Film

Kwietniowe premiery

WSZYSCY W NASZEJ RODZINIE

Reżyseria: Radu Jude

Scenariusz: Radu Jude, Corina Sabău

Obsada: Șerban Pavlu, Sofia Nicolaescu

Gatunek: komediodramat

Rok produkcji: 2012, Rumunia

Czas trwania: 107 min.

Tytuł oryginalny: Toată lumea din familia noastră

Dystrybucja: Aurora Films

Premiera: 5.04.2013

 

Marius jest rozwodnikiem po trzydziestce. Małżeństwo mu się, co prawda, nie udało, ale ma z niego pięcioletnią córeczkę Sofię, którą bardzo kocha. Na co dzień dziewczynka mieszka z matką, co strasznie frustruje Mariusa. Pewnego dnia przyjeżdża po Sofię, by jak co roku zabrać ją na wspólne wakacje. Okazuje się jednak, że nic nie idzie po jego myśli. W potulnym dotąd Mariusie coś pęka. Wkrótce cała rodzina zostaje wplątana w pełną humoru, przemocy, policyjnych interwencji i miłosnych wyznań walkę.

 

Radu Jude w swojej nowej czarnej komedii z humorem opowiada o mrocznych stronach życia rodzinnego. Jego film uosabia najlepsze cechy nowoczesnego rumuńskiego kina i był odkryciem sekcji Forum na tegorocznym Berlinale.

Ważniejsze festiwale:

 

2012 – 11. MFF Transylwania w Rumunii, sekcja Romanian Days – nagroda dla najlepszego filmu sekcji

2012 – 62. MFF w Berlinie, sekcja Forum

2012 – 18. Festiwal Filmowy i Artystyczny Lato Filmów w Warszawie

2012 – 8. MFF B-est w Bukareszcie - nagroda publiczności, najlepszy reżyser

2012 – Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego IndieLisboa (Portugalia) - konkurs

 

 

 

 

  

SAMOTNY PORT MIŁOŚĆ

Reżyseria: Aku Louhimies

Scenariusz: Mikko Kouki, Aku Louhimies

Obsada: Sean Pertwee, Mikko Kouki, Laura Birn, Amanda Pilke, Pekka Strang, Lenna Kuurmaa

Gatunek: dramat

Rok produkcji: 2012

Czas trwania: 122 min.

Tytuł oryginalny: Vuosaari

Dystrybucja: Aurora Films

Premiera: 12.04.2013

 

Vuosaari to wielokulturowe wschodnie przedmieścia Helsinek, gdzie w pewien śnieżny zimowy tydzień krzyżują się drogi kilkorga bohaterów. Ćpunka Iiris i niebieski ptak Make kochają się i nienawidzą. 17-letnia Milla pragnie uciec od zwyczajnego życia i rozpocząć karierę modelki. Samotna matka Marika wręcza każdemu z bliskich wyraz swoich uczuć, jakby się z nimi żegnała. Pewien mąż szuka ciepła i zrozumienia u blondwłosej kochanki, bo nie znajduje ich u zimnej jak lód żony. Chłopczyk z rozbitej rodziny przelewa wszystkie uczucia na psa, którym się opiekuje...

Postaci pojawiających się w mozaikowym, misternie skonstruowanym filmie Aku Louhimiesa jest znacznie więcej. Ale wszystkich bohaterów łączy jedno: pragną być kochani i akceptowani oraz wieść życie inne niż to, które jest ich udziałem.

 „Samotny Port Miłość” to przejmująca opowieść o poszukiwaniu miłości, a zarazem wielowymiarowy portret współczesnego fińskiego społeczeństwa: dorosłych i dzieci, bogatych i biednych, Finów oraz „przyjezdnych”. Historie ludzi przedstawionych przez Aku Louhimiesa są szczere i tak prawdziwe, że każdy może się w nich odnaleźć. Po tym filmie ma się ochotę przytulić swoich bliskich – to jego wielka siła!

 

   

  

 

HEMEL

Reżyseria: Sacha Polak

Scenariusz: Helena van der Meulen

Obsada: Hannah Hoekstra, Hans Dagelet, Rifka Lodeizen, Mark Retman, Barbara Sarafian

Gatunek: dramat

Rok produkcji: 2012, Holandia / Hiszpania

Czas trwania: 80 min.

Dystrybucja: Aurora Films

Premiera: 19.04.2013

 

Hemel jest piękna i młoda. Wcześnie osierocona przez matkę, od dzieciństwa obserwuje, jak w życiu jej ukochanego ojca pojawiają się kolejne kobiety. Żadna jednak nie zagrzewa w nim miejsca na dłużej. Biorąc przykład z ojca, w swoim dorosłym życiu Hemel zmienia mężczyzn jak rękawiczki. Traktuje ich przedmiotowo, jak zabawki, które porzuca, kiedy już zaspokoją jej ciekawość. Przygodni kochankowie dostarczają jej zmysłowych przyjemności, seksualnych uniesień, czasem perwersyjnego bólu lub mocnego zastrzyku adrenaliny. Ale z żadnym nie umie nawiązać głębszej relacji. Jedynym mężczyzną, którego naprawdę kocha, jest ojciec. Więc kiedy ten zakochuje się i postanawia się ustatkować, Hemel przeżywa prawdziwy wstrząs. Nie radzi sobie także z emocjami, jakie budzi w niej przyjaciel ojca, z którym nawiązała przelotny romans... 

„Hemel” to debiut fabularny Sachy Polak, film mocny, prowokacyjny, często porównywany ze „Wstydem” McQueena. Na 62. MFF w Berlinie otrzymał Nagrodę FIPRESCI.

 

Ważniejsze festiwale i nagrody:

2012 – 62. MFF w Berlinie – Nagroda FIPRESCI w sekcji Forum

2012 – MFF w Rotterdamie

2012 – MFF w Karlowych Warach

 

 

 

 

 

 

 

 

DROGA DO HISZPANII

Reżyseria: Anja Salomonowitz

Scenariusz: Dimitré Dinev, Anja Salomonowitz

Obsada: Grégoire Colin, Tatjana Alexander, Cornelius Obonya, Lukas Miko

Gatunek: dramat

Rok produkcji: 2012, Austria / Bułgaria

Czas trwania: 102 min.

Tytuł oryginalny: Spanien

Dystrybucja: Aurora Films

Premiera: 26.04.2013

 

Tajemniczy cudzoziemiec w dramatycznych okolicznościach trafia do Austrii, a potem przemierza ją, próbując za wszelką cenę dostać się do Hiszpanii. Rudowłosa konserwatorka zabytków, która dorabia malując ikony, ma już dosyć najść swojego byłego męża, policjanta. Ten zaś szuka odpowiednich słów, by ją odzyskać, a jednocześnie śledzi kilkoro ludzi. Jest jeszcze operator dźwigu, który za pomocą hazardu próbuje podreperować swoją katastrofalną sytuację materialną… Wszyscy ci ludzie mają swoje sekrety i wszyscy poszukują szczęścia. Ale ono też ma swoją cenę.

 

Anja Salomonowitz w mistrzowski sposób połączyła ze sobą kilka historii, dotykając w nich tak aktualnych tematów, jak handel ludźmi, przemoc wobec kobiet, restrykcyjne prawo imigracyjne czy uzależnienie od hazardu. Powstał film zaskakujący, precyzyjnie skonstruowany i piękny wizualnie. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca