Film

Program American Film Festival

 

W dniach 13 - 18 listopada 2012 we Wrocławiu odbędzie się 3. American Film Festival. W programie tegorocznej edycji, która odbędzie się w kinie Helios Nowe Horyzonty, zostaną pokazane 53 filmy, z których 35 będzie miało polskie premiery.

Sekcja Highlights to premierowe pokazy najnowszych, głośnych tytułów. Festiwal otworzy film Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom Wesa Andersona, zaś zamknie go przebojowy thriller polityczny Bena Afflecka Operacja Argo. W programie również najnowsze filmy Paula Thomasa Andersona, Abla Ferrary, Johna Hillcoata, Michela Gondry'ego i Richarda Linklatera (na zdjęciu Jack Black jako Bernie).

W sekcji Spectrum panorama kina amerykańskiego z ostatnie­go roku, odkrywająca nowych twórców, nowe talenty i zjawiska. Wrocławscy widzowie zobaczą między innymi: nagrodzoną w Sundance za scenariusz Na własne ryzyko Colina Trevorrowa, oparty na kultowej powieści K.L. Goinga Grubas rządzi Matthew Lillarda z przebojowym Jacobem Wysockim; szaloną komedięInteresy i ekscesy Charlesa Matthau (syna popularnego aktora Waltera) z Christianem Slaterem i Crispinem Gloverem; Zabójczy upał - kryminał i kino drogi w reżyserii Amy Seimetz - popularnej aktorki filmów niezależnych, studentki bohatera zeszłorocznej edycji festiwalu, Todda Solondza; wstrząsający portret brooklyńskich hipsterów, pokazywaną na festiwalu Sundance Komedię Ricka Alversona; komediodramat Jeff wraca do domu w reżyserii jednego z najważniejszych duetów amerykańskiego kina niezależnego Marka i Jaya Duplassów, z Jasonem Segelem i Susan Sarandon.

W sekcji konkursowej American Docs prezentujemy produkcje dokumentalne sezonu, pokazujące różne oblicza Ameryki. W programie m.in. Jak przetrwać epidemię Davida France'a o walce z AIDS w latach 80. ubiegłego wieku, próba odtworzenia jednej z ważniejszych kart historii ruchu LGBT; dokument muzycznyPodróże z Neilem Youngiem Jonathana Demme'a; Bayou BlueAlix Lambert i Davida McMahona - historia brutalnych morderstw w zniszczonych przez huragan Katrina najuboższych częściach Luizjany. Na pokazie specjalnym będzie można obejrzeć Comic-Con Epizod V: Fani kontratakują - portret komiksowych maniaków w reżyserii Morgana Spurlocka, autora Super Size Me.

Sekcja filmów eksperymentalnych On the Edge zaprezentuje m.in.V/H/S - pięć nowelek bawiących się konwencją horroru i retro-nostalgicznym urokiem nośnika VHS, których reżyserią zajęli się między innymi znani festiwalowej publiczności Joe Swanberg i Adam Wingard.

Gościem festiwalu i bohaterem retrospektywy będzie Jerry Schatzberg - twórca legendarnych filmów z początku lat 70.:Narkomanów z Alem Pacino i Stracha na wróble z Pacino i Genem Hackmanem. Podczas 3. AFF zobaczymy również cztery najważniejsze filmy legendy i outsidera Hollywoodu Nicholasa Raya. Bohaterem retrospektywy będzie Wes Anderson, jeden z najbardziej ekscentrycznych autorów amerykańskiego kina, twórcaGenialnego klanu i Pociągu do Darjeeling.

Na bezpłatnych seansach zobaczymy pierwsze cztery odcinki cieszącej się coraz większą popularnością produkcji HBODziewczyny. Film już stał się manifestem pokolenia młodych Amerykanek.

Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie organizowany wspólnie z festiwalem Jazztopad premierowy pokaz Wielkiej powodzi, najnowszego filmu jednego z najważniejszych współczesnych twórców awangardowych Billa Morrisona, z muzyką na żywo w wykonaniu Billa Frisella i zespołu.

Karnety filmowe w sprzedaży do 5 listopada (bądź do wyczerpania puli).

Sprzedaż biletów od 5 listopada na www.americanfilmfestival.pl iwww.heliosnh.pl oraz w kasach kina Helios Nowe Horyzonty. Bilety wielokrotne do kupienia wyłącznie w kasach kina.

Kalendarz projekcji

Lista filmów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca