Film

Filmowy wrzesień w Katowicach. Ars Independent powróci po raz czwarty

4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent odbędzie się w Katowicach między 23 a 28 września 2014 roku. Gościem specjalnym będzie Bruce LaBruce.

 

Centralnymi punktami programu Ars Independent pozostaną dwa konkursy filmowe: Czarny Koń oraz Czarny Koń Animacji, w ramach których premierowo zaprezentowane zostaną debiuty oraz filmy drugie reżyserów z całego świata. Wychodząc od filmu, festiwal przemieszcza się też w stronę pograniczy kultury audiowizualnej. Organizatorzy pragną, aby Ars Independent stał się przestrzenią prezentacji wszelkiego rodzaju „ruchomych obrazów” stanowiących formę twórczej ekspresji. W nowej odsłonie powróci nowatorska sekcja Grasz?, poświęcona niezależnym grom wideo. Kontynuacji doczeka się także sekcja Głośniej, w której zaprezentowane zostaną najciekawsze dokumenty muzyczne z całego świata. Jej naturalnym dopełnieniem będzie Scena Muzyczna Ars Independent.

 

Specjalnym gościem 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent będzie Bruce LaBruce, jeden z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych filmowców niezależnych. LaBruce jest przedstawicielem tzw. queercore'u – ruchu społeczno-kulturalnego, mającego swoje korzenie w punku. Jego celem jest radykalna afirmacja odmienności i walka z dyskryminacją mniejszości seksualnych zarówno w obrębie głównego nurtu kultury, jak i w ramach samych mniejszości. Kanadyjski reżyser, uznawany za kontynuatora myśli takich artystów jak Jean Genet, Jack Smith i John Waters, na każdym kroku podważa zastane konstrukty i schematy. Do inspiracji jego twórczością przyznają się m.in. Gus van Sant czy Harmony Korine. Najnowszy film LaBruce'a, „Gerontophilia”, zaprezentowany został na tegorocznym festiwalu w Wenecji. To wywrotowa komedia romantyczna o miłości nastolatka i siedemdziesięcioletniego mężczyzny.

 

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

 

od: 23 września 2014
do: 28 września 2014

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 stycznia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca