Film

Kuchnia + Food Film Fest

 

KUCHNIA + FOOD FILM FEST

26 - 28 października 2012

KINO MUZA

 

Bilety na seanse filmowe: 15 zł

Slowfoodowe warsztaty dla dzieci: do każdego biletu w cenie 15 zł dodawany jest jeden bilet bezpłatny

Cena biletu na film "Niebo w gębie" razem z kolacją: 115 zł. (Bilet tylko na film: 15 zł)

Slowfoodowe śniadanie: 30 zł; za okazaniem legitymacji SlowFood - 25 zł

NIE PRZYJMUJEMY REZERWACJI!

 

PIĄTEK 26 PAŹDZIERNIKA

 

godz. 17:30 - bilety 15 zł

GORYCZ CZEKOLADY

(Semisweet: Life in Chocolate)

film dokumentalny, 52’

prod. Kanada 2012

(In Sync Media)

reż. Michael Allcock

Czekolada - nieomal alchemiczna substancja, która zmienia życie ludzi… nie zawsze na lepsze. Reżyser Michael Allock podróżuje przez świat przedstawiając słodko-gorzki obraz czekoladowego przemysłu – od paryskiego cukiernika, przez wytwórców organicznej czekolady z Kanady, po robotników pracujących niewolniczo na kakaowych plantacjach Zachodniej Afryki.

 

MLEKO?

(Milk?)

film dokumentalny, 56’

prod. USA, 2011

(Batchfilms, Keep it in the Family Productions Inc.)

reż. Sebastian Howard

Pić czy nie pić? Oto jest pytanie. Mleko, jeden z podstawowych składników diety, w ostatnich latach stało się produktem kontrowersyjnym. Podzieleni na dwa obozy naukowcy i konsumenci prezentują skrajnie różne poglądy. Jedni bronią dobroczynnego działania napoju, drudzy wietrzą gigantyczny spisek mleczarskiego lobby, które zataja przed opinią publiczną prawdę o jego szkodliwości.

 

godz. 20:00 - bilety 15 zł

CENA SUSHI

(The Cost of Sushi: Emptying the Seas)

film dokumentalny, 50’

prod. Hiszpania 2012

(Ib3 – Televisió de Catalunya, S.A.)

reż. Pedro Barbadillo

Światowa moda na sushi sprawiła, że mięso tuńczyka nabrało wartości, niczym cenny kruszec. Na aukcji rybnej w Tokio tuńczyk błękitnopłetwy może osiągnąć cenę powyżej 20 tysięcy euro! Czy w sytuacji, gdy populacja tych cennych ryb gwałtownie spada, grożąc wyginięciem gatunku, można bez skrupułów kontynuować ich połów, by zaspokoić potrzeby kulinarnego biznesu?

 

BYDŁO - CZYLI PRAWDZIWE ŻYCIE KRÓW

(Bovines – ou la vraie vie des vaches)

film dokumentalny, 64’

prod. Francja, 2011

(BATHYSPHERE PRODUCTIONS)

reż. Emmanuel Gras

Zamiast obserwować dzikie zwierzęta w odległych plenerach, Emmanuel Gras postanowił przyjrzeć się swojskim krowom. Bohaterkami dokumentu uczynił dostojne, śmietankowe krowy rasy Charolaise, z których słynie Normandia. Ku zaskoczeniu widza, francuski reżyser udowadnia, że choć tak bliskie człowiekowi, są doprawdy fascynującym i wciąż mało znanym gatunkiem.

 

godz. 22:30 - bilety 15 zł

WIELKI GŁÓD MAO

(Mao’s Great Famine)

film dokumentalno-historyczny, 52’

prod. Francja, 2011

(France Télévisions and Histoire)

reż. Patrick Cabouat

W komunistycznych Chinach przewodniczący Mao był bogiem, decydującym o życiu i śmierci. W latach 1958-1962 na głodową śmierć skazał miliony swoich rodaków. Ta zbrodnia reżimu Mao, otoczona do dziś w Kraju Środka zmową milczenia, jest tematem wstrząsającego dokumentu Patricka Cabouata.

 

SOBOTA 27 PAŹDZIERNIKA

 

godz. 11:00 - bilet 1 + 1 - 15 zł (do każdego biletu normalnego dodawany jest jeden bilet bezpłatny)

SLOWFOODOWE WARSZTATY DLA DZIECI

Zapraszamy na Slowfoodowe warsztaty dla dzieci.
Młodzi adepci sztuki kulinarnej będą uczestniczyć w przygotowywaniu i smakowaniu rozmaitych potraw.

 

 

 

godz. 13:00 - WSTĘP WOLNY!

SPRAGNIONY ŚWIAT

Dostęp do wody pitnej wydaje się czymś oczywistym w XXI wieku. Codzienne zużywamy jej olbrzymie ilości - piorąc, zmywając, gotując. Tymczasem aż co ósmy mieszkaniec Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody.

Na całym świecie prawie miliard ludzie nie ma dostępu do czystej wody pitnej, a jeszcze więcej nie może skorzystać z podstawowych udogodnień sanitarnych. Każdego roku 2 miliony osób, głównie poniżej piątego roku życia, umiera w wyniku picia zanieczyszczonej wody. Na dziecko urodzone w krajach rozwiniętych przypada od 30 do 50 razy większe zużycie wody, niż ma to miejsce w krajach rozwijających się.

Film opowiada o ludziach, którzy walczą o poprawę warunków życia najbiedniejszych mieszkańców Ziemi. Pomimo, że prawo człowieka do wody i urządzeń sanitarnych wydaje się niezbywalne, to wciąż w XXI wieku, szczególnie w Azji i Afryce, wydaje się być przywilejem dla wybrańców.

 

 

godz. 15:00 - bilety 15 zł

WTAJEMNICZENI

Czy jest coś, co łączy awangardowych szefów kuchni z restauracji ozdobionych po trzykroć gwiazdkami Michelina i panią Teresę, która wyrabia sękacze w przyczepie kempingowej na Wigrach? Czy René Redzepi z kopenhaskiej Nomy, po raz trzeci uznany za najlepszego kucharza świata, może mieć coś wspólnego z panem Karolem, jednym z ostatnich młynarzy na Suwalszczyźnie, mielącym ziarno w młynie ręcznie wykonanym przez jego ponad siedemdziesięcioletniego ojca?

Czy Albert Adria, niegdyś z kultowej restauracji elBulli, a dzisiaj z barcelońskiej Tickets I 41°, to zupełnie inny kulinarnie biegun, niż pszczelarz spod Puńska, bachanowski producent serów lub piekarz z Bargłowa? Oraz czy Inaki Aizpitarte, niepokorny Bask szefujący radykalnie nowatorskiemu, paryskiemu bistro Chateaubriand, znalazłby wspólny język z panem Markiem wędzącym ryby w Czerwonym Folwarku lub panią Krystyną z Oklin, która podjęła się wykonania tradycyjnego, ponad dwudziestokilogramowego kindziuka, jakiego na Suwalszczyźnie nie robiono od pół wieku?

Odpowiedzi są tylko dla wtajemniczonych.

godz. 17:00 - bilety 15 zł

NAJLEPSZY KUCHARZ ŚWIATA

(The World’s Finest Chef)

film dokumentalny, 44’

prod. Dania, 2011

(Final Cut For Real)

reż. Rasmus Dinesen

Jak każda dziedzina, tak i gastronomia ma swoje szczyty do zdobycia. Znany duński szef kuchni staje w szranki o złoty medal w elitarnym konkursie Bocuse d’Or. Przygotowania do walki o upragnione trofeum do złudzenia przypominają morderczy sportowy trening. Rasmus Kofoed nie szczędzi ciężkiej pracy, czasu i pieniędzy.

OSTATNI WALC W ELBULLI

(elBulli – Last Waltz)

film dokumentalny, 93’

prod. Hiszpania, 2011

(Televisio de Catalunysa, S.A.)

reż. Vicenç Asensio

Ostatnie dni słynnej elBulli, restauracji, która pięciokrotnie zdobywała tytuł najlepszej na świecie. Na pożegnalną kolację legendarny szef kuchni Ferran Adrià zaprosił 50 gości, którzy delektowali się 49 daniami, przygotowanymi przez najwybitniejszych kucharzy z całego świata. Hiszpański reżyser uwiecznił w swoim dokumencie ten jedyny w swoim rodzaju mistrzowski popis kulinarny

godz. 19:30 - bilety na film 15 zł; film + kolacja - 115 zł

NIEBO W GĘBIE

(Les Saveurs du Palais)

film fabularny, 95’

prod. Francja, 2012

(ARMADA FILMS & VENDÔME PRODUCTION)

reż. Christian Vincent

Smakowita opowieść  inspirowana życiem Danièle Mazet-Delpeuch, która na życzenie Prezydenta François Mitterranda wprowadziła do prywatnej kuchni Pałacu Elizejskiego tradycyjną kuchnię francuską.

Prezydenckie życie „od kuchni” i kulisy przygotowań wykwintnych kolacji z głowami państw są tłem dla salonowych gier i kuchennych potyczek.

 

godz. 21:45

FILMOWA KOLACJA

Bezpośrednio po projekcji filmu „Niebo w gębie” odbędzie się inspirowana nim uroczysta Kolacja Filmowa. Specjały kuchni francuskiej przygotuje Tomasz Jakubiak znani z anteny kuchni+.

Kolacja odbędzie się w Restauracji SPOT, ul. Dolna Wilda 87  61-001 Poznań

NIEDZIELA 28 PAŹDZIERNIKA

godz. 11:00 - bilety 30 zł, 25 zł po okazaniu legitymacji SlowFood

SLOWFOODOWE ŚNIADANIE

Slowfoodowe śniadanie, podczas którego uczestnicy spróbują najlepszych smakołyków z Wielkopolski.
Ich producenci są bohaterami jednego z filmów tegorocznego przeglądu - „Wtajemniczeni”. Będzie to okazja by w doborowym towarzystwie, przy jedzeniu od lokalnych producentów, porozmawiać o idei slow food.

Slowfoodowe śniadanie odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, ul. Wodna 27 - Pałac Górków

godz. 15:00 - bilety 15 zł

WIĘZY SMAKU

(Flavour and Affinity)

film dokumentalny, 52’

prod. Francja/Chiny, 2011

(Solferino Images)

reż. Wang Feng

Ceniona na świecie, różnorodna, niezwykła… W czym tkwi tajemnica sukcesu chińskiej kuchni?  Egzotyczne składniki, oryginalne smaki, tradycyjne receptury? A może zupełnie inne podejście do pracy w gastronomii niż na Zachodzie?

CHŁOPIEC I PSZCZOŁY

(Facing the Giant Bees)

film dokumentalny, 52’

prod. Francja, 2011

(ZED)

reż. Jérôme Segur

Na stromych skałach Himalajów ludzie od wieków ryzykują życie w poszukiwaniu miodu wytwarzanego przez gigantyczne i śmiertelnie niebezpieczne pszczoły.  Zanim nastoletni Moti zacznie tak, jak ojciec zbierać drogocenny miód, przechodzi swoisty rytuał inicjacji, który włączy go do wspólnoty niezwykłych, nepalskich pszczelarzy.

godz. 17:30 - bilety 15 zł

WOJNA O OTYŁOŚĆ

(Battling obesity)

film dokumentalny, 52’

prod. USA, 2012

(TAC PRESSE)

reż. Romain Bolzinger

W USA co roku z powodu otyłości umiera 400 tys. osób! A jednak niezdrowe, tłuste jedzenie w fast foodach ma wciąż wiernych fanów, którzy zdają się nie przejmować ani rozmiarem XXL, ani rozlicznymi chorobami wynikającymi z nadliczbowych kilogramów.

OBÓZ

film dokumentalny, 19’

prod. Polska, 2012

(PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi)

reż. Tomasz Jeziorski

Otyłość, plaga XXI wieku, nie oszczędza nawet najmłodszych. Jak z nią walczyć? Niełatwo przekonać dzieci, by zrezygnowały z fast foodów, jeszcze trudniej namówić na regularną dietę i obóz odchudzający. Tomasz Jeziorski dokumentuje zmagania z nadwagą grupy kolonistów, którzy robią wszystko, co w ich mocy… aby przechytrzyć wychowawców, wymigać się od ćwiczeń i zjeść paczkę zakazanych chipsów.

godz. 19:30 - bilety 15 zł

NATURA, KOBIETY I WINO

(Senza Trucco - Le donne del vino naturale)

film dokumentalny, 78’

prod. Włochy, 2011

(EFFETTO NOTTE)

reż. Giulia Graglia

Słynne powiedzenie „wino, kobiety i śpiew” w filmie włoskiej dokumentalistki nabiera nowego znaczenia! Giulia Graglia portretuje cztery fascynujące kobiety, które przebojem wdarły się do świata producentów wina, biznesu zdominowanego dotąd przez mężczyzn. Zdradzając  sekrety swoich winnic,  opowiadają o życiu wbrew schematom i trunku, który stał się ich największą dumą.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca