Film

Po 30 latach polskie kino wraca do Iranu

 

Filmy pełnometrażowe (m.in. „Człowiek z żelaza”, „Mój Nikifor” i „Jutro będzie lepiej”) oraz krótkometrażowe - głównie produkcje ze Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich - znalazły się w programie Tygodnia Kina Polskiego w Iranie. Prezentacja polskiej kinematografii odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Fajr w Teheranie, w dniach 31 stycznia - 10 lutego 2013.

 

 

 

Tydzień Kina Polskiego to pierwsza tak duża prezentacja polskiej kinematografii w Iranie od ponad 30 lat. W programie Tygodnia Kina Polskiego w Iranie znalazło się 6 filmów pełnometrażowych: „Katyń” i „Człowieka z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Pora umierać” i „Jutro będzie lepiej” Doroty Kędzierzawskiej, „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauze oraz „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” Krzysztofa Zanussiego. Widzowie będą mogli zobaczyć także 21 filmów krótkometrażowych, w tym nominowaną do Oscara „Katedrę” Tomasza Bagińskiego oraz produkcje pochodzących z programów „30 minut”, „Pierwszy dokument” i „Młoda animacja” realizowanych w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich - m.in.: „Konfident” Rafała Kapelińskiego, „Co mówią lekarze” Michała Wnuka, „Wielkanoc” Moniki Jordan-Młodzianowskiej, „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza, „Konkurs” Jakub Cuman, „Niebo” Jan Matuszyńskiego i „Underlife” Jarosława Konopki.

 

- To co wiemy o Iranie z mediów nie nastraja optymizmem. Tym bardziej zadziwia nas mądrość, piękno i dowcip ich filmów. Pewnie Irańczycy wiedzą o nas jeszcze mniej. To będzie dla nich pierwsza tak szeroka możliwość zetknięcia się z polskimi filmami. Nie mogę się doczekać pokazania mojego film "Co mówią lekarze", w tym miejscu i w tym czasie. Byłoby wspaniale, gdyby rozmowa po projekcji zaczęła się od filmu, ale na nim nie skończyła - i była dłuższa niż jego metraż - mówi Michał Wnuk , Przewodniczący Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

 

Polską kinematografię podczas Tygodniu Kina Polskiego w Iranie będą reprezentować: Dorota Kędzierzawska, Andrzej Roman Jasiewicz - Przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Michał Wnuk - Przewodniczący Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Juliusz Braun - Prezes Zarządu Telewizji Polskiej, Jacek Fuksiewicz - Doradca Dyrektora PISF ds. literackich i europejskich oraz Filip Bajon, który zasiądzie w jury festiwalu Fajr.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Fajr w Teheranie, organizowany od 1982 roku, jest największym festiwalem filmowym w regionie Bliskiego Wschodu. 31. edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 31 stycznia – 10 lutego 2013.

 

Organizatorami Tygodnia Kina Polskiego w Iranie są Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Teheranie, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polsko-Brytyjska Fundacja Filmów Młodego Widza, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Visual Media Institute.

 

www.fajrfilmfestival.com


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca