Film

Wiosenna odsłona cyklu: Portrety Filmowe

Zapraszamy w dniach 2 - 30 kwietnia

PORTRETY FILMOWE - przegląd, który wpisał się już na stałe do repertuaru kina KC zagości na ekranie ponownie już 2 kwietnia!  W cotygodniowej odsłonie pokazanych zostanie 5 wybranych portretów. Pierwszym będzie film o  Poli Negri - jedynej polskiej aktorce, która zrobiła międzynarodową karierę w okresie kina niemego i stała się niekwestionowaną gwiazdą Hollywood („Pola NegriW kinie życie jest tylko snem”, reż. Mariusz Kotowski ).

 

Drugi film „Żelazna Dama” (reż. Phyllida Lloyd) to sławny już portret Margaret Thatcher – prawdziwej damy w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Meryl Streep wciela się w rolę kobiety sukcesu, która nie bała się iść pod prąd. Dzięki swojej ambicji i determinacji stała się jednym z ważniejszych polityków XX wieku. Film pokazuje dwie twarze kontrowersyjnej Pani Premier - zagubiona dniem codziennym, zmagająca się z demencją osoba starsza kontra pewna siebie, silna i zdecydowana kobieta, jaką była przez większość życia.

Fanom polskiego kina jest poświęcony trzeci portret cyklu - rzecz o Danucie Szaflarskiej. Aktorka otrzyma tegoroczną Polską Nagrodę Filmową Orła za osiągnięcia życia. Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, grała między innymi w „Zakazanych piosenkach” i „Skarbie”. Ostatnio zagrała w „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego. Tę jedną z najbardziej cenionych aktorek w historii polskiej kinematografii pokazuje dokument biograficzny „Inny Świat” (reż. Dorota Kędzierzawska).

Czwarty film Motyl i skafander” (reż. Julian Schnabel) przedstawia prawdziwą historię redaktora francuskiego czasopisma „Elle”, Jean-Dominique'a Bauby, który w wieku 43 lat został sparaliżowany w wyniku udaru. Paraliż objął całe jego ciało z wyjątkiem lewego oka. Mogąc posługiwać się jedynie okiem do komunikowania się z bliskimi, Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata - poczynając od psychicznego udręczenia spowodowanego uwięzieniem we własnym ciele, po wyimaginowane opowieści ze światów, które odwiedził w swoim umyśle.

 

Piąty i ostatni portret cyklu to portret Yorama Jerzego Grossa, pioniera australijskiego kina animowanego, urodzonego w Krakowie. Film dokumentalny Tomasza Magierskiego „Krakowiaczek ci ja...” opowiada o życiu i pracy twórcy znanej bajki dla dzieci „Tabaluga”. Osią filmu jest podróż do Polski, w którą Gross wybrał się z wnukami, po to, by pokazać im rodzinne strony i opowiedzieć o swoich wojennych losach. Linię narracyjną filmu tworzą zdjęcia wykonane w Polsce i w Australii, przeplatane fragmentami animacji Grossa. W każdej z nich znajduje się bowiem ziarenko prywatnej historii zawiłych kolei życia ich twórcy.


 

BILETY: 14 zł, KINO KC (ul. Nowy Świat 6/12, dawny budynek Komitetu Centralnego)

 

PROGRAM:

W kinie życie jest snem – Pola Negri, reż. Mariusz Kotowski

Żelazna dama, reż. Phyllida Lloyd

Inny świat, reż. Dorota Kędzierzawska

Motyl i skafander, reż. Julian Schnabel

Krakowiaczek ci ja, reż. Tomasz Magierski


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca