Film

Premiera „The Room” w Polsce. Najgorszy film świata w Kinie Perła

10 sierpnia w Kinie Perła w Lublinie i w Warszawie odbędzie się polska premiera filmu „The Room”, okrzykniętego „najgorszym filmem w historii”. Film zostanie wyemitowany 10 lat po oficjalnej premierze.

 

„Tak słaby, że nawet nie chce się śmiać”, „czy to na poważnie?”, „Tommy Wissau chyba brał lekcje aktorstwa u Arnolda Schwarzeneggera”, „99 minut katuszy” – tak o filmie „The Room” wypowiadali się najwięksi filmowi krytycy. Film „The Room” miał premierą 27 czerwca 2003 roku i od tamtego czasu budzi wiele kontrowersji.

 

Twórcą filmu jest Tommy Wiseau, autor scenariuszy filmowych, reżyser, producent i aktor. W 2002 roku założył firmę Wiseau Films, by rok później wyprodukować swój pierwszy film. Tygodnik The Entertainment nazwał „The Room” „Obywatelem Kanem złych filmów” , a krytycy nie pozostawili na filmie suchej nitki, dzięki czemu szybko zdobył miano „najgorszego filmu w historii”. Mimo wszystko film zyskał wielu fanów, którzy w filmie dostrzegli drugie dno, czarne poczucie humoru i celową prowokację artystyczną. Na projekcie w Stanach Zjednoczonych zjeżdżali się fani z całego świata. W latach 2010-2011 film wyruszył w międzynarodową trasę „Love is Blind”, odwiedzając m.in. Wielką Brytanię, Niemcy, Danię, Australię i Indie.

 

Autorem scenariusza, producentem, reżyserem i jednym z głównych aktorów jest Tommy Wiseau, któremu towarzyszy plejada nikomu nieznanych aktorów i naturszczyków. Film został zakwalifikowany jako niezależny dramat romantyczny, a opowiada historię miłosnego trójkąta. Budżet filmu wynosił 6 milionów dolarów. Część funduszy pochodzi ze sprzedaży skórzanych kurtek, które Wiseau sprowadzał z Korei. Wiseau wynajął najtańsze studio i sprzęt filmowy. Nie mając doświadczenia w reżyserowaniu filmów ani nie znając się na sprzęcie filmowym, robił zdjęcia dwiema kamerami – 35 mm oraz HD.

 

– Do zorganizowania polskiej premiery filmu namówili nas fani Kina Perła, którzy na Facebooku założyli fanpage TakDlaTheRoomWKiniePerla. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Od początku istnienia Kina Perła naszym założeniem było, że będziemy otwarci na wszelkie, zwłaszcza szalone, propozycje. Zorganizowanie pokazu najgorszego filmu w historii jest szalonym pomysłem i sami jesteśmy ciekawi, co z tego wyniknie – mówi Izabella Budryn, pomysłodawczyni i organizatorka Kina Perła.

 

Projekcie filmu w Lublinie (w Starym Browarze przy Bernardyńskiej 15) oraz w Warszawie (na patio kamienicy przy Kredytowej 9). Start o 21.00. Wstęp wolny. Film w wersji oryginalnej z angielskimi napisami.

 

Wywiad z Tommym Wiseau można obejrzeć na:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IKGRTjvKLI0

Wyjątkowe filmy, od Kevina Smitha, przez Romana Polańskiego i Quentina Tarantino, po Kim Ki-duka i etiudy łódzkiej Szkoły Filmowej. Imprezowa atmosfera wśród przyjaciół. Before i after parties. Otwarta przestrzeń, a przede wszystkim najlepsza rozrywka i dobre kino. To wszystko czeka gości tegorocznej edycji plenerowego Kina Perła.

 

W siedmiu miastach Polski startuje plenerowe nocne Kino Perła. Przez 13 tygodni, 5 dni w tygodniu, od środy do niedzieli wyświetlane będą filmowe hity. Projekcje o godzinie 21.00. Na wszystkie seanse wstęp wolny.

 

– Wystartowaliśmy dwa lata temu, organizując letnie kino w Lublinie i Zwierzyńcu pod nazwą Kino Perła. Zmotywowani i podekscytowani sukcesem, który przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, w kolejnym roku wkroczyliśmy z naszym pomysłem także do Warszawy. Zgromadziliśmy przed nasze ekrany tysiące pozytywnie zakręconych ludzi. Mamy nadzieję, że uda nam się powtórzyć to osiągnięcie także w miastach, do których zawitaliśmy po raz pierwszy, tj. w Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy i Kazimierzu Dolnym opowiada o inicjatywnie organizatorka i pomysłodawczyni Izabella Budryn.

 

– Nasza idea spodobała się mieszkańcom miast, w których działamy, porwaliśmy zarówno młodych ludzi, szukających alternatywnej i darmowej rozrywki, jak i wytrawnych koneserów dobrego kina. W tym roku chcemy zrobić jeszcze więcej, dlatego zaangażowaliśmy zespół osób, które pracowały nad repertuarem i oprawą. Dzięki temu otrzymaliśmy pozytywną mieszankę, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Jedni nas polubią, inni znienawidzą – dodaje.

 

W tym roku Kino Perła wystartuje w: Lublinie, Zwierzyńcu, Kazimierzu Dolnym, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy i dwóch lokalizacjach w Warszawie.

 

Każdy z dwunastu tygodni podzielony będzie na pokazy tematyczne: w środy – „Filmy łódzkiej Szkoły Filmowej”, w czwartki – „Mocne Kino”, w piątki – „Comedy Friday”, w soboty „Sobotni KremDelaKrem”, w niedziele – „Straszne Historie by Derrick Ogrodny”.

 

W środy emitowane będą etiudy i filmy krótkometrażowe studentów i absolwentów łódzkiej Szkoły Filmowej. Będzie to okazja, by poznać twórczość filmową młodego pokolenia. W tym roku najsłynniejsza szkoła filmowa w Polsce obchodzi 65. urodziny. W czwartki emitowane będą filmy odważne, kontrowersyjne, dla ludzi o mocnych nerwach, o ludziach z mocnymi nerwami. Piątki poświęcone będą komediom (od czeskich i hiszpańskich komedii po polskie klasyki). W soboty emitowane będą wyjątkowe filmy oraz klasyki z lat 30, 40 czy 50 (jak Metropolis czy Obywatel Kane). Niedziele dedykowane będą koneserom horrorów i dreszczowców, wybranych przez Derricka Ogrodny’ego, a pokazy poprzedzone będą osobliwymi wykładami Derricka na temat horroru.

 

Kino Perła to nie tylko dobre filmy, ale także wiele wydarzeń towarzyszących, w tym koncerty, performensy, występy DJskie i clubbing.

 

Organizatorem Kina Perła jest Fundacja ArtLink, a głównym sponsorem PERŁA Browary Lubelskie.

10 sierpnia 2013, 21:00 Kino Perła, Warszawa, Lublin

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 sierpnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca