'a Lee jego dusza odrodziła się w lalkowej podobiźnie. Pewna siebie, gumowa zabawka postanawia zawojować świat.

Film był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach (m.in. Sundance i London Film Festival).

 

2. IN OUR BLOOD

Reż. Guillaume Senez / dramat / 16'

17-letni Lionel pochodzi ze zwyczajnej, średnio zamożnej francuskiej rodziny. Na zewnątrz wszystko wydaje się w porządku, ale za ścianami domu Lionel jest bity przez ojca. Tymczasem już niedługo sam zostanie tatą. Będzie musiał podjąć decyzję. Opuścić dom i skazać swojego młodszego brata na łaskę brutalnego ojca, czy też zostawić swoje własne dziecko bez rodzicielskiej opieki?

Zwycięzca festiwalu w Odense.

 

3. THE WOUNDED KNEE AND THE STANDING MAN

Reż. Yann Chayia / dramat / 16'

Pewnego ranka 14-letni Jonas znajduje swoją matkę martwą w łóżku. Wyrusza więc w podróż, aby odnaleźć ojca, z którym nie miał kontaktu od lat. Zarówno spotkanie, jak i przekazanie wieści o śmierci matki nie będą dla niego łatwe...

Film pokazywany m.in. na festiwalach w Cannes i Clermont-Ferrand, doceniony przez międzynarodowe jury festiwalu w Cork.

 

4. MADAGASKAR

Reż. Bastien Dubois / animacja / 10'

Animowany dziennik z wyprawy europejskiego podróżnika, odkrywającego malgaską kulturę, m.in. rytuał Famadihana. Kolejne strony zapisków ożywają na naszych oczach, gdy zgłębiamy nieznane zwyczaje tubylców.

 

5. MEDIA PLAN

Reż. Bernard Tanguy / dramat / 18'

Peter został właśnie zatrudniony w wydziale telekomunikacyjnym wielkiej korporacji. Krok po kroku odkrywa egzotyczny świat wielkich potentatów...

 

6. IT'S FREE FOR GIRLS

Reż. Marie Amachoukeil, Claire Burger / dramat / 23'

Za kilka dni Laetita będzie miała końcowy egzamin w zawodowej szkole fryzjerskiej. Wraz z najlepszą przyjaciółką Yeliz od dawna marzyły o założeniu salonu fryzjerskiego. Dzień przed egzaminem postanawiają pójść na imprezę...

 

 

ŁĄCZNY CZAS: 92'

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca