Film

Transandino w Stacji Emigracji

 

MUZEUM EMIGRACJI w Gdyni

zaprasza na spotkanie z cyklu

STACJA EMIGRACJA

film – relacja z podróży – spotkanie

projekt: Transandino

goście: Kasper Piasecki, Kamil Kaczmarek

31 stycznia, czwartek, godz. 18.00 | Café Cyganeria, ul. 3 maja 27, Gdynia


Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na podniebną podróż Centralną Koleją Transandyjską, w którą zabierze widzów dwójka młodych globtroterów-filmowców. 31 stycznia o godz. 18.00 w Café Cyganeria w Gdyni odbędzie się pokaz dokumentu „Transandino”, przybliżającego trasę peruwiańskiej Kolei Transandyjskiej i inżynierski geniusz jej twórcy – Ernesta Malinowskiego. Pokaz poprzedzi prelekcja na temat polskiego emigranta i jego roli w rozwoju Peru, technologiach zastosowanych przez budowniczego oraz historii Centralnej Kolei Transandyjskiej. Twórcy projektu opowiedzą także o kulisach podróży i zaprezentują zdjęcia z wyprawy do Ameryki Południowej. Spotkanie odbywa się w ramach miesięcznego cyklu Stacja Emigracja organizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

O projekcie

Młodzi filmowcy – Kamil Kaczmarek, Kasper Piasecki – w ramach projektu „Transandino” odwiedzili w 2010 roku m.in. Limę, Cuzco, Machu Picchu, Jezioro Titicaca, Arequipe i zabytki archeologiczne północnego Peru. Odbyli trekking w Cordillera Central, Pariacaca i Huaytapallana, a także w Centralnej Dżungli Peruwiańskiej. Wspinali się w Cordillera Blanca. Przemierzyli kilka tysięcy kilometrów i spędzili łącznie ponad 250 godzin w peruwiańskich autobusach i pociągach, w tym kilkakrotnie przebyli koleją trasę Lima – La Oroya – Huancayo.

Film „Transandino” jest studium trasy Centralnej Kolei Transandyjskiej i otaczającego ją majestatycznego krajobrazu. Impresyjny dokument zabiera widza w podróż w niedostępne przestrzenie Andów – ujęcia powstawały ze szczytów górskich,  z okien pociągu jak i okien samochodu, którym twórcy filmu ścigali kolej. Centralna Kolej Transandyjska wybudowana została w latach 1870-1908. Jej projektantem i budowniczym był Polak, Ernest Malinowski. Konstrukcja uważana jest za arcydzieło inżynierii XIX wieku. Dokumentacją podróży jest blog www.transandino.info. W 2011 roku strona została nominowana do organizowanej przez National Geographic Polska nagrody Travelery, w kategorii „blog roku 2010″.

 

Goście spotkania

Kamil Kaczmarek

Kulturoznawca i absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Twórca filmów niezależnych i video-artu. Uczestniczył w niezliczonej ilości warsztatów filmowych. Z zamiłowania operator kamery. Współtwórca Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Kod krowa, z którym organizuje festiwale muzyczne, filmowe i warsztaty twórcze. Zawodowo zajmuje się e-marketingiem i reklamą internetową. Zapalony globtroter, szczególnie zafascynowany krajami iberoamerykańskimi.

Kasper Piasecki

Filmowiec wywodzący się ze środowiska kina niezależnego. Jego film Monari (www.keniafilm.pl), portret biednych dzielnic Nairobi, został dostrzeżony przez Internetowe Nagrody Filmowe nominacją do „offowego odkrycia roku”. Kocha góry, komiksy, nietoperze i podróże. W ramach ekspedycji Afrykanowaka.pl przejechał na rowerze Saharę Libijską. Współpracuje z Kamereon Media oraz Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

 

Notka biograficzna

Ernest Malinowski (1818-1899)

Jeden z najwybitniejszych inżynierów kolejowych XIX wieku urodził się na Wołyniu w zamożnej szlacheckiej rodzinie, która po upadku powstania listopadowego przeniosła się najpierw do Drezna, a potem do Paryża. Tam z wyróżnieniem ukończył Szkołę Budowy Dróg i Mostów. W okresie Wiosny Ludów uczestniczył w walkach w Badenii. W roku 1852 wyjechał do Peru, gdzie opracował śmiały projekt budowy linii kolejowej przez Andy, łączącej wybrzeże z wnętrzem kraju. Władze uznały go za niewykonalny i odrzuciły. Zaufaniem obdarzyły Malinowskiego dopiero kilkanaście lat później, kiedy podczas konfliktu Peru z Hiszpanią jako główny inżynier portu Callao koło Limy przeprowadził jego udaną obronę. Budowa Centralnej Linii Transandyjskiej ruszyła w roku 1870. Na jej trasie postawiono 30 mostów i wykopano 63 tunele. Uznano ją za arcydzieło sztuki inżynierskiej. Malinowski osobiście nadzorował prace, dzieląc trudy z robotnikami, a do pomocy sprowadził wielu polskich inżynierów. Na pogrzebie Peruwiańczycy żegnali go jak bohatera narodowego.

 

Stacja Emigracja

Stacja Emigracja to organizowane od ponad roku spotkania, w ramach których odbywają się projekcje filmowe, spotkania autorskie z pisarzami bądź też dyskusje z czołowymi intelektualistami, artystami i naukowcami. W ramach cyklu zaprezentowaliśmy m.in. film Kena Loacha „Polak potrzebny od zaraz”, spotkaliśmy się z Wojciechem Pszoniakiem, Chrisem Niedenthalem jak i Martinem Pollackiem, który opowiedział o fascynującej książce „Cesarz Ameryki”. Poruszamy ważne i aktualne tematy odwołujące się do problematyki podróży i migracji.

 

wstęp wolny

 

więcej informacji: www.muzeumemigracji.pl oraz facebook


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca