Wielkie fedrowanie czyli „Węgiel Student Film Festiwal 2013”

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 18-19 kwietnia w katowickim Centrum Sztuki Filmowej „Kosmos”. Imprezie towarzyszyć będą dni otwarte Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Na początku ubiegłego tygodnia (8.04.) zorganizowana została konferencja prasowa dziesiątej edycji Węgiel Student Film Festiwal. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego imienia Krzysztofa Kieślowskiego, oprócz sporej grupy studentów, reprezentowały także dziekan prof. Krystyna Doktorowicz oraz reżyserka Dagmara Drzazga. Wypowiedzi zaproszonych gości poprzedziło wyświetlenie teasera reklamującego imprezę.

 

Historia śląskiego „Węgla” sięga 2004 roku, początkowo odbywał się w Cieszynie. Dwa lata później festiwal przeniesiono do Katowic. Swoje filmy mieli okazję prezentować studenci z całego kraju, jak również zagranicy.

 

Rok temu Grand Prix przyznano Grzegorzowi Jaroszczukowi, studentowi łódzkiej PWSFTViT, za Opowieści z chłodni. Również publiczność doceniła jego starania i z Katowic wyjechał z dwoma nagrodami.

 

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 18-19 kwietnia w katowickim Centrum Sztuki Filmowej „Kosmos”. Produkcje oceniać będzie jury w składzie: dźwiękowiec Jacek Hamela (Dom Zły, Tatarak, Boisko bezdomnych), aktorka Teatru Śląskiego Barbara Lubos-Święs (Angelus, Drzazgi, Barbórka), wykładowczyni śląskiego WRiTv, reżyserka i scenarzystka Dagmara Drzazga (Lech Majewski. Świat według Bruegela, Pekin 2008) oraz aktor Łukasz Simlat (Kochankowie z Marony, Wymyk).

 

Imprezie towarzyszyć będą dni otwarte Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. 18 kwietnia  nastąpi oficjalne otwarcie oraz prezentacja dwóch bloków konkursowych w dużej sali CSF. Wieczorem chętni będą mogli wybrać się do katowickiej „Grandy” (Plac Miarki 6) na darmowy koncert dancehallowej grupy Salut! Sound System.

 

Następnego dnia zobaczyć można będzie pozostałe trzy bloki filmowe, a także, o godzinie 14, spotkać się z laureatem tegorocznego Sundance Film Festival Grzegorzem Zaricznym, który otrzymał nagrodę za krótkometrażowy obraz The Whistle (Gwizdek). Dla zainteresowanych podjęciem studiów na WRiTv zorganizowane będą konsultacje z dr hab. Ryszardem Czernowem (fotograf, reżyser operator; m.in. autor plakatów do filmów Komornik Feliksa Falka, czy Skazany na bluesa Jana Kidawy-Błońskiego). O godzinie 17 rozpoczną się warsztaty prowadzone przez specjalistów portalu Skrytykuj.pl. Pół godziny po wyświetleniu piątego bloku konkursowego (18.00-20.00), nastąpi oficjalne zakończenie festiwalu, podczas którego nagrodzeni zostaną najlepsi filmowcy. Po uroczystości organizatorzy zapraszają na imprezę w klubie Granda.

 

Kolejna odsłona festiwalu zapowiada się bardzo obiecująco. To świetna okazja do zapoznania się z nieznanymi szerszej publiczności filmami młodych twórców, spotkania oko w oko z wybitnymi śląskimi artystami, a także szansa na zdobycie nowych, niezapomnianych doświadczeń.

 

Program festiwalu dostępny na stronie: http://www.wegielfestiwal.us.edu.pl/index.php/pl/program-festiwalu

 

 

Adresy:

 

Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej
Katowice, ul. Sokolska 66
 

GRANDA club & cafe

Katowice, pl. Karola Miarki 6

 

Wstęp wolny

Ewa Mańka

Ewa Mańka

33 Katowice
4 artykuły 58 komentarzy


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło