Film

3. Se-Ma-For Film Festival

10 - 13.10

 

3. Se-Ma-For Film Festival – jedno z trzech wydarzeń na świecie poświęconych animacji stop motion (poklatkowej), organizowane pod logo jednego z najstarszych w Europie studiów z dwoma Oscarami na koncie - odbędzie się w dniach 10-13 października. Projekcje, których przygotowano niemal 300, spotkania z twórcami, prelekcje i warsztaty po raz pierwszy odbędą się w murach kina Silver Screen w Łodzi.

 

Kompletna lista filmów, które zakwalifikowały się do Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Animację Stop Motion oraz do konkursu animacji polskiej, co rok towarzyszącego międzynarodowym zmaganiom, znajduje się w Plikach do pobrania. Konkurs główny obejmie 38 pozycji stop motion z całego świata, z kolei w konkursie polskim zobaczymy 22 tytuły wybrane spośród filmów animowanych różnymi technikami. Do zwycięzców powędruje statuetka inspirowana postacią bohatera „Piotrusia i Wilka” - Mały Piotruś.

 

Tegoroczny konkurs główny zdecydowanie zdominowała Estonia – aż 7 filmów przeszło pierwszą selekcję i trafi pod obrady jury. Wiadomo już, że właśnie do Estonii pojedzie Duży Piotruś – nagroda za dorobek artystyczny studia Nukufilm,  z którego pochodzi 5 konkursowych animacji. Młodsze o 10 lat od łódzkiego Se-ma-fora jest największym studiem specjalizującym się w animacji w Europie Północnej. Przez 45 lat wyprodukowało ponad 200 filmów, niezmiennie kultywując tworzenie w technikach tradycyjnych. Z Nukufilm wyszło też wiele technik autorskich, tutaj również powstał pierwszy na świecie film lalkowy stereoskopowy (popularnie określany jako 3D).

 

Kolejne dwa Duże Piotrusie – za całokształt twórczości, trafią do prawdziwych ojców polskiej animacji – Zbigniewa Rybczyńskiego (laureata Oscara za „Tango”) oraz Daniela Szczechury. Obaj odbiorą nagrody osobiście. Zbigniew Rybczyński przyjedzie na ceremonię tuż po spotkaniu dla młodzieży w nowo otwartym Se-ma-for Muzeum Animacji, które odbędzie się 13.10.2012.
 

 

W dniach 10-13 października 2012 zobaczymy między innymi:

  • Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Animację Stop Motion – w którym 38 pozycji z całego świata zawalczy o statuetkę Małego Piotrusia.
  • „Animacja po sąsiedzku” – projekcje setów filmowych z 10-ciu krajów europejskich oraz kilka spotkań z twórcami. Zostaną tu wyświetlone animacje z Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Litwy, Rosji, Rumunii, Chorwacji, Słowenii, Estonii i Polski.
  • „Ojcowie naszej animacji” – cykl spotkań, w których weźmie udział międzynarodowe grono wybitnych historyków filmu. Ilustracją do nich będą projekcje archiwalnych animacji, które stworzyły podwaliny współczesnej kinematografii. Zostanie tu pokazana, m.in. „Piękna Lukanida” – licząca 100 lat, pierwsza w historii animacja lalkowa, przez kilka dekad uważana za zaginioną.
  • 65. urodziny Se-ma-fora – retrospektywa z oscarowymi pozycjami.
  • Pokazy specjalne - w tym m.in. przegląd krótkich form wprost z Aardman Animation, kultowego brytyjskiego studia z dziewięcioma nominacjami do Oscara i czterema statuetkami na koncie oraz „Robot Chicken: Star Wars”.
  • Panele dyskusyjne dla producentów, dystrybutorów i popularyzatorów animacji. Warsztaty i konferencje znakomitych twórców z Iranu, Rosji, USA, Białorusi i Litwy.
  • Otwarcie jedynego w Polsce muzeum poświęconego technice animacyjnej – Se-ma-for Muzeum Animacji.
  • Strefa festiwalowa w centrum kultury, sztuki i kreatywnego biznesu OFF Piotrkowska; koncerty i wystawy oraz całodzienne warsztaty pikselacji.

 

Na zdjęciu Nagroda Duży Piotruś.

 

Źródło: materiały prasowe Organizatora

 

 

 


przysłano: 7 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca