Film

Palestyna od kuchni

Od 7 grudnia 2012 NOMADA Stowarzyszenie rozpoczyna promocję zrealizowanego przez siebie filmu pt. „Palestyna od kuchni”. Film jest częścią komponentu edukacji globalnej przygotowanego w ramach projektu Ruchome Centrum Społeczno- Kulturalne regionu Masafer Yatta realizowanego w 2012 roku na terenie Autonomii Palestyńskiej.


Film „Palestyna od kuchni” opowiada historie Palestyńczyków z różnych części Zachodniego Brzegu, którzy angażując się w uprawę, produkcję, gotowanie jedzenia i podtrzymują tradycyjny wymiar palestyńskiego sposobu życia a także stawiają opór izraelskiej okupacji.
W filmie opowiadamy cztery historie ciekawych, nowatorskich inicjatyw, które mogą inspirować nie tylko Palestyńczyków, ale również publiczność międzynarodową.


Celem tego projektu jest pokazanie palestyńskiego życia od kuchni. Chcemy zmienić tradycyjny obraz Palestyńczyka – ofiary przemocy fizycznej czy strukturalnej na obraz Palestyńczyka/Palestynki – działacza/działaczki, wpływających na własny los.
Chcemy też skupić uwagę na kobietach, które choć społecznie marginalizowane, często przełamują narzucane im ograniczone role i biorą nie tylko aktywny udział w życiu społeczeństwa, ale współtworzą go, przewodzą mu. W lokalnym kontekście role związane z przygotowaniem jedzenia wcale nie muszą oznaczać zamknięcia w domu, mogą też być emancypacyjne, aktywne, znaczące.


Komponent edukacyjny projektu składa się z filmu, prezentacji, serii pięciu spotkań z ruchami i organizacjami żywieniowymi (kooperatywy spożywcze, slow food, fair trade etc) oraz opisu przeprowadzonego badania.


Przygotowane broszury ze szczegółowym opisem historii z filmu, poszerzonych o szczegółowe wyjaśnianie kontekstu wraz z filmem na płycie CD będziemy przekazywać na rzecz instytucji publicznych, edukacyjnych, organizacji pozarządowych i wszystkich inicjatyw zainteresowanych tematem i chcących stworzyć lub urozmaicić prezentacje i projekty na temat Autonomii Palestyńskiej.


Film w wersji on-line a także wszelkie informacje odnośnie spotkań dostępne na stronie projektu
www.palestyna.nomada.info.pl

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym
stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 grudnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca