Film

Cykl Literatura i Film w kinie Antropos

Połączenie kinematografii i mistrzowskiego pióra oznacza bardzo dobre kino oparte na najlepszej literaturze.

Już 04 czerwca w warszawskim kinie Antropos startuje cykl Literatura i kino, zaczniemy od „Braci Karamazow” Petra Zelenki poprzez „Buddenbroków” a zakończymy „Wielkimi Nadziejami” według powieści Karola Dickensa. Ponad to w sobotę (8 czerwca) o g. 16.00 odbędzie się spotkanie z reżyserem Filipem Bajonem.

 

            „Bracia Karamazow”, reż. Petr Zelenka, Czechy / Polska 2008, 110 min.

            pokaz: 04.06.2013 (wtorek), g. 19:00
 

„Bracia Karamazow” Petra Zelenki to niecodzienne podejście do sławnego tekstu. Reżyser zrealizował film w nieco inny sposób. Tekst utworu Dostojewskiego włożył w usta aktorów teatralnych, którzy są bohaterami jego filmu. Kolejne próby ujawniają ich zaangażowanie, rezygnację czy rywalizację, która wpływa na ich relacje tak mocno jak sam tekst, który wystawiają. Zelenka zaangażował aktorów, którzy faktycznie od ośmiu lat występują na scenie Dejvickiego Divadla w sztuce „Bracia Karamazow”. Na ekranie oglądamy próbę generalną tego przedstawienia. Doskonałego aktorsko. Porażającego treścią. Ale jak to na próbie bywa, trzeba wyjść na zewnątrz, przewietrzyć się, zapalić papierosa, poplotkować. Dlatego aktorzy w czasie przerwy śmieją się, obgadują, opowiadają o własnych problemach, zupełnie porzucając swoje role. Muzykę do filmu skomponował Jan A.P. Kaczmarek.

 

         „Wielkie Nadzieje”, reż. Mike Newell, USA / Wlk. Brytania 2012, 128 min.

            pokaz: 05.06.2013 (środa), g. 19:00
 

„Wielkie nadzieje” – porywająca ekranizacja arcydzieła światowej literatury z wielkimi kreacjami gwiazd światowego kina: Heleny Bonham Carter, Ralpha Fiennesa, Jeremy Irvine'a, Holliday Grainger. „Wielkie nadzieje” – podobnie jak „Olivier Twist” Romana Polańskiego, to epicka adaptacja słynnej powieści Karola Dickensa, której scenariusz napisał brytyjski autor bestsellerów David Nicholls („Jeden dzień”). Całość wyreżyserował Mike Newell, twórca „Czterech wesel i pogrzebu” oraz „Harry'ego Pottera i Czary Ognia”.

Od pierwszego odcinka, który ukazał się w grudniu 1860 roku w tygodniku „All The Year Round” wydawanym przez Karola Dickensa jego „Wielkie nadzieje” udowodniły, że są dziełem ponadczasowym. Sukces powieści uratował upadający tygodnik pisarza,
a wydana w formie książkowej powieść w ciągu zaledwie kilku tygodni 1861 roku doczekała się aż czterech dodruków. Nawet jeśli krytycy literaccy dalecy byli wtedy od jednogłośnych pochwał, powieść – z jej błądzącym głównym bohaterem Pipem oraz plejadą zapadających w pamięć bohaterów drugoplanowych stała się jednym
z najchętniej czytanych i najbardziej cenionych spośród dzieł Dickensa.

Film „Wielkie nadzieje” w kinach od 7 czerwca.

 

            „Buddenbrokowie”, reż. Heinrich Breloer, Niemcy 2008, 151 min.

            pokazy: 07.06.2013 (piątek), g. 19:00, 09.06.2013 (niedziela), g. 17:00

 

"Buddenbrokowie" to współczesna interpretacja słynnego na całym świecie bestsellera. Powieść, należąca do klasyki literatury, skupia się na motywach, które na stałe weszły do codziennego krajobrazu naszego życia: dążenia jednostki do szczęścia, ciężaru odpowiedzialności oraz wyzwań związanych z dojrzewaniem i odnalezieniem własnej tożsamości. Film cechują niezwykłe zdjęcia Gemota Rolla (operatora nagrodzonego Oscarem "Nigdzie w Afryce"), przepiękne kostiumy Barbary Baum, częstej współpracownicy m.in. Fassbindera ("Berlin Alexanderplatz", "Lili Marleen", ale także "Dom dusz" i "Biały labirynt" Billiego Augusta), wystawna scenografia znanego z "Okrętu" Götza Weidnera, oraz reżyserski i scenopisarski kunszt Heinricha Breloera, który zdobył za swój fabularno-dokumentalny "The Manns" nagrodę Emmy. "Buddenbrokowie"
z budżetem przekraczającym 23 miliony dolarów są największą i najbardziej prestiżową niemiecką produkcją od czasów pamiętnego "Okrętu".

 

Spotkanie z reżyserem Filipem Bajonem – 8 czerwca (sobota), g. 16:00

Tematem spotkania będzie ekranizacja literatury – prezentacja różnic i podobieństw pomiędzy „książką a scenariuszem”, ukazanie wpływu twórczości pisarskiej na pracę nad filmem oraz poruszanie się w świecie iluzji obu dziedzin.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych dobrą literaturą, kinem na najwyższym poziomie na  i rozmowę z jednym z największych twórców polskiego kina oraz pokazy filmowe.

więcej informacji:

www.muranow.gutekfilm.pl | www.ethnomuseum.pl/kino-antropos

 

Kino Antropos – nowy punk kultury na mapie Warszawy, zlokalizowany
w prestiżowej części stolicy w przestrzeni zabytkowego budynku Państwowego Muzeum Etnograficznego.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 czerwca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca