Film

Kino Letnie Centrum Nauki Kopernik

5 lipca – 23 sierpnia 2013

Zapraszamy do Parku Odkrywców we wszystkie wakacyjne piątki o godz. 21.00. Wstęp wolny!

 

Na Międzynarodowym Biennale Architektury w Rotterdamie w 2012 roku, XXI wiek okrzyknięto epoką wielkich metropolii. Ocenia się, że miasta takie jak Szanghaj, Sao Paulo czy Nowy Jork zmieniają się w swoiste państwa w państwach! Warto je poznać i oswoić. Dlatego w ramach tegorocznej edycji Kina Letniego w Parku Odkrywców, proponujemy filmowy przewodnik po największych światowych aglomeracjach. Co piątek wybieramy się do innego miasta: Buenos Aires, Nowego Jorku, Paryża, Pekinu. Seanse filmowe poprzedzają dyskusje ze specjalistami. Zaproszeni goście pokazują, jakim globalnym tendencjom podlega Warszawa oraz które miasta kreują warte naśladowania wzorce. Spotkania prowadzi Adam Leszczyński, dziennikarz i publicysta (Gazeta Wyborcza, Polityka, Przekrój, Newsweek, National Geographic, Wiedza i ŻyciaKrytyka Polityczna).

 

Program:
5 lipca, godz. 21.00
Medianeras, reż. Gustavo Taretto | 95 min., Argentyna/Hiszpania/Niemcy 2011

Romantyczna opowieść o dwóch introwertykach, poszukujących miłości. Film to również wyjątkowej klasy esej na temat Buenos Aires – jego wyjątkowej, chaotycznej architektury, która w dosłowny sposób wpływa na ludzkie zachowania i emocje.
Czy architektura wpływa na nasze emocje? - spotkanie z dr Elżbietą Anną Sekułą,  kulturoznawcą i socjologiem z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

12 lipca, godz. 21.00
Waydowntown, reż. Gary Burns | 87 min., Kanada 2000

Czarna komedia przedstawiająca życie przeciętnego pracownika korporacji. Grupa przyjaciół zakłada się o to, kto z nich dłużej wytrzyma bez wychodzenia na zewnątrz, przemieszczając się jedynie przejściami podziemnymi. 
Jak nie zagubić się w mieście ze stali i szkła? - spotkanie z dr hab. Jackiem Wesołowskim, adiunktem w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

19 lipca, g. 21.00
Nienawiść, reż. Mathieu Kassovitz | 95 min., Francja 1995

Dzień z życia trzech przyjaciół, wychowanych na paryskim przedmieściu – w miejscu pełnym konfliktów i przemocy, podzielonym etniczne i klasowo. Stan wrzenia społecznego, przedstawiony dwadzieścia lat temu, pozostaje wciąż aktualny. 
Miasto przestrzenią podziałów czy obietnicą wolności? - spotkanie z dr Łukaszem Jurczyszynem – socjologiem, pracownikiem Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz Collegium Civitas.

26 lipca, godz. 21.00
Śmietnisko, reż. Lucy Walker | 90 min., Wielka Brytania 2010

Inspirujący dokument o ubogich mieszkańcach Rio de Janeiro. Zapis współpracy artysty Vika Muniza z grupą tzw. „catadores”-  zbieraczy śmieci. Dowód na to, że sztuka może mieć realny wpływ na poprawę ludzkiego życia. 
Jak zaplanować zdrowe miasto? - spotkanie z Grzegorzem Młynarskim – pedagogiem, socjologiem, redaktorem i wydawcą.

2 sierpnia, godz. 21.00
Detropia, reż. Heidi Ewing, Rachel Grady | 90 min., USA 2012

Nagrodzony na festiwalu w Sundance dokument o współczesnym Detroit – symbolicznym mieście czasów kryzysu, z którego masowo emigrują mieszkańcy.
Kto odpowiada za przyszłość miast? - spotkanie z dr Joanną Kusiak – doktorantką w Instytucie Socjologii UW

9 sierpnia, godz. 21.00
Rower z Pekinu, reż. Xiaoshuai Wang | 113 min., Chiny, Tajwan 2001

Współczesny Pekin, widziany oczami młodego mężczyzny z prowincji. Obraz chińskiego społeczeństwa w trakcie transformacji, funkcjonującego wciąż pomiędzy komunistyczną mentalnością a potrzebami, jakie niesie za sobą współczesny kapitalizm. 
Jak być produktywnym i nie zwariować? - spotkanie z Joanną Erbel – socjologiem miasta, fotografem, publicystką „Dziennika Opinii”.

16 sierpnia, godz. 21.00
Tysiąc klownów, reż. Fred Coe | 118 min., USA 1965

Obraz Manhattanu jako imponującej maszyny ludzkiej, w której każdy trybik nastawiony jest na osobisty sukces. Czy głównemu bohaterowi uda się zachować poczucie wolności, godząc się jednocześnie na reguły, jakie wymusza na nim społeczeństwo? 
Miejski styl życia – moda czy filozofia? - spotkanie z Martyną Obarską – dziennikarką działu kulturalnego kwartalnika „Res Publika Nowa”.

23 sierpnia, godz. 21.00
Śpioch, reż. W. Allen | 89 min., USA 1973

Slapstickowa podróż do przyszłości – świata bez wielkich miast, zarządzanego przez dyktatora - widmo, po którym pozostał jedynie nos. 
Gdzie zamieszkamy w przyszłości? - spotkanie z Maciejem Czeredysem – architektem, urbanistą. 

Więcej szczegółów, zdjęcia i trailery filmów: 
http://www.kopernik.org.pl/wystawy/park-odkrywcow/lato-w-parku-odkrywcow/lato-w-parku-odkrywcow-2013/kino-letnie/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 czerwca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca