Film

Calin Peter Netzer gościem Wiosny Filmów

Călin Peter Netzer, reżyser filmu „Pozycja dziecka”, zdobywca głównej nagrody – Złotego Niedźwiedzia na 63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, przyjedzie do Polski na zakończenie 19. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów.  

19. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów to cykliczna impreza filmowa, która w tym roku odbywa się w warszawskim kinie Praha od 7 do 14 kwietnia. Uroczysta projekcja z udziałem Călina Petera Netzera odbędzie się 13 kwietnia. Po seansie będzie można również wziąć udział w spotkaniu z reżyserem.

 

Głównym założeniem 19. Wiosny Filmów jest przedstawienie publiczności filmów, które wcześniej prezentowane były na międzynarodowych festiwalach, w Berlinie, Cannes, Locarno, Sundance, Wenecji. Festiwal otworzy laureat Złotego Lwa na MFF w Wenecji - „Pieta” Kim Ki Duka, zaś zamknie „Pozycja dziecka” – zdobywca Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie. Projekcje „Piety” i „Pozycji dziecka” to pierwsze publiczne pokazy tych filmów w Polsce. Wizyta Călina Petera Netzera na festiwalu współorganizowana jest z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.

 

„Pozycja dziecka” to trzeci film Călina Petera Netzera, i jak sam mówi, opowiadający o trudnych relacjach między matką  a  synem, o zachowaniu dzieciw stosunku do rodziców i odwrotnie, o rodzicach w taki czy inny sposób tracących swoje dzieci.

Główną bohaterką „Pozycji dziecka” jest Cornelia (w tej roli Luminita Gheorghiu) zadbana, majętna i szanowana sześćdziesięciolatka. Osiągnęła sukces zawodowy, ma oddanego, siedzącego pod pantoflem męża oraz wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Jednak życie wcale Cornelii nie cieszy… Ukochany jedynak, jej oczko w głowie, 34-letni Barbu (Bogdan Dumitrache) ze wszystkich sił stara się uniezależnić od matki. Wyprowadził się z domu, ma własny samochód, a także dziewczynę, która zupełnie nie spełnia standardów Cornelii. A najsmutniejsze jest to, że Barbu unika rodzicielki jak ognia. Nie raczył nawet przyjść na jej urodziny!

Kiedy Cornelia dowiaduje się, że syn uczestniczył w tragicznym wypadku, zaczyna walczyć o niego jak lwica o swoje młode. Używa wszystkich wpływów, ustosunkowanych przyjaciół i pieniędzy, aby uchronić Barbuprzed więzieniem. Marzy, by syn wrócił do domu i znowu stał się jej „małym chłopcem”…

Călin Peter Netzer urodził się w Rumunii w 1975 roku. W 1983 wraz z rodzicami wyemigrował do Niemiec, ale wrócił do Rumunii po maturze. Od 1994 do 1999 roku zgłębiał tajniki reżyserii na słynnym bukareszteńskim Państwowym Uniwersytecie Teatralnym i Filmowym im. I.L. Caragiale. Jego debiut fabularny – „Maria” z 2003 roku – stał się wydarzeniem MFF w Locarno 2003, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury iBrązowe Lamparty dla dwojga czołowych aktorów; był także nominowany do nagrody EFA. Następny film reżysera – „Medal honorowy” z 2009 roku – gościł na ponad 30 międzynarodowych festiwalach (m.in. w Turynie, Miami, Los Angeles i Zagrzebiu), a na MFF w Salonikach otrzymał Srebrnego Aleksandra oraz cztery inne nagrody. Film doceniono również w rodzimej Rumunii, przyznając mu dwie nagrody GOPO (rumuński odpowiednik Oscarów):dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Victor Rebengiuc) i za najlepszy scenariusz (Tudor Voican).

Festiwal WIOSNA FILMÓW to kontynuacja Festiwalu Filmowego i Artystycznego LATO FILMÓW, założonego w 1995 roku przez Sławomira Rogowskiego i Wiesława Niedźwiedzia. Widzowie zobaczą filmy pogrupowane w specjalne festiwalowe sekcje. Najwięcej emocji na pewno wywołają  sekcje Zwycięzcy Międzynarodowych Festiwali  i Najlepsi Reżyserzy Międzynarodowych Festiwali. Niektóre z tytułów będzie miało swoją polską premierę festiwalową, m.in. „Hannah Arendt” Margarethe von Trotta, „Nieme miasto”  Threes Anny, „Parada” Srdjana Dragovica, „Lore” Cate Shortland. Inne sekcje festiwalowe to: Nagrody FIPRESCI, Faworyci Publiczności, Wybitne Kreacje Aktorskie, Festiwalowe Odkrycia. Na festiwalu nie zabraknie kina polskiego, ale organizatorzy zamierzają pokazać tylko te filmy, które rozsławiły polską kinematografię na międzynarodowych festiwalach. W programie znalazły się, między innymi: „Dzień kobiet” Marii Sadowskiej, „Sekret” Przemysława Wojcieszka, „W sypialni” Tomka Wasilewskiego. Po projekcjach uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z realizatorami i aktorami.

 

Kalendarz projekcji dostępny jest na stronie www.wiosnafilmow.pl oraz www.kinopraha.pl

 

Cena biletu na każdy seans to 7 złotych. Rezerwacje sprzedaż biletów prowadzi kasa Kina Praha (ul. Jagiellońska 26).

 

Mecenasami 19. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów są

Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

ORGANIZATORZY 19. FESTIWALU WIOSNA FILMÓW:

Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”

Ul. Pasaż Ursynowski 1/111

02-784 Warszawa

 

Kino Praha

ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

 

SPRZEDAŻ I REZERWACJA BILETÓW:

 

Kino Praha

ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

Tel. (kasa kina) 22 343 03 10

www.kinopraha.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca