Film

Finlandia w pigułce, czyli przegląd kina fińskiego w Kinie Muranów

W dniach 2-4 grudnia, już po raz kolejny, w warszawskim kinie Muranów odbędzie się przegląd kina fińskiego. Przez trzy dni, warszawska publiczność będzie miała okazję zobaczyć najlepsze obrazy fińskie ostatnich miesięcy. Bilety w cenie 15zł do nabycia w kasie kina Muranów. Współorganizatorem przeglądu jest Ambasada Finlandii.

 

Przegląd rozpocznie się filmem Indeks tłuszczowy miłości. Główny bohater, Stigu znany jest z bywania w helsińskich nocnych klubach. Za dnia zapracowany kawaler z branży reklamowej, który ani myśli o stałym związku. W jego życie idealnie wpisuje się Ella, którą poznał w kawiarni fitness klubu. Tych dwoje połączy niezobowiązujący seks i nietypowa współpraca. Przy wspólnym projekcie będą mieli okazję zweryfikować swoje priorytety.

 

Drugim filmem przeglądu jest dramat kryminalny Aku Louhimiesa, reżysera filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach (m.in. Kraina mrozu 2005, Frozen City 2006). Tym razem, twórca pochyla się nad historią Pike, byłej więźniarki, która samotnie wychowuje ośmiomiesięczną Aleksandrę i na nowo próbuje poukładać swoje życie. Na przekór jej planom, w jej życiu ponownie pojawia się były chłopak, przez którego dziewczyna została narkomanką. Jednak tym razem musi walczyć nie tylko o siebie, ale i o swoją córkę.

 

Jako trzeci zaprezentowany zostanie film Sakariego Kirjavainena Cisza. To opowieść o przyjaźni na wojennym froncie. Eino jest jednym z żołnierzy, którzy podczas drugiej wojny światowej, w Finlandii pracują na froncie rosyjskim, w centrum ewakuacji. Najbardziej zżyty jest ze swoim wieloletnim przyjacielem, Anttim. Eino nie zdaje sobie sprawy, że Antti go wykorzystuje, a sam dorabia na kontaktach z wrogiem.

 

Na zakończenie przeglądu wyświetlony zostanie film Męskie rozmowy w reż. Jarmo Lampela. Główny bohater, Kari Mairisaari to pisarz, który nie szczędzi od przedstawiania prawdziwego oblicza  celebrytów, polityków i wpływowych ludzi kultury. Jednak tym razem, pisarz musi zmierzyć się z przeszłością swojego bohatera, zbrodniarza wojennego, ale również ze swoim stosunkiem do przemocy i cierpienia.

 

Organizatorzy: kino Muranów | Ambasada Finlandii
Bilety: 15 zł
Więcej informacji: www.muranow.gutekfilm.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca