Film

Laureaci nagrody „Perspektywa” 2013

Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger oraz Łukasz Ostalski to tegoroczni laureaci Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” 2013. Organizatorami gali wręczenia nagrody byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio Filmowe Zebra.

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: C:\Users\grzegorzw\Pictures\perspektywa\Nagroda Perspektywa_fot_Kuba Kiljan_Kuznia Zdjec_015.jpg

Laureaci Nagrody „Perspektywa” 2013 (od lewej): Łukasz Ostalski, Julia Kolberger i Elżbieta Benkowska

fot. Kuźnia Zdjęć/SFP

 

Elżbieta Benkowska za film "Olena" (produkcja GSF), Julia Kolberger za film "Mazurek" (produkcja Studio Munka-SFP) oraz Łukasz Ostalski za film "Matka" (produkcja GSF) otrzymali ex  aequo Nagrodę im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. „Perspektywa” to nagroda przyznana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W Kapitule przyznającej nagrodę zasiadają: Jacek Bromski, Krystyna Cierniak-Morgenstern, Andrzej Kotkowski, Michał Kwieciński, Juliusz Machulski i Grażyna Torbicka.

 

- W minionym roku obejrzeliśmy bardzo wiele filmów młodych twórców. Wśród nich zbrakło jednak wybijającej się fabuły pełnometrażowej. Dlatego zdecydowaliśmy się wyróżnić trzy krótkie metraże – mówi Krystyna Morgenstern, przewodnicząca Kapituły Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa 2013”.

 

"Mazurek" to opowieść o Urszuli (w tej roli Kinga Preis). Kobieta przygotowuje wielkanocne śniadanie na cześć córki i jej nowego narzeczonego. Kiedy córka przyjeżdża, okazuje się, że narzeczony jest od niej trzydzieści lat starszy. Śniadanie zamienia się w kolację, a Urszula przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

 

- Nagroda „Perspektywa” jest o tyle wyjątkowa, że nie przyznaje jej żadne jury festiwalowe. Traktuję to wyróżnienie bardzo osobiście – mówi Julia Kolberger, reżyserka filmu „Mazurek”.

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: C:\Users\grzegorzw\Pictures\perspektywa\Nagroda Perspektywa_fot_Kuba Kiljan_Kuznia Zdjec_007.jpg

Gala Nagród „Perspektywa” 2013 (od lewej): Grażyna Torbicka, Krystyna Cierniak-Morgenstern, Juliusz Machulski, Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski i Julia Kolberger, fot. Kuźnia Zdjęć/SFP

 

Tytułową "Matkę" (Małgorzata) gra Danuta Stenka. Małgorzata - na co dzień ważny polityk - jedzie do domu nad jeziorem. Jej syn - narkoman potrzebuje pomocy. Małgorzata prosi o wsparcie córkę. Na miejscu odkrywają półprzytomnego chłopaka i młodą dziewczynę.  W obliczu tragedii ich wzajemne relacje komplikują się ujawniając skrywane urazy. Matka musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu. Film powstał w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

 

- To jest ogromne wyróżnienie, ponieważ do tej pory tę nagrodę otrzymywali twórcy pełnometrażowych filmów fabularnych. Tym razem stało się inaczej, z czego bardzo się cieszę – mówi Łukasz Ostalski, reżyser filmu „Matka”.

 

"Olena" to historia para młodych Ukraińców. Olena i Dima, podróżuje przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną ich portfel. Podczas bójki z Dimą, złodziej wyrzuca paszport na tory. Muszą go znaleźć zanim odpłynie prom. Przy okazji na jaw wychodzi prawdziwy powód ich podróży. Film zrealizowano w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

 

- Dla mnie każda nagroda jest ogromną motywacją i zarazem potwierdzeniem tego, że obrałam dobrą drogę i powinnam nią dalej podążać. Dotyczy to również nagrody „Perspektywa” – mówi Ewa Benkowska, reżyserka filmu „Olena”.

 

Pierwszym laureatem „Perspektywy” - za rok 2011 - był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Rok temu nagrodę dostali ex aequo: Maria Sadowska za "Dzień kobiet" oraz Bodo Kox za "Dziewczynę z szafy".

 

Uroczyste wręczenie tegorocznych Nagród „Perspektywa” odbyło się w poniedziałek, 18 listopada 2013 roku, w warszawskim kinie Kultura. Organizatorami gali byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio Filmowe Zebra.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca