Film

,,Opowieści Victora Karlocha” na festiwalu Lalka Też Człowiek

Polska premiera filmu współtwórcy „Jurrasic Parku”, „King Konga” i „Avatara” odbędzie się w ramach przeglądu filmowego festiwalu "Lalka Też Człowiek".

 

„Opowieść Victora Karlocha” Kevina McTurka, uznanego hollywoodzkiego autora efektów specjalnych to jeden z filmów animowanych, który będzie można zobaczyć w trakcie zbliżającego się święta teatru lalkowego dla dorosłych. Oprócz tego przeglądy animacji ze Szwajcarii i Izraela, a także retrospektywa obrazów Gerrita van Dijka.

 

W ramach VII edycji festiwalu „Lalka Też Człowiek” widzowie będą mogli zobaczyć  ponad pięćdziesiąt animacji filmowych z kraju i ze świata. Jedną z największych atrakcji będzie polska premiera gotyckiej „Opowieści Victora Karlocha” Kevina McTurka, autora efektów specjalnych do takich produkcji jak „Jurrasic Park”, „King Kong” czy „Avatar”. Połączenie filmu i spektaklu teatru lalek przyniosło zaskakujący efekt przypominający swoją magią dawne nieme kino. Przy użyciu 70-centymetrowych lalek i teatru cieni film opowiada o wiktoriańskim łowcy duchów, alchemiku i naukowcu, który poświęca życie badaniu nadprzyrodzonych sił.

 

Organizatorzy festiwalu przygotowali również retrospektywę filmów Holendra Gerrita van Dijka. Ten wybitny, choć rzadko pokazywany w Polsce twórca, ma bogaty dorobek filmowy i wiele nagród na koncie, m.in. dwa Złote Niedźwiedzie Festiwalu Filmowego w Berlinie. Van Dijk zaczynał jako malarz, jednak z czasem w całości poświęcił się animacjom filmowym – choć sam woli je nazywać „obrazami w ruchu”. W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć dwanaście jego produkcji, w tym wielokrotnie nagradzany „Pas a Deux”.

 

Polskim akcentem programu filmowego będzie przegląd animacji Izabeli Plucińskiej, jednej z bardziej utalentowanych i rozpoznawanych twórczyń filmów animowanych młodego pokolenia. Potwierdzeniem tego są liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród tych najcenniejszych wymienić można Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2005, Nagrodę Główną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sankt Petersburgu oraz srebrne nagrody w Lipsku i Bilbao. Dla filmów Plucińskiej charakterystyczne jest tworzywo użyte do animacji – plastelina. Metody jej animowania autorka doprowadziła do perfekcji. Widzowie będą mogli zobaczyć sześć jej filmów, w tym głośnego „Esterhazego” - opowieść o królikach, które tracą swoją enklawę w wyniku zburzenia Muru Berlińskiego. Bohaterom animacji w polskiej wersji głosu użyczyli m.in.: Maciej Stuhr, Maria Peszek i Borys Szyc.

 

„Lalka Też Człowiek” to jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie festiwali nieożywionej formy dla dorosłych. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 14-20 listopada. Projekcje filmów oraz warsztaty będą odbywały się w Domu Kultury Kadr, Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej, Składzie Butelek, klubokawiarniach Tarabuk i Ukryte Miasto, a także w księgarni Traffic. Spektakle i wystawy publiczność będzie mogła oglądać w Instytucie Teatralnym, w sali „Laboratorium” Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz w Muzeum Ikon.

Wstęp na wszystkie pokazy filmowe jest bezpłatny.

 

Pełny program filmowy dostępny jest na stronie www.lalkatezczlowiek.eu/movies/main.html.

 

Zwiastun "Opowieści Victora Karlocha" Kevina McTurka dostępny jest tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=2Oqc_xhbhFU.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca