Film

Miasto movie /// Miasto na prowincji

Miasto movie /// Miasto na prowincji
cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury

PROGRAM NA STYCZEŃ 2014

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00; Miasto movie dzieciom – wybrane niedziele, godz. 11:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

Cykl #5 /// Miasto na prowincji

Wraz z nowym rokiem, rozpoczynamy również nowy cykl w ramach Miasto movie. Tym razem opuścimy dobrze nam już znane wielkie metropolie, żeby wraz z naszymi widzami zanurzyć się w uroku miast na prowincji. Przyglądając się wnikliwiej temu zagadnieniu, można stwierdzić, że filmowcy dość często, i to z dobrym skutkiem, osadzają swoje historie w nieznanych miastach gdzieś na krańcach świata. A znaleźć w nich można w zasadzie wszystko. Zwykła codzienność przeplata się z magią, mistycyzm i duchowość przenikają się z realnym światem. Jest tu miejsce na śmiech i łzy, radość i dramat. Prowincja ma także swoich bohaterów, własne legendy i mity, wreszcie unikalną, niepowtarzalną tożsamość. Dodatkowo w filmowych miastach na prowincji nierzadko zmianie ulegają tak podstawowe dla człowieka kategorie jak przestrzeń i czas. Życie tu zwalnia swoje tempo, a odrealnione miasteczka stają się swoistą ucieczką do innej, zwykle bliższej naturze niż cywilizacji, rzeczywistości. Z tego artystycznego eskapizmu skorzystało już wielu mistrzów kina m. in. Giuseppe Tornatore, Emir Kusturica, Jiri Menzel czy nasz Jan Jakub Kolski. W nowym cyklu postaramy się zatem pokazać różnorodne oblicza filmowej prowincji, zarówno te europejskie, jak i z innych zakątków świata.


Program na styczeń:

8 stycznia, godz. 19.00 – Noi Albinoi, reż. Dagur Kari, czas 93’, 2003 r.

15 stycznia, godz. 19.00 – Wino truskawkowe, reż. Dariusz Jabłoński, czas 109’, 2008 r.

22 stycznia, godz. 19.00 – Droga przez piekło, reż. Oliver Stone, czas 125’, 1997 r.

26 stycznia, godz. 11.00 – MIASTO MOVIE DZIECIOM: Przygody Tintina, reż. Steven Spielberg, czas 107’, 2011 r. oraz warsztat kreatywny dla dzieci i rodziców - „Kropka, kreska i mamy pieska, czyli sztuka tworzenia komiksów dla najmłodszych”

29 stycznia, godz. 19.00 – Mąż fryzjerki, reż. Patrice Leconte, czas 81’, 1990 r.

 


Opisy:

Noi Albinoi” Islandia kojarzy się nam zwykle z oryginalnością w sensie klimatycznym czy też geograficznym. Nie inaczej jest również w dziedzinie kultury. Ojczyzna tak wyjątkowych artystów jak Bjork czy Sigur Ros ma też swoje niepowtarzalne kino. Jednym z jego czołowych reprezentantów jest Dagur Kari – autor takich obrazów jak „Noi Albinoi” czy „Zakochani widzą słonie”. Właśnie ten pierwszy film otworzy nasz nowy cykl czyli „Miasto na prowincji”. Tytułowy bohater, młody chłopak o imieniu Noi, mieszka gdzieś na krańcach mroźnej, nieprzyjaznej, północnej Islandii. Bardziej niż niesprzyjające warunki pogodowe doskwierają mu jednak ludzie, mieszkańcy małego miasteczka, w którym przyszło mu żyć. Nierozumiany, nieakceptowany, w najlepszym wypadku uznawany za mało rozgarniętego, chłopak snuje marzenia o ucieczce. Reżyser w znakomity sposób ukazuje rutynę i monotonię małomiasteczkowej społeczności oraz wewnętrzne zmagania nie do końca pasującej tam jednostki. Świetną rolę stworzył też młody Tomas Lemarquis. Całość zaś utrzymana jest w chłodnym, choć na swój sposób wrażliwym, duchu kina skandynawskiego.

 

Wino truskawkowe” nostalgiczna ballada oparta na „Opowieściach galicyjskich” Andrzeja Stasiuka. Dariusz Jabłoński, znany głównie jako producent takich obrazów jak „Benek”, „Małżowina” czy „Pokłosie”, tym razem sam wcielił się w rolę reżysera i trzeba przyznać, iż dobrze się w niej sprawdził. „Wino truskawkowe” to ciekawie zmieszany koktajl kilku składników. Poza prozą Stasiuka mamy tu bowiem: elementy realizmu magicznego – charakterystycznego dla kina takich mistrzów jak Fellini czy Kolski, wątki komediowe niczym z klasycznych, wczesnych obrazów Milosa Formana, dramat rodem z antycznej tragedii czy wreszcie historyczno-dokumentalny zapis życia na pograniczu polsko-słowackim. Wszystkie te składniki komponują się jednak w przemyślane i skończone dzieło filmowe. Dodatkowo wzbogacone udziałem popularnych polskich i słowackich aktorów m. in. Macieja Stuhra, Zuzany Fialowej, Mariana Dziędziela czy Roberta Więckiewicza. Ważną rolę w filmie pełni też adekwatnie dobrana ścieżka dźwiękowa autorstwa Michała Lorenca.

 

Droga przez piekło” Oliver Stone na stałe wpisał się w historię światowego kina tak spektakularnymi i ważnymi obrazami jak „Pluton”, „JFK”, „Wall Street” czy „Urodzeni mordercy”. Artysta ten bardzo często podejmuje w swoich dziełach kluczowe tematy ze świata polityki, historii czy gospodarki. Portretował światowe konflikty, m. in. wojnę w Wietnamie i Salwadorze, kryzys wartości w amerykańskich mediach, korupcję i obłudę w kręgach wielkiej finansjery. Co jakiś czas Stone jednak bierze na warsztat rzeczy mniejsze, bardziej kameralne, skupione na jednostce. W takim właśnie duchu utrzymana jest historia bohatera „Drogi przez piekło” Bobby’ego Coopera (w tej roli Sean Penn). Cooper to były, niespełniony tenisista, obecnie szuler uwikłany w całą sieć nie do końca legalnych interesów. Poznajemy go w drodze do Las Vegas, gdzie ma spłacić dług zaciągnięty u mafii. Niestety dla niego, na środku pustkowia psuje mu się samochód, a jedyna szansa naprawy auta istnieje w pobliskim miasteczku Superior. Od tej chwili widz wchodzi w sam środek krwawej, gęstej, utrzymanej w klimacie kina noir intrygi. Miasteczko zamieszkuje bowiem cała galeria podejrzanych postaci na czele z lokalną femme fatale (Jennifer Lopez), jej zazdrosnym mężem (Nick Nolte) i cynicznym szeryfem (Powers Boothe). Dodatkowo prawdziwe perełki w epizodach stworzyły tu takie gwiazdy kina jak choćby: Liv Tyler, Joaquin Phoenix, Claire Danes czy Billy Bob Thorton.

 

Mąż fryzjerki” – akcja tego niezwykłego filmu osadzona jest gdzieś na francuskiej prowincji i dotyczy historii niecodziennego związku dwojga ludzi. Antoine (w tej roli Jean Rochefort) zakochuje się w miejscowej fryzjerce Mathilde (Anna Galiena) – dziewczynie tyleż pięknej, co tajemniczej. Nie byłoby w tym pewnie nic dziwnego, gdyby nie to, iż swoją fascynację fryzjerkami, bohater wyniósł jeszcze z lat młodzieńczych, kiedy odwiedzał często zakład fryzjerki. Dwoje zakochanych szybko buduje sobie swój własny, intymny, tylko dla nich czytelny świat. Jak mawia w jednej ze scen Antoine: „nie mieliśmy przyjaciół, nigdy ich nie potrzebowaliśmy… mieliśmy siebie”. Reżyser Patrice Leconte, w tej nieco bajkowej opowieści, stawia jednak pytanie, czy da się w taki sposób przeżyć całe życie. Czy wykreowanie iluzji i zamknięcie się w swoim małym, ale własnym mikrokosmosie może dać ludziom bezgraniczne szczęście. Leconte specjalizuje się w kinie pełnym uroku, nastrojowym i wzruszającym. Można tu choćby przytoczyć jego słynną „Dziewczynę na moście”. Podobnie jest z „Mężem fryzjerki”, w którym dostrzegalny jest ten specyficzny klimat i styl artysty.

 

MIASTO MOVIE DZIECIOM
„Przygody Tintina”
– pierwsze komiksy z przygodami Tintina i jego wiernego psa Milou pojawiły się już pod koniec lat 20 zeszłego stulecia. Ich autorem i pomysłodawcą był belgijski artysta Herge. Perypetie młodego reportera-podróżnika przetłumaczono na niemal 100 języków, stały się one jedną z najpopularniejszych serii komiksowych na świecie i do dziś należą do kanonu przygodowej literatury dziecięcej. Także dwaj mistrzowie tzw. „kina nowej przygody” czyli Steven Spielberg i nieco młodszy Peter Jackson, byli w dzieciństwie zagorzałymi fanami Tintina. Ten pierwszy, już w latach 70 dwudziestego wieku przymierzał się do ekranizacji komiksu, nie miał jednak dokładnego scenariusza i potrzebnych ku temu narzędzi. W międzyczasie Spielberg stworzył jednak tak kultowe dzieła jak „Indiana Jones”, „E.T.” czy „Park jurajski”, wyznaczając tym samym nowe kierunki w kinie przygodowym. Wreszcie w roku 2011, łącząc siły ze wspomnianym Jacksonem (opromienionym wielkim sukcesem tolkienowskiej „Trylogii pierścienia”), reżyser zrealizował w końcu pierwszą część kinowych „Przygód Tintina” i trzeba przyznać, że efekt jest znakomity. Mamy tu wszystko czego potrzeba – szybkie tempo, sympatycznych bohaterów, pozytywne przesłanie i morał, a przy tym dużo dobrego humoru i szczyptę adrenaliny. Jednym słowem inteligentną rozrywkę dla całej rodziny. Do tego dodać należy, iż film jest wręcz olśniewający od strony wizualnej, głównie za sprawą wykorzystania najnowocześniejszych zdobyczy animacji oraz techniki motion capture.

Po projekcji odbędzie się warsztat kreatywny dla dzieci i rodziców - „Kropka, kreska i mamy pieska, czyli sztuka tworzenia komiksów dla najmłodszych”. Inspirując się przygodami Tintina i jego wiernego towarzysza – psa Milou zajmiemy się tworzeniem własnych opowieści rysunkowych. Krótka forma oraz sekwencja historyjek z komentarzem w postaci dymków z tekstami to podstawowe cechy komiksu, z którymi samodzielnie będą się mierzyć uczestnicy warsztatów. Pracować będziemy nad wkomponowywaniem tekstu w obraz, powiązaniem ze sobą poszczególnych kadrów oraz kreowaniem ikonicznych znaków.

Warsztat dla dzieci od lat 7 do 13 oraz dla ich opiekunów.

Udział w warsztacie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zapraszamy jednak do wcześniejszych zapisów pod numerem telefonu 81 533 08 18.
Zapewniamy wszelkie materiały oraz doskonałą zabawę dla całych rodzin!

O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.

Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

www.warsztatykultury.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 stycznia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca