Film

10. Węgierska Wiosna Filmowa Jesienią

 

kino ,,Światowid" (Katowice)
5 - 9 listopada

 

cena biletów: 9,00 zł. (pierwszy dzień), 7,00 zł. (pozostałe dni)

 

 

Po raz dziesiąty polscy widzowie będą mieli okazję zapoznać się z dorobkiem kinematografii węgierskiej - tym razem wyjątkowo w jesieni - pod nazwą "Węgierska Wiosna Filmowa Jesienią".

Węgierska Wiosna Filmowa to coroczna prezentacja najnowszych węgierskich filmów fabularnych oraz krótkometrażowych, nagrodzonych na Festiwalu Filmowym "Magyar Filmszemle", nie pokazywanych dotychczas w Polsce. Przegląd najnowszej kinematografii węgierskiej organizowany jest przez Centrum Węgierskie od 2001 roku; podobnie jak inne przeglądy filmów europejskich, jest alternatywą dla rosnącej amerykanizacji i unifikacji kinematografii. W ostatnich latach Węgierska Wiosna Filmowa zyskała rangę festiwalu ogólnopolskiego i tej jesieni zawita w Polsce już po raz dziesiąty, odwiedzając 10 miast.

Dotychczasowe edycje udowodniły duże zainteresowanie polskiej publiczności imprezą. Stała się ona mile widzianym i entuzjastycznie przyjmowanym wydarzeniem, wpisującym się w krajobraz kultury, jako cykliczne przedsięwzięcie. Celem Węgierskiej Wiosny Filmowej jest nie tylko umożliwienie polskim kinomanom zapoznania się z najnowszymi filmami węgierskimi, ale także przybliżenie obrazu rzeczywistości współczesnych Węgier, utrzymywanie tożsamości kulturowej filmu środkowoeuropejskiego, pielęgnowanie przyjaźni polsko-węgierskiej oraz konfrontacja obu kultur w duchu wzajemnej tolerancji. W b.r. ramach Festiwalu zaprezentowanych zostanie 5 filmów długometrażowych poprzedzonych projekcją krótkometrażową.

 

 

***********************
 

"Pál Adrienn" - 05.11 godz. 18.15 

- przed projekcją - wstęp Pani Aranki Małkiewicz z Centrum Węgierskiego w Krakowie 
- po projekcji - "węgierski poczęstunek"!


"Ostatnia rapsodia" - 06.11 godz. 18.15 

"Egzamin" - 07.11 godz. 18.15

"Ziemia ojców" - 08.11 godz. 18.15

"Koń turyński" - 09.11 godz. 18.15 

***********************
 

Pál Adrienn    05.11 godz. 18.15 

   Węgry 2010, 136 min 

   - przed projekcją - wstęp Pani Aranki Małkiewicz z Centrum Węgierskiego w Krakowie
   - po projekcji - "węgierski poczęstunek"! 


   Historia otyłej pielęgniarki, która wyrusza na poszukiwane przyjaciółki z dzieciństwa. Mimo że poszukiwania nie prowadzą jej do celu, to życie nigdy już nie będzie takie samo. Film o tym jak względna i zwodnicza jest nasza pamięć, przez co możemy przegapić szansę na poznanie i zrozumienie złożonej natury rzeczywistości, a to pozwala przywiązywać mniejszą wagę do tego, jak widzą nas inni i łatwiej zaakceptować samych siebie.  

   Ostatnia rapsodia    06.11 godz. 18.15 

   Węgry 2010, 75 min 

   Film poświęcony pamięci wielkiego węgierskiego kompozytora i pianisty Franciszka Liszta, uważanego za jedną z najbarwniejszych postaci wśród twórców muzyki klasycznej. Był ekscentrykiem uwielbianym przez kobiety, wirtuozem fortepianu, na którego koncerty ściągały tłumy, intelektualistą, kosmopolitą i podróżnikiem, ale przed wszystkim nieustannie komponował. W 1886 roku ciężko chory Liszt wyjeżdża do Weimaru, aby uczestniczyć w Festiwalu w Bayreuth, odbywającym się pod kierunkiem jego córki Cosimy. Film opowiada historię ostatnich dni życia kompozytora. 


 

 

   Egzamin     07.11 godz. 18.15 

   Węgry 2011, 89 min 

   Grudzień 1957. Po chaotycznych wydarzeniach październikowych Urząd Bezpieczeństwa postanawia przekonać się co do wierności swoich agentów. Test ich lojalności wobec systemu przypada w wigilię.  

   Ziemia ojców    08.11 godz. 18.15 

   Węgry 2009, 80 min 

   Ten grunt wytyczony jest na skraju winnicy, jego ziemia aż do szczytu wzgórza jest nieurodzajna i skalista. Na samym szczycie rośnie jedno drzewo. To miejsce, w którym niebo łączy się z ziemią. O tym, co dzieje się, gdy ojciec wraca do swego syna po długim pobycie w więzieniu. Chcąc żyć ze swym dzieckiem, który wypomina mu jego długą nieobecność (w której trakcie zmarła matka), ojciec próbuje wpoić mu pewne wartości, a także kupuje kawałek ziemi, na którym hodować można winorośle. Syn całkowicie odrzuca jednak ojca, napięcie między nimi potęguje się, gdy ten wchodzi w bliższą relację z siostrą jego byłej żony.  

   Koń turyński    09.11 godz. 18.15 

   Węgry 2011, 149 min 

   3 stycznia 1889 roku, niemiecki filozof Fryderyk Nietzsche, wychodząc z turyńskiego hotelu, dostrzegł okładanego przez woźnicę kolejnymi batami konia. Pisarz starał się ochronić zwierzę, lecz bezskutecznie i w dodatku uległ wypadkowi. Wkrótce u Nietzschego została zdiagnozowana przewlekła choroba psychiczna. Autor, aż do swojej śmierci nie napisał już żadnego dzieła. Sam film koncentruje się na historii woźnicy, jego córki oraz tytułowego konia.

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca