Film

Film jest waszą pamięcią. Wrocławska premiera „Abu Haraz” Macieja J. Drygasa

„Abu Haraz”, reż. Maciej J. Drygas + spotkanie z reżyserem i bankiet Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław 1.12.2013 r., godz. 18:15

Ekspert do spraw dokumentalnych wykopalisk mierzy się z nowym wyzwaniem. Najnowszy film Macieja Drygasa, znanego m.in. dzięki wyróżnionemu Europejską Nagrodą Filmową „Usłyszcie mój krzyk”,  to dokument obserwacyjny, w którym reżyser zabiera nas w podróż do dalekiego Sudanu. „Abu Haraz” powstawało kilka długich lat i pokazuje widzowi proces znikania afrykańskiej wioski. W pierwszy dzień grudnia zapraszamy wrocławską premierę filmu i spotkanie z reżyserem do Kina Nowe Horyzonty.

 

Reżyser, który do tej pory wyszukiwał i przypominał opowieści przede wszystkim z czasów PRL, tym razem uwagę kieruje na kraj oddalony o cztery tysiące kilometrów od Polski – afrykański Sudan. „Abu Haraz” to także nowy krok w twórczości Drygasa: po raz pierwszy w karierze skupia się na obserwacji rzeczywistości, zamiast na rekonstruowaniu przeszłości zapisanej w materiałach archiwalnych. W efekcie otrzymujemy poruszający portret znikającego świata; opowieść o miejscu, które zostało na zawsze wymazane z mapy.

Abu Haraz to wioska leżąca nad brzegiem Nilu w Północnym Sudanie. Rytm życia jej mieszkańców wyznaczają wylewy rzeki, w parze ze zmianami pór roku. To skromna społeczność, w której – mimo niedostatku – nie brakuje radości i rodzinnego ciepła. Naturalny rytm odwiecznego funkcjonowania wioski zostaje brutalnie przerwany przez budowę gigantycznej tamy zaporowej na rzece. Po serii bezskutecznych protestów, mieszkańcy muszą opuścić Abu Haraz i zniszczyć swoje domy, zanim zaleje je woda. Ich nowym miejscem zamieszkania ma być sztucznie utworzona osada pośrodku pustyni. Drygas przez kilka lat wnikliwie obserwował proces znikania wioski, począwszy od wiadomości o budowie tamy, do losów bohaterów filmu już po przesiedleniu. W wyniku jego działań powstał unikalny portret nie tylko samej wioski, ale szczególnego procesu wykorzenienia ludzi, ściśle związanych z tradycją miejsca. Reżyser, zapytany przez mieszkańców Abu Haraz, dlaczego razem z ekipą tworzą o nich film, odpowiedział – „jesteśmy waszą pamięcią”.

 

Przedpremierowy pokaz filmu „Abu Haraz”, który już w grudniu trafi do regularnej dystrybucji kinowej, jest okazją do przypomnienia osiągnięć reżyserskich Macieja J. Drygasa. W dniach 1-5 grudnia zapraszamy na retrospektywę twórczości dokumentalisty, podczas której zobaczymy filmy: „Usłyszcie mój krzyk”, „Stan nieważkości”, „Głos nadziei”, „Jeden dzień w PRL”, „Cudze listy” oraz zaprezentujemy słuchowisko dokumentalne „Moja góra”. Więcej szczegółów na: www.againstgravity.pl i www.wrocff.com.pl.

 

Zachęcamy do udziału w pokazie i spotkaniu z reżyserem, na które zapraszają: Against Gravity, dystrybutor filmu i organizator festiwalu Planete+ Doc, Wrocławska Fundacja Filmowa oraz Kino Nowe Horyzonty.

Co: „Abu Haraz”, reż. Maciej J. Drygas + spotkanie z reżyserem i bankiet

Gdzie: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław

Kiedy: 1.12.2013 r., godz. 18:15


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca