Film

Cottbus – Amsterdam: listopadowa trasa festiwalowa Studia Munka

Jesienią filmy wyprodukowane w ramach programów „30 Minut” i „Pierwszy Dokument” Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich będą walczyć o nagrody na dwóch ważnych międzynarodowych festiwalach. „Leszczu” Aleksandry Terpińskiej i „Psubrat” Marii Zbąskiej zakwalifikowały się do konkursu 23. Festiwalu Filmowego Cottbus w Niemczech. Z kolei „Odwiedziny” Mateja Bobrika dostały się na Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie – IDFA.

 

Psubrat600x425.jpg
Psubrat, reż. Maria Zbąska/fot. Studio Munka - SFP

 

W Cottbus zarówno „Leszczu” jak i wyprodukowany wspólnie z Wajda Studio „Psubrat” będą walczyły o nagrodę w konkursie filmów krótkometrażowych. Dla obu tytułów udział w 23. edycji festiwalu w Cottbus będzie jednocześnie niemiecką premierą. Festiwal Filmowy w Cottbus uważany jest za najważniejszą filmową imprezę w Europie środkowo-wschodniej. W konkursie krótkometrażowym (Short Feature Competition) prezentowanych jest zazwyczaj od dziesięciu do piętnastu tytułów. Ideą konkursu jest odkrywanie talentów i promocja młodych filmowców z Europy. „Leszczu” Aleksandry Terpińskiej i „Psubrat” Marii Zbąskiej wraz z pozostałymi tytułami prezentowane będą w ramach tradycyjnego pokazu „Long Night of the Shorts”.

 

KrolewiczOlch-las-600x293.jpg
Materiały promocyjne projektu Kuby Czekaja Królewicz Olch/fot. Studio Munka - SFP

 

Studio Munka – SFP z roku na rok coraz mocniej zaznacza swoją obecność na tym festiwalu. W zeszłym roku pełnometrażowy debiut Marii Sadowskiej „Dzień kobiet” zdobył Grand Prix. W tym roku, oprócz dwóch filmów w konkursie krótkometrażowym, Studio Munka zaprezentuje w Cottbus projekt kolejnej pełnometrażowej fabuły – „Królewicza Olch” Kuby Czekaja. Projekt, dofinansowany już przez PISF i Odra-Film, weźmie udział w „Connecting Cottbus” - markecie koprodukcyjnym, w ramach którego odbędzie się pitching projektu. 
23. Festiwal Filmowy Cottbus w Niemczech odbędzie się w dniach 5-10 listopada.

 

 

Leszczu0-600x370.jpg
Leszczu, reż. Aleksandra Terpińska/fot. Studio Munka - SFP

 

„Leszczu” to historia trójki przyjaciół, spędzających leniwy weekend nad jeziorem ... do czasu gdy piłka wpada tam gdzie nie trzeba, śliczna dziewczyna okazuje się być po stronie przeciwników, a cieć zaczyna ich prześladować. To opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu i przeznaczeniu opowiedziana z przymrużeniem oka. W filmie wystąpili Emil Stasik, Krzysztof Skonieczny, Piotr Żurawski, Wiesław Komasa, Maja Bohosiewicz, Michał Poznański,  Liwiusz Falak i Michał Mrozek.

 

„Psubrat” to jedna z najnowszych, wspólnych produkcji Studia Munka – SFP i Wajda Studio. Bohaterem filmu, będącego luźną adaptacją opowiadania Etgara Kereta "Dziewczyna Corbiego”, jest Panabi – kilkunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu. Osiedlem rządzi Bocian – największy bandyta, który, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę. W filmie zagrali m.in. Rafał Garnecki, Marek Kossakowski, Agnieszka Krukówna, Andrzej Chyra i Krzysztof Skonieczny.

 

Odwiedziny600x375.jpg
Odwiedziny, reż. Matej Bobrik/fot. Studio Munka - SFP

 

„Odwiedziny” Mateja Bobrika rozpoczną swoją podróż po zagranicznych festiwalach udziałem w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie – IDFA. Dokument będzie pokazany w ramach „Reflecting Images: Panorama”. Chociaż nie jest to sekcja konkursowa, „Odwiedziny” mogą zdobyć ważny dla reżyserów laur -  Nagrodę Publiczności. 

 

Dokument Bobrika przedstawia historie ludzi, żyjących z daleka od cywilizacji w domu opieki społecznej. Wydawać się może, że jedynym urozmaiceniem są niedzielne odwiedziny. Od samego rana mieszkańcy przygotowują się na przyjazd rodzin. Jednak z każdą godziną zmniejszają się nadzieje na ich przybycie.

„Psubrat” wyprodukowany został przez Studio Munka – SFP oraz Wajda Studio w koprodukcji z Ucho Studio, Luks Film oraz Timecode. Z kolei koproducentem i producentem wykonawczym „Leszcza” jest firma Magdaleny Nowackiej „Magic Production”.

 

Podróże oraz sukcesy produkcji Studia Munka – SFP można śledzić na stronie www.studiomunka.pl oraz profilu Studia na Facebookuhttps://www.facebook.com/MunkStudio.

 

Promocję zagraniczną "Leszcza", „Psubrata” i „Odwiedzin” wspiera Krakowska Fundacja Filmowa.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca