Film

"Heli" i "Senada" we Wrocławiu

Dwa najnowsze tytuły Spectatora, nagrodzone na festiwalach w Berlinie i Cannes, po raz pierwszy w Polsce można będzie obejrzeć podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-mobile Nowe Horyzonty. Zapraszamy na premierowe pokazy filmu „Senada” zdobywcy Oscara Danisa Tanovicia. Reżyser „Ziemi niczyjej” powraca z wyjątkową produkcją, która przyniosła mu Srebrnego Niedźwiedzia i Nagrodę Jury Grand Prix podczas ostatniego Berlinale.

 

Polecamy również najnowsze dzieło meksykańskiego Tarantino czyli  „Heli” Amata Escalante. Twórca otrzymał Złotą Palmę w Cannes dla Najlepszego Reżysera.

 

„Senada” (tytuł oryginalny: Epizoda u životu berača željeza)  reż. Danis Tanović, Francja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina 2013, 75 min.

 

 „To najlepszy z dotychczasowych filmów Tanovića – pozostawia on w cieniu zarówno nagrodzoną Oscarem „Ziemię niczyją”, jak i „Piekło.”Cinemaeuropa.org

 

Zwiastunhttp://www.youtube.com/watch?v=RASOUmfcFFM

 

Nazif, który chcąc pomóc swojej rodzinie, zajmuje się zbieraniem złomu, z trudem wiąże koniec z końcem. Dni upływają mu za poszukiwaniu żelastwa, w tym czasie jego partnerka Senada zajmuje się domem i dwiema małymi córeczkami. Niedługo urodzi trzecie dziecko.

 

Po powrocie do domu po pracowitym dniu Nazif znajduje dziewczynę chorą, leżącą w łóżku. Następnego dnia pożycza samochód i zawozi ją do najbliższego szpitala. Okazuje się, że dziecko, które Senada nosi w sobie, nie żyje. W jej brzuchu znajduje się pięciomiesięczny martwy płód. Sytuacja jest krytyczna – kobieta musi natychmiast zostać przetransportowana do odległego szpitala.

 

Senada nie ma jednak dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie i szpital żąda od niej zapłaty w wysokości 980 bośniackich marek. Dla zbieracza złomu to prawdziwa fortuna. Pomimo błagań Nazifa szpital odmawia przeprowadzenia koniecznej operacji. Bohaterowie wracają więc do swojego miejsca zamieszkania w centralnej Bośni i Hercegowinie.

 

Przez następnych dziesięć dni Nazif będzie robił wszystko, co w jego mocy, żeby ocalić życie Senady. Będzie zbierał złom, ale też szukał pomocy w instytucjach państwowych... W tym czasie doświadczą na własnej skórze, jak bezduszne jest współczesne społeczeństwo.

 

Festiwale:

2013 - Berlin International Film Festival: Nagroda : Jury Grand Prix: Srebrny Niedźwiedź: Danis Tanovic

2013 - Berlin International Film Festival: Nagroda: Srebrny Niedźwiedź dla Najleszego Aktora: Nazif Mujic

2013 - Berlin International Film Festival: Nagroda Jury Ekumenicznego: Danis Tanovic

2013 - Berlin International Film Festival: Nominacja: Złoty Niedźwiedź: Danis Tanovic

„Heli” reż. Amat Escalante, Meksyk, Francja, Niemcy, Holandia 2013, 105 min.

 

Zwiastun: http://www.youtube.com/watch?v=dWLmeWuS5l0

 

Ona ma 12 lat, on 17. Estela jest nad wiek rozwiniętą dziewczynką, Beto to poniżany kadet. Niedojrzałej kobiecie nie do twarzy z mężczyzną, w którym nie ma żadnego wsparcia. Taki związek to romans zakazany w wielu kulturach i z różnych powodów. Tytułowy bohater, a zarazem brat Esteli, ma powód własny. Jest nim lęk. Ujawnia się on w strukturalnym zapętleniu wykreowanym przez reżysera, który z precyzją opowiada o nierównym pojedynku delikatności z okrucieństwem. Jest w nowym filmie Amata Escalantego przykuwająca do fotela eteryczność i siła ciążenia, która wyostrza wszystkie doznania. Jest blaknąca w słońcu namiętność, rysująca się na dziecięcych twarzach obojętność i poczucie, że erotyzm to najbardziej podatny na umieranie pierwiastek ludzkiej natury. Film, którego współproducentem był Carlos Reygadas, na tegorocznym festiwalu w Cannes zdobył Złotą Palmę dla najlepszego reżysera. (Anna Bielak, Nowe Horyzonty)

 

           

Festiwale i nagrody:

 

2013 MFF w Cannes – Wygrana: Nagroda dla Najlepszego Reżysera (Amat Escalante)

2013 MFF w Cannes – Nominacja: Złota Palma (Amat Escalante)

2013 MFF w Karlovych Varach – Sekcja: Horyzonty

2013 MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Sekcja: Panorama

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 lipca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca