Film

Debiutanci na festiwalach filmowych

DEBIUTANCI NA FESTIWALACH FILMOWYCH

 

„Mazurek”, „Ojcze masz” i pięć kolejnych filmów ze Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich w styczniu i lutym odwiedzają festiwale filmowe w Wielkiej Brytanii,  Francji, Serbii i polskiej Wrześni.

 

Mazurek2-600x370.jpg

Mazurek, reż. Julia Kolberger/fot. Studio Munka - SFP

 

Już 18 stycznia rozpocznie się Kustendorf – serbski Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki, na którym o nagrodę główną powalczy „Mazurek” Julii Kolberger. Zrealizowany w ramach programu „30 Minut” film powstał w koprodukcji z Watchout Productions. Poza „trzydziestką” Studia Munka – SFP, na festiwalu, którego założycielem i dyrektorem jest Emir Kusturica będzie można zobaczyć również filmy „Nasza zima zła” Grzegorza Zaricznego i „Arena” Martina Ratha. Odbywający się po raz siódmy Kustendorf potrwa do 23 stycznia. Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji festiwalu jest wystawa „American New Wave in Polish Film Poster”, prezentująca polskie plakaty filmów amerykańskiej nowej fali z lat ’70 z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na wystawie będzie można oglądać prace takich artystów jak: Roman Cieślewicz, Jan Młodożeniec, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Wiesław Wałkuski, Jakub Erol, Rafał Olbiński czy Andrzej Pągowski.

 

OjczeMasz600x400-3.jpg

Ojcze masz, reż. Kacper Lisowski/fot. Studio Munka - SFP

 

„Trzydziestka” „Ojcze masz” Kacpra Lisowskiego jest jednym z 73 tytułów (wyselekcjonowanych spośród ponad 6,5 tys. zgłoszeń), które powalczą o trofeum konkursu głównego (International Competition) 36. edycji festiwalu w Clermont – Ferrand, odbywającego się w dniach 31.01 – 8.02 2014. Festival International du Court Métrage Clermont – Ferrand jest największym na świecie festiwalem filmów krótkometrażowych oraz drugim, po festiwalu w Cannes, największym festiwalem filmowym we Francji. Już sama kwalifikacja filmu do Konkursu Międzynarodowego jest ogromnym wyróżnieniem. „Ojcze masz” jest trzecim filmem Studia Munka – SFP obecnym na festiwalu w Clermont – Ferrand. W 2011 roku zwycięzcą Konkursu Międzynarodowego został  dokument Marty Minorowicz „Kawałek lata”. Rok później, w tym samym konkursie, można było oglądać animację Przemysława Adamskiego „Noise”.

 

Odwiedziny600x375.jpg

Odwiedziny, reż. Matej Bobrik/fot. Studio Munka - SFP

 

5 filmów ze Studia Munka - SFP zakwalifikowało się do konkursu XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2014" we Wrześni, odbywającego się w dniach 5-8 lutego.  W bloku krótkometrażowych filmów fabularnych będzie można zobaczyć „Dom na końcu drogi” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego (koprodukcja: Better Film Productions, Vostok8), „Chłopców” Pawła Orwata (koprodukcja: Darklight Film Studio) oraz „Mazurek” Julii Kolberger (koprodukcja: Watchout Productions). W bloku krótkometrażowych filmów dokumentalnych Studio Munka – SFP zaprezentuje „Odwiedziny” Mateja Bobrika (koprodukcja: Karolew Films) i „Arenę” Piotra Bernasia (koprodukcja: Hugo Films).

Tymczasem w Londynie dobiega końca Festiwal Filmów Krótkich (London Short Film Festival), na którym w jednej z sekcji konkursowych można było zobaczyć „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego. Zwycięzca ubiegłorocznego Sundance Film Festival i laureat sześciu innych nagród festiwalowych z całego świata walczy o nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego. 11. London Short Film Festiwal odbywa się w dniach 10 – 19 stycznia 2014.

 

 

Mazurek, reż. Julia Kolberger

Urszula przygotowuje wielkanocne śniadanie na cześć córki i jej nowego narzeczonego. Kiedy córka przyjeżdża, okazuje się, że narzeczony jest od niej trzydzieści lat starszy. Śniadanie zamienia się w kolację, a Urszula przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu.

 

Chłopcy, reż. Paweł Orwat

Historia opowiadająca o dojrzewaniu zła w człowieku, o ludzkiej naturze i społecznym osamotnieniu. Głównymi postaciami są dwaj nastoletni chłopcy, Michał i Młody, którzy planują morderstwo na przypadkowej osobie.

 

Dom na końcu drogi, reż. Wojciech Kasperski

W samotnym domu pod lasem pojawia się w nocy nieznajoma kobieta. Mieszkająca tam rodzina przyjmuje ją do środka. Kobieta zauważa, że pod pozorami spokoju jej pojawienie się wywołało prawdziwą burzę w domownikach. Razem z nią odkrywamy, co kryje się pod zawiłymi rodzinnymi relacjami oraz jakie tajemnice kryje ostatni dom przy wiejskiej drodze.

 

Odwiedziny, reż. Matej Bobrik

W otoczeniu magicznego lasu, daleko od cywilizacji mieszkańcy domu opieki społecznej wiodą spokojne życie. Wydawać się może, że jedynym urozmaiceniem są niedzielne odwiedziny. Od samego rana mieszkańcy przygotowują się na przyjazd rodzin. Jednak z każdą godziną zmniejszają się nadzieje na ich przybycie. Nie pozostaje nic innego jak uwierzyć, że zabłądzili w lesie i pewnie przyjadą za tydzień.

 

Arena, reż. Piotr Bernaś

Jakie są powody ludzkiego dążenia do autodestrukcji? Jakie są źródła motywacji człowieka, który wybiera życie polegające na wiecznej walce, okaleczaniu swojego ciała i ryzykowaniu zdrowia? Czy droga poprzez ból fizyczny jest ucieczką od innego rodzaju bólu? Wreszcie, co leży u podstaw społecznej fascynacji ryzykiem i agresją? „Arena“ to film o współczesnych igrzyskach, arenie i gladiatorach.

 

Gwizdek , reż. Grzegorz Zariczny

Marcin zbliża się do 30-go roku życia. Mieszka w małej miejscowości pod Krakowem. Sędziuje mecze piłkarskie w najniższych ligach ale chce to zmienić. Ma dość ciągłego stresu wynikającego z kontaktu z kibicami i zawodnikami. Dodatkową presję wywiera na nim matka która oczekuje od niego konkretnych życiowych decyzji. W związku z tym Marcin stara się znaleźć lepszą pracę i dziewczynę.

 

   

 

Więcej informacji o filmach:

http://www.studiomunka.pl/pl


przysłano: 21 stycznia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca