Film

Światłoczuły weekend z filmami we Wschowie

Polska Światłoczuła zaprasza do Wschowy na pierwszy przegląd filmowy. Od ponad dwóch lat dzięki tej inicjatywie polskie, dobre filmy docierają do miejsc, gdzie nie ma kin, a widzowie mają okazję spotkać się z ich twórcami. Publiczność ze Wschowy jest wyjątkowo „światłoczuła”, dlatego przez cały weekend będzie miała szansę „żyć” magią kina.


Tym razem we Wschowie pokazane zostaną trzy filmy Doroty Kędzierzawskiej ze zdjęciami  Arthura Reinharta: „Jestem”, „Inny świat” oraz „Jutro będzie lepiej”.


W spotkaniach weźmie udział też Edyta Jungowska, aktorka, która wcieliła się w filmie „Jestem”  w rolę niedojrzałej matki. W niezwykłej scenie, w której spotyka się z synem, Kundlem, głównym bohaterem filmu, pokazuje prawdziwą mieszankę emocji.


Dorota Kędzierzawska ma niezwykły dar: potrafi otwierać najbardziej nieśmiałe dzieci. Odtwórcy ról   rzadko są profesjonalnymi aktorami. Ale gdy  przyglądamy się, jak Pietia płacze za swoim misiem w „Jutro będzie lepiej” czy Kuleczka śmieje się, bo jest pijana w „Jestem”, nie mamy poczucia, że grają, tylko zostali podpatrzeni.


„Jutro będzie lepiej”, opowiada o trzech bezdomnych chłopcach, którzy próbują uciec z Rosji. Ryzykują życie, przeprawiając się przez „zieloną” granicę do Polski. Mimo, że żadne sceny nie są improwizowane mamy wrażenie, jakbyśmy oglądali dokument. Chłopcy grają bardzo  naturalnie, a kamera Arthura Reinharta „śledzi” ich niezauważalnie. Trudny temat, a opowiadany z czułością. .


Publiczność we Wschowie będzie miała okazję zobaczyć nie tylko portrety dzieci.  Dokumentalny film „Inny świat” to portret wybitnej aktorki i wspaniałego człowieka, Danuty Szaflarskiej, która niedawno skończyła lat dziewięćdziesiąt dziewięć. Film przenosi nas w prawdziwie inny świat.


Wszystkie filmy Kędzierzawskiej odznaczają się  przewrotnością. Bowiem dzieci bywają bardzo dorosłe, a Danuta Szaflarska zachowała w sobie dziecięcą radość i ciekawość życia.


Daty projekcji i spotkań z Dorotą Kędzierzawską i Arthurem Reinahtem
14 III INNY ŚWIAT, godz. 18:30
15 III JUTRO BĘDZIE LEPIEJ, godz. 15:00
15 III JESTEM, godz. 19:00 (na spotkaniu po projekcji także Edyta Jungowska)
Miejsce: Sala widowiskowa CKiR, ul. Niepodległości 1, Wschowa

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 marca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca