Film

Pokaz japońskiej animacji pod Jaszczurami

 

Stoptrik IFF & Klub Pod Jaszczurami prezentują:

 

Najlepsze filmy animowane z Short Shorts Film Festival & Asia 2011 i 2012 w Tokio

 

14 listopada 2012

Godz. 19.00

70 min

 

Wstęp wolny

 

 

Prowadzenie: dr Michał Bobrowski, filmoznawca, autor książki poświęconej Akirze Kurosawie (w przygotowaniu do druku) oraz licznych tekstów dotyczących kinematografii japońskiej

Organizatorzy pokazu: Stoptrik International Film Festival, Short Shorts Film Festival & Asia, Klub Pod Jaszczurami, Zavod Iskra

www.zavod-iskra.org/stoptrik

www.shortshorts.org

http://www.facebook.com/pages/StopTrik-Festival/132735656801891?ref=hl

http://www.facebook.com/shortshortsfilmfestivalasia

 

Stoptrik IFF oraz Short Shorts FF z przyjemnością zapraszają na pokaz wyjątkowych animacji z Japonii, który odbędzie się 14 listopada równocześnie w krakowskim Klubie Pod Jaszczurami oraz mariborskiej Dvoranie Gustaf (Pekarna).

Short Shorts FF & Asia to jeden z największych i najbardziej znaczących festiwali filmowych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Pierwsza odsłona festiwalu miała miejsce w 1999 roku i natychmiast zyskała poparcie oraz uznanie międzynarodowej branży filmowej – w programie pierwszej edycji znalazło się sześć krótkich metraży Geroge’a Lucasa, który do dziś pozostaje wiernym sprzymierzeńcem tokijskiej imprezy. W 2004 roku Short Shorts Film Festival został uznany za festiwal kwalifikujący do Oscara- zwycięzca Grand Prix na SSFF jest uprawniony do otrzymania nominacji w kategorii najlepszego filmu krótkometrażowego. W tym roku sukces ten stał się udziałem Atsuko Hirayanagi, reżyserki japońsko-singapurskiego filmu „Mo Ikkai”.

Dziewięć filmów, które zobaczymy 14 listopada, znalazło się w programie festiwalu Short Shorts w latach 2011 i 2012. Ten krótki zestaw doskonale reprezentuje różnorodność japońskiej animacji, często utożsamianej tylko i wyłącznie z formułą anime. Tymczasem w Krakowie i w Mariborze zobaczymy najnowsze animacje komputerowe (Yuta Sukegawa Hiroaki Taniguchi, Akihito Izuhara, Koichi Hiyama), rysunkowe (Miki Tanaka), stop motion (Yuichi Ito, Toshiko Hata), czy technologicznie innowacyjne, autorskie poszukiwania Mayi Yonesho oraz Shunsaku Hayashi, 20-latka, który już od sześciu lat zdumiewa swoimi pracami japońską i międzynarodową publiczność.

 

 

 

1. BRING ME UP, reż: Miki Tanaka, 2010

Gdy dorastałam moje życie kontrolowali rodzice. Moje bierne życie zdeterminowane przez działania rodziców. Rzucam się razem z kośćmi ojca, w szpony matki.  Jak długo to jeszcze potrwa? Wreszcie podjęłam decyzję, aby się wyrwać.

Nagrody i pokazy: Animafest Zagreb 2010 (Chorwacja) Special Mention Award, Raindance Film Festival 2010 (UK), Hiroshima International Animation Festival 2010, Short Shorts Film Festival & Asia 2011.

MIKI TANAKA (ur. 1982, Tokio); absolwentka Tokyo University of the Arts (2008).

2. THE LIGHT, reż: Yuta Sukegawa, 2010

Światło i ciepło latarni złamanej przez zamieć sprawia, że rosnący u jej stóp kwiat rozkwita. W ostrym zimnie kwitnie też ich wzajemna życzliwość.

Nagrody i pokazy: Yamagata International Movie Festival 2010 (Japonia), Hida International Animation Festival of Folktales and Fables 2010 (Japonia), Short Shorts Film Festival & Asia 2011.

YUTA SUKEGAWA (ur. 1984); artysta CG i scenarzysta Shirogumi inc… Animator niezależny.

3. ENEBO -one light life-, reż: Hiroaki Taniguchi, 2010

Historia rodziny, w której każdy z członków spożywa posiłki w swoim własnym pokoju. ENEBO (robot generujący moc) odpowiada za domową energię, która się wyłącza ze względu na nadmiar CO2. Rodzina zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo marnowała energię i postanawia zamieszkać w jednym pokoju.

Nagrody i pokazy: HALMODE Festival 2010 (Japonia) HAL Grand Prize; Kodomo Animation Festival 2010 (Japonia); Short Shorts Film Festival & Asia 2011.

HIROAKI TANIGUCHI, po ukończeniu Tokai University Faculty of Architecture, Hiroaki pracował dla firmy deweloperskiej. Zrezygnował ze studiów filmowych i dostał się na wydział animacji CG w HAL Tokio. Obecnie pracuje jako CG designer.

4. LI.LI.TA.AL, reż: Akihito Izuhara, 2011

Fałszywy świat ukuty na wzór natury i piękna, które pojmują ludzie. Rytuał, który odsyła nas do pradawnego miejsca, rodzi się ze słów krystalizujących się w pozbawionym znaczenia poemacie „LI.LI.TA.AL”.

Nagrody i pokazy: Berlin International Film Festival 2012 (Niemcy), Annecy International Animation Film Festival 2012 (Framcja), Kandy International Film Festival 2012 (Sri Lanka), Short Shorts Film Festival & Asia 2012.

AKIHITO IZUHARA, od 1996 roku tworzy filmy interaktywne w Studio Mangosteen. Od 2005 roku zajmuje się animacją – „LI.LI.TA.AL” to jego piąty film w dorobku.

5. ROOTLESS HEART, reż: Toshiko Hata, 2011

Dwójka nastolatków kręci się po opuszczonym budynku. Słyszą dźwięk dobiegający z tyłu i jeden z nich wchodzi do ciemnego pokoju, gdzie czai się coś tajemniczego.

Nagrody i pokazy: Ottawa International Animation Festival 2011 (Kanada), Yubari International Fantastic Film Festival 2012, Shimokitazawa Film Festival 2011 Grand Prix, Short Shorts Film Festival & Asia 2012.

TOSHIKO HATA (ur. 1985, prefektura Fukuoka); Toshiko dostał się Szkoły Filmowej w Tokio w roku 2006. W 2009 ukończył studia na Tokyo University of the Arts, w 2011 został absolwentem kursu animacji w Graduate School of Film and Media.

6. “Alien Ika-R vs Hakodate city" Episode 5, Hakodate city promotion film, reż: Koichi Hiyama (NEKONOTE-DO), 2011

Piąty film z serii promującej miasto Hakodate, która po raz pierwszy pojawiła się na youtube w grudniu 2008 roku. Do kwietnia 2012 ponad 1.5 miliona osób obejrzało 13 krótkich filmów z tej serii. Przekaz: „Hakodate cienko przędzie! Przyjedź tu jak najszybciej!”.

KOICHI HIYAMA (ur. 1963); prezes NEKONOTE-DO. Zajmuje się designem, modelingiem oraz animacją CG.

7. HARBOR TALE, reż: Yuichi Ito, 2011

Czerwona cegła przez 100 lat była częścią budynku portowego, przez cały ten czas obserwowała zachodzące tu zmiany. Ze swego miejsca mogła dostrzec coś kwadratowego i błyszczącego więc pewnego dnia postanowiła wymknąć się ze ściany, aby sprawdzić co to jest.

Nagrody: Zlin Film Festival Best Animated Film (Czechy).

YUICHI ITO, m. in. pracował przy realizacji „Pon de Lion” CM, „You are My Friend” Kena Hirai MV, anime “Nyakki”. Uznawany za jednego ze współczesnych mistrzów japońskiej animacji stop motion.

8. GO WEST GO EAST, reż: Maya Yonesho, 2011

Animacja zrealizowana przez dwójkę znajomych w Kyoto. Po podjęciu decyzji, które motywy są najbardziej reprezentatywne dla miasta, narysowali je naprzemiennie i każdy nakręcił swój film, zmontowany przez reżyserkę Mayę Yonesho. Patrząc na wyniki ich pracy, dostrzegamy różnice stylistyczne ilustracji, co dodaje filmowi dodatkowego smaku.

Nagrody i pokazy: International Digital Moving Image Festival 2010 (Korea Południowa), Off and Free Film Festival 2009 (Korea Południowa), Short Shorts Film Festival & Asia 2012.

MAYA YONESHO, autorka ręcznie rysowanych, eksperymentalnych animacji, którym towarzyszą słowa, muzyka oraz krajobrazy. Podróżuje do różnych miejsc, aby tworzyć swoje filmy in situ. W najnowszej serii „Daumenreise” znajduje się obecnie 29 tytułów zrealizowanych w 19 różnych krajach.

9. THE OLD MAN AND THE SEA, reż: Shunsaku Hayashi, 2011

Prostota falującej odległości, morze nie ma odpowiedzi. Oszołomiony, wrzucony w sam środek błękitnych przestworzy, stary człowiek myśli.

Nagrody i pokazy: Krakow Film Festival 2011 (Polska), Short Shorts Film Festival & Asia 2012 Japan Competition.

SHUNSAKU HAYASHI (ur. 1992, Osaka); obecnie mieszka w Londynie. W 2007 roku został stypendystą Agency of Cutural Affairs’ Japan Media Arts Festival. W latach 2006 – 2011 miał pięć wystaw swoich prac w Tokio.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca