Film

„Gwizdek” w kinach

Zdobywca Grand Jury Prize tegorocznego Festiwalu Filmowego w Sundance, goszczący dotychczas na ponad 30 festiwalach, krótki dokument Grzegorza Zaricznego „Gwizdek” wchodzi do polskich kin 22 listopada! Film zrealizowany w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich będzie wyświetlany razem z filmem Danisa Tanovcia „Senada”.

 

Wyprodukowany w 2012 roku „Gwizdek” jest jednym z najczęściej podróżujących po światowych festiwalach filmem ze Studia Munka, nagrodzonym już sześciokrotnie. Oprócz głównej nagrody z Sundance dokument Zaricznego ma na swoim koncie trofea z festiwali na Litwie (Vilnus International Film Festival), Słowacji (Febiofest) i Ukrainie (Molodist) a także w Hiszpanii (Documenta Madrid) i Wielkiej Brytanii (Open City Docs Fest). Producentem wykonawczym „Gwizdka” jest Full Film Service.

 

Gwizdek600x400.jpg
Gwizdek, reż. Grzegorz Zariczny/fot. Studio Munka SFP

 

Głównym bohaterem filmu jest trzydziestoletni Marcin, który zbliża się do 30-go roku życia. Mieszka w małej miejscowości pod Krakowem. Sędziuje mecze piłkarskie w najniższych ligach, ale chce to zmienić. Ma dość ciągłego stresu wynikającego z kontaktu z kibicami i zawodnikami. Dodatkową presję wywiera na nim matka, która oczekuje od niego konkretnych życiowych decyzji. W związku z tym Marcin stara się znaleźć lepszą pracę i dziewczynę.

 

 

Kinową dystrybucją „Gwizdka” zajmuje się firma Spectator specjalizująca się w ambitnym i niezależnym kinie. Firma, chcąc wspierać twórczość młodych filmowców, dołącza do filmów pełnometrażowych krótkie metraże. Spectator nie po raz pierwszy dystrybuuje film ze Studia Munka – dwa lata temu firma wprowadziła do kin animację „Noise” Przemysława Adamskiego, która prezentowana była wraz ze szwedzkim filmem „Klatka” w reżyserii Johana Lundborga.

 

 

Studio Munka powołane w 2008 roku działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich, i jest producentem debiutów filmowych – krótkich i długich metraży. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film mogą liczyć w Studiu Munka na wsparcie i opiekę nad projektem – od developmentu, przez produkcję w profesjonalnych warunkach, aż po szeroko rozumianą promocję gotowego filmu. Studio Munka prowadzi jeden program dla fabularnych projektów pełnometrażowych oraz trzy programy dla krótkich metraży: „30 Minut”, „Pierwszy Dokument” (w który zrealizowany został „Gwizdek”) i „Młoda Animacja”, poświęconych odpowiednio fabułom, dokumentom i animacjom.

 

Międzynarodową promocję „Gwizdka” wspiera Krakowska Fundacja Filmowa.

Zwiastun filmu i więcej informacji można znaleźć na stronach Studia Munka - SFP


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca