Film

uczennica Seidla debiutuje w polskich kinach

26 kwietnia 2013 roku w polskich kinach pojawi się austriacki film pt. „Droga do Hiszpanii” – odkrycie ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

 

 „Droga do Hiszpanii” to debiut fabularny trzydziestosiedmioletniej Anji Salomonowitz. Salomonowitz to nowe nazwisko w kinie austriackim, na które warto już teraz zwrócić uwagę.  W filmie widać wpływ twórczości Ulricha Seidla, z którym reżyserka pracowała jako asystent reżysera. W filmie „Droga do Hiszpanii” Anja Salomonowitz w mistrzowski sposób połączyła ze sobą kilka historii, dotykając w nich tak aktualnych tematów, jak handel ludźmi, przemoc wobec kobiet, restrykcyjne prawo imigracyjne czy uzależnienie od hazardu. Powstał film zaskakujący, precyzyjnie skonstruowany i piękny wizualnie.

 

STRESZCZENIE:

Tajemniczy cudzoziemiec w dramatycznych okolicznościach trafia do Austrii, a potem przemierza ją, próbując za wszelką cenę dostać się do Hiszpanii. Rudowłosa konserwatorka zabytków, która dorabia malując ikony, ma już dosyć najść swojego byłego męża, policjanta. Ten zaś szuka odpowiednich słów, by ją odzyskać, a jednocześnie śledzi kilkoro ludzi. Jest jeszcze operator dźwigu, który za pomocą hazardu próbuje podreperować swoją katastrofalną sytuację materialną… Wszyscy ci ludzie mają swoje sekrety i wszyscy poszukują szczęścia. Ale ono też ma swoją cenę.

 

 

 

Reżyseria: Anja Salomonowitz

Scenariusz: Dimitré Dinev, Anja Salomonowitz

Obsada: Grégoire Colin, Tatjana Alexander, Cornelius Obonya, Lukas Miko

Gatunek: dramat

Rok produkcji: 2012, Austria / Bułgaria

Czas trwania: 102 min.

Tytuł oryginalny: Spanien

Dystrybucja: AURORA FILMS

Premiera: 26 kwietnia 2013

 

 

Anja Salomonowitz jest austriacką reżyserką oraz scenarzystką. Specjalizuje się w filmach dokumentalnych o tle politycznym i społecznym. Urodziła się w Wiedniu, zaczęła studiować historię sztuki, dramat i teorię filmu na Uniwersytecie Wiedeńskim, ale szybko porzuciła to, by uczyć się reżyserii. Jej pierwszym filmem był dokumentalny „Das wirst du nie verstehen” („Nigdy tego nie zrozumiesz”) z 2003 roku. Skonfrontowała w nim siebie oraz członków swojej rodziny z rodzinną historią i postawą wobec nazizmu. Jej kolejnym ważnym filmem był dokument „Zdarzyło się przed chwilą” („Kurz davor ist es passiert”) o handlu ludźmi. „Droga do Hiszpanii” to pierwsza fabuła reżyserki. Film był prezentowany w sekcji Forum na Berlinale 2012. Na tegorocznym Berlinale Anja Salomonowitz pokazała swój najnowszy dokument – „727 dni bez Karamo”, w którym przygląda się, jak restrykcyjne przepisy imigracyjne w Austrii destrukcyjnie wpływają na życie kilkunastu mieszanych par – bohaterów filmu.

 

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca