Film

Co zobaczymy w DCF-ie od 29 listopada do 5 grudnia

Premiery: Ani słowa więcej", "Ostatnie piętro", "Call Girl", a ponadto: Międzynarodowy Festiwal Watch Docs, "MovieWro" oraz spotkanie z reżyserem Piotrem Stasikiem, a w DCF-ie "Casablanca".

W najbliższy piątek na ekrany wchodzą trzy nowe tytuły:
"Ani słowa więcej" - oceniana na 90% na 100% na branżowych portalach filmowych komedia z Sundance o romansie dwojga pięćdziesięciolatków. Ostatnia rola Jamesa Gandolfiniego
"Ostatnie piętro" -  polski dramat z konkursu głównego z Gdyni
"Call Girl" - szwedzki film kryminalny

 

W piątek startuje w DCF-ie 11. Objazdowy Międzynarodowy Festiwal Watch Docs.


W programie wrocławskiej edycji znajdzie dzisięć filmów dokumentalnych o tematyce praw człowieka. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.
 
Przez trzy dni wrocławskiej edycji publiczność zobaczy dziesięć starannie wyselekcjonowanych filmów dokumentalnych, dotyczących kwestii szeroko rozumianych praw człowieka. Wśród prezentowanych tytułów na szczególną uwagę zasługuje „Cyganie głosują” w reżyserii Jaroslava Vojtka, pokazujący problem integracji społeczeństw o różnej kulturze i tradycji oraz „Wyznania pod przymusem” irańskiego reżysera Maziara Bahari, który punktem wyjścia filmu uczynił dramatyczne zdarzenie z własnego życia, kiedy to został aresztowany przez irański reżim. W tym roku także mocno reprezentowane będzie polskie kino dokumentalne. Wrocławscy widzowie zobaczą trzy polskie filmy, w tym głośną „Wierę Gran” Marii Zmarz-Koczanowicz. Organizatorami wrocławskich pokazów są Fundacja East Side i Odra-Film. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny, za wejściówkami dostępnymi w kasie Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Więcej informacji na temat festiwalu znajduje sie na stronach: www.watchdocs.pl oraz www.dcf.wroclaw.pl.
 
PROGRAM:
 
Piątek, 29 listopada
16.00 Kobiety syryjskiej rewolucji, reż. Nada Abdelsamad , Liban 2012, 75’
18.00 Być tam, reż. Régis Sauder, Francja 2012 r., 94’
20.00  Cyganie głosują,  reż. Jaroslav Vojtek, Słowacja 2012, 85’
 
Sobota, 30 listopada
16.00 Dzieci Kotana, reż. Mirosław Dembiński , Polska 2012, 66’
+ Ciągle wierzę, reż. Magdalena Mosiewicz, Polska 2011, 40’
18.00 Czerwony Khmer i jego obrońca, reż. Bernard Mangiante, Francja-Kambodża 2011, 90’
20.00 Wyznania pod przymusem, reż. Maziar Bahari, Wielka Brytania 2012, 59’
 
Niedziela, 1 grudnia
16.00 Jak przetrwać zarazę, reż. David France, USA 2012, 120’
18.00 Wiera Gran, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Polska 2011, 67’
20.00 Burmistrz, reż. Emiliano Altuna, Carlos Federico Rossini, Diego Enrique Osorno, Meksyk 2012, 81’ 
 
W poniedziałek, 2 grudnia,  w cyklu DKF odbędzie się pokaz melodramatu „Casablanca” Michaela Curtiza z Humphrey’em Bogartem i Ingrid Bergman, natomiast we wtorek w ramach cyklu Filmowy Klub Seniorów zapraszamy na pokaz przeboju światowego kina z 1952 roku - „Śniegi Kilimandżaro” w reżyserii Henry’ego Kinga.

 

 

We wtorek, 3 grudnia zapraszamy na pierwszy po długiej przerwie pokaz Akademii Filmu Dokumentalnego "MovieWro" oraz spotkanie z reżyserem Piotrem Stasikiem.


Wyjątkowe spotkanie z reżyserem Piotrem Stasikiem uzupełni pokaz jego dwóch filmów dokumentalnych: głośny „Koniec lata” oraz najnowszy „Dziennik z podróży“.
Dokumentalista w swoich filmach wnikliwie obserwuje świat młodych – pełen pasji, ufności i marzeń, ale też niepewności i wyzwań, jakie stawia przed nimi przyszłość. Podczas najbliższego spotkania zobaczymy filmy reżysera, w których konfrontuje dwa różne pokolenia, zderza mistrza z uczniem, a fotografię analogową przeciwstawia cyfrowej.
Reżyser, sam będąc fotografem, w „Dzienniku z podróży” portretuje szczególną relację, jaka zawiązuje się między nestorem polskiej fotografii reportażowej, 82-letnim Tadeuszem Rolke, a 15-letnim Michałem, który zgłasza się do niego na nauki. Film jest zapisem wyjątkowej wyprawy starym amperem, zamienionym w ciemnię fotograficzną na kółkach. To opowieść jednej strony o podsumowaniu niezwykłego życia artystycznego mistrza, a drugiej – o inicjacji i wkraczaniu w świat dorosłości ucznia. Początkujący fotograf zyskuje wiedzę nie tylko ściśle techniczną, ale także życiowe doświadczenie, które nabywa podczas licznych rozmów. Film Stasika daje też wgląd zarówno w specyfikę niespiesznego życia, jakie toczy się w Polsce małych miasteczek i bezdroży, a także w tajniki warsztatu fotografii analogowej, które odkrywa razem z nami Michał pod okiem Tadeusza Rolke. Ten ostatni to legenda i prekursor polskiej fotografii reportażowej oraz modowej. W swoich pracach portretował zarówno warunki życia polskich Romów, jak i życie artystyczne stolicy.
Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” to cykliczne spotkania z kinem dokumentalnym we Wrocławiu, na które tym razem zapraszają: Wrocławska Fundacja Filmowa, Odra-Film oraz Centrala, producent „Końca lata” i Kijora, producent „Dziennika z podróży”. Spotkanie odbędzie się wyjątkowo we wtorek 3 grudnia (zamiast tradyjnego czwartku) o godzinie 20:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Wstęp na pokaz i spotkanie z  reżyserem kosztuje 12 zł. Więcej informacji na stronach: www.dcf.wroclaw.pl oraz www.moviewro.com.

 

materiały organizatorów

zdjęcie: Barbara Lekarczyk-Cisek


przysłano: 28 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca