Film

Pokazy polskich i francuskich krótkometrażowych debiutów filmowych - Studio Munka i GREC

 

 

Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i francuskie Stowarzyszenie GREC organizują tej jesieni wspólne pokazy filmów zrealizowanych w ramach działalności obu instytucji. Pierwszy z pokazów odbędzie się 26 września w Paryżu, drugi 3 października w Warszawie.

 

W ramach pokazów zaprezentowane zostaną polskie i francuskie debiuty krótkometrażowe z repertuaru Studia Munka – SFP oraz stowarzyszenia GREC (Groupe de Recherches et d’Essais Cinématographiques – Stowarzyszenie poszukiwań i eksperymentów filmowych). Stowarzyszenie GREC zostało założone w 1969 roku z woli zawodowych twórców filmowych oraz Francuskiego Centrum Kinematografii (CNC) celem umożliwienia realizacji debiutanckich filmów krótkometrażowych. Dotychczas w ramach działalności GREC zrealizowano ponad 700 filmów fabularnych, dokumentalnych, eksperymentalnych, animacji, esejów, filmów o sztuce etc.

 

Pierwszy z pokazów odbędzie się już 26 września w Paryżu gdzie Studio Munka - SFP zaprezentuje trzy filmy – animację i dwie fabuły – a GREC dwie fabuły i film eksperymentalny. Polską część pokazu w Paryżu rozpocznie „Noise” w reżyserii Przemysława Adamskiego – jedna z najpopularniejszych animacji  Studia Munka - SFP prezentowana dotychczas na blisko sześćdziesięciu festiwalach na całym świecie, nagrodzona m.in. we Francji i Szwecji.  „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza to drugi tytuł który obejrzy paryska publiczność. Fabuła Bortkiewicza gościła we Francji w zeszłym roku, kiedy to znalazła się w prestiżowej sekcji festiwalu w Cannes Directors' Fortnight. Trzecim prezentowanym w Paryżu filmem będzie „Mazurek” Julii Kolberger – jeden z najnowszych tytułów Studia, nagrodzony do tej pory na czterech polskich festiwalach – Kameralnym Lecie w Radomiu, Dwóch Brzegach w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą, „Młodzi i Film” w Koszalinie oraz ostatnio podczas 38. edycji Gdynia – Festiwalu Filmowego.

 

Francuskie filmy, które zostaną pokazane tego wieczora to fabuła „La tristesse des androïdes”, reż. Jean-Sébastien Chauvin, film eksperymentalny „Sculpture-Film (Klein)”, reż. Pierre de Mahéas, i fabularny „Le dernier”, reż. Diane Sara.

 

Z debiutów francuskich w programie pokazów warszawskich, które odbędą się 3 października w kinie Kultura, znalazł się dokument „Le Tablier Bleu” w reżyserii Anne-Lise Marice będący osobistą opowieścią o przemijaniu oraz dwie fabuły. Pierwsza z nich to „Cadavre Exquis” Lei Mysius opowiadająca o ośmioletniej dziewczynce, która mieszka z rodzicami w osamotnionym domku na wsi, a dni mijają jej na zabawie w lesie i na bagnach. Pewnego dnia w zaroślach znajduje zwłoki młodej dziewczyny. Główną bohaterką drugiej fabuły - „Heavy Sentimental” w reżyserii Laure Ballarin - jest Claire, która spędza wieczór na świetnej zabawie. Po paru piwach i whisky przestaje się kontrolować, w końcu zadziera z policją. Studio Munka – SFP zaprezentuje w kinie Kultura fabuły „Chomik” Bartka Ignaciuka i „Mazurek” Julii Kolberger oraz dokument Małgorzaty Kozery „Księżniczka i mur”.

 

Pokazy organizowane przez Studio Munka – SFP i GREC to początek dalszej, szerszej współpracy między tymi pokrewnymi instytucjami. Szczegóły w tej sprawie zostaną ujawnione już wkrótce.

 

Partnerem wydarzenia jest Instytut Polski w Paryżu.

26 września 2013

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 września 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca