Film

15 edycja "Kina na granicy"

Informacje o zbliżającym się wielkimi krokami 15 Przeglądzie filmowym "Kino na granicy" w Cieszynie

Na 15. edycję Przeglądu Filmowego „Kino na granicy” zapraszamy w dniach 30 kwietnia – 5 maja 2013. Po raz kolejny zbudujemy polsko-czeski most filmowy i zaproponujemy miłośnikom dobrego kina z całej Polski niezwykły weekend majowy. Filmy, koncerty, kino plenerowe, spotkania z niezwykłymi twórcami wypełnią program po brzegi.

 

W programie jak zawsze przegląd najnowszych czeskich, polskich i słowackich produkcji. Wśród retrospektyw znajdzie się twórczość słowackiego klasyka Petera Solana, a także przegląd dzieł niezwykłej postaci polskiego teatru i filmu, Jerzego Stuhra – przypomnimy filmy z jego udziałem jak Wodzirej Feliksa Falka i w jego reżyserii, np. Spis cudzołożnic. Nie pierwszy raz na Kinie na Granicy zorganizujemy „rodzinną” retrospektywę. Tym razem - Miroslav Ondříček znakomity autor zdjęć filmowych i jego syn David Ondříček producent i reżyser, który według scenariusza Petra Zelenki zrealizował kultowych „Samotnych”, a ostatnio czeskiego kandydata do Oscara, „W cieniu”.

 

Zgodnie z kilkuletnią tradycją naszego festiwalu zaprezentujemy także przegląd kina gatunkowego – tym razem zapraszamy Państwa do świata filmów muzycznych i musicali. Zachęcamy do zobaczenia, w jaki sposób twórcy z Czech, Polski i Słowacji na przestrzeni lat rozwiewali szarość ekranowego i codziennego życia piosenką i tańcem.

        

Kolejny cykl, który zamierzamy zaprezentować, to prawdziwy temat-rzeka, a dokładniej to temat: rzeka. Tym razem zdecydowaliśmy się przyjrzeć bliżej rzekom, które same są głównymi bohaterami obrazów, lub przynajmniej stanowią ważne tło dla wydarzeń.

 

W 2011 roku zainaugurowaliśmy nowy cykl „Granice i mury świata”, który poświęciliśmy filmowym obrazom relacji Romowie-biali. Tym razem chcemy się przyjrzeć relacji Izrael/Palestyna i dzięki filmom takim jak „Fatenah” Ahmada Habasha wybrać się pod „mur bezpieczeństwa” dzielący Izraelczyków i Palestyńczyków.

 

W tym roku świętujemy 25-lecie Studia Filmowego Kalejdoskop! Zbigniew Domagalski, Janusz Skałkowski, Wojciech Szczudło i Piotr Śliwiński powołali do życia Kalejdoskop w maju 1988 roku i od tamtej pory trzymają się razem i wciąż produkują filmy. W efekcie my pokażemy wybór niezwykłych dokumentów.

 

         W tym roku zaplanowaliśmy również specjalnie dla mieszkańców Cieszyna bezpłatne seanse filmowe na Wzgórzu Zamkowym. Na seanse pod gołym niebem zapraszamy co wieczór od 1 do 4 maja.

 

Jak co roku zapraszamy wieczorami do klubu festiwalowego na Zamku! Zagrają dla Was:

30.04. Toxique - to popularny projekt, znany z kompleksowego połączenia muzycznej perfekcji z ilustracyjnym show plastycznym.

01.05. PzH - kapela, której koncert w Koszycach należał - zdaniem dziennika „SME” - do grupy dziesięciu wydarzeń, które miały największy wpływ na życie kulturalne na Słowacji w 2010 roku.

02.05. R.U.T.A. - twórczość zespołu opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku. Do ich wykonania zaproszona została czołówka wokalistów polskiego zaangażowanego rocka.

03.05. Korben Dallas - grupa założona przez piosenkarza i gitarzystę Juraja Benetina i gitarzystę basowego Lukáš Fila po rozpadzie grupy „Appendix”.

04.05. Floex - autor soundtracku do gry „Machinarium”, łączy style takie jak nu-jazz, muzyka elektroniczna czy współczesna muzyka poważna.
 Zachęcamy do odwiedzania naszej strony www.kinonagranicy.pl i profilu na facebooku

 

 

 

 

Zakończyliśmy przyjmowanie rezerwacji akredytacji na 15. KINO NA GRANICY.

Zarezerwowane i opłacone akredytacje oraz „pakiety startowe” będzie można odbierać od 29 kwietnia 2013 roku w biurze festiwalowym.

 

Uwaga, uwaga! W tym roku zmieniamy siedzibę naszego biura festiwalowego. Zapraszamy do budynku Euroregionu Śląska Cieszyńskiego (Hlavní 1A, 737 01 Český Těšín), który znajduje się vis-à-vis Kawiarni AVION/NOIVA, tuż za/przed mostem na Olzie, tym pod Wzgórzem Zamkowym.

 

Od 29 kwietnia 2013 roku w kasach Teatru im. Adama Mickiewicza oraz Kin Central i Piast będzie można również kupić akredytacje (już bez „pakietu startowego”), karnety 3- i 1-dniowe oraz bilety na poszczególne seanse filmowe.

 

Cennik:

- akredytacja: 95 zł (570 kč)

- karnet 3-dniowy: 60zł (360 kč)

- karnet 1-dniowy: 40 zł (240 kč)

- bilet na jeden seans: 12 zł (70 kč)

 

Dodatkowo w biurze festiwalowym dla osób nieposiadających akredytacji dostępne będą bilety na koncerty w cenie 15 zł (90 kč) dla posiadaczy posiadaczy karnetów 3-dniowych oraz 25 zł (150 kč) dla wszystkich pozostałych.

 

 

 

Od siebie jeszcze dodam - naprawdę warto! Cudowny klimat pogranicza polsko-czeskiego, świetne filmy, przyjaźni ludzie, piękny Cieszyn, czego chcieć więcej??? 

 

 

 

Wszystkie materiały wykorzystane  za zgodą organizatorów.

od: 30 kwietnia 2013
do: 5 maja 2013 Cieszyn

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca