Film

DKF „IMAGINARIUM” w Kinie Praha – pierwsze spotkanie już 31 marc

 

31. marca o godz. 19.30 Kino Praha zaprasza na pierwsze filmowe spotkanie, które odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „IMAGINARIUM”. Praski DKF zainicjuje swoją działalność pokazem filmu „Dzikość serca” w reżyserii Davida Lynch’a. Spotkanie z widzami poprowadzi Janusz Wróblewski, krytyk filmowy tygodnika „Polityka”.

 

 

                Nowy program DKF-u „Imaginarium”* realizowany będzie w oparciu o książkę „Reżyserzy” autorstwa Janusza Wróblewskiego (publicysta oraz krytyk filmowy, dziennikarz tygodnika „Polityka”), który jako dziennikarz miał wyjątkową okazję rozmawiać z najważniejszymi mistrzami współczesnego kina, m.in. z Davidem Cronenbergiem, Kenem Loachem, Quentinem Tarantino czy Jamesem Ivory. Przeprowadzone wywiady z wielkimi wizjonerami kina o ich korzeniach, twórczych inspiracjach, przesłaniach zawartych w filmach, kulisach pracy na planie i magii kina, ułożone zostały przez autorka książki zgodnie z wizją kina, ku jakiej skłaniał się każdy z reżyserów. Przedstawimy więc „Prowokatorów” (Haneke, Trier), „Galerników wyobraźni” (Jarmusch, Kusturica, Lynch, Tarantino), „Ukąszonych przez Hollywood” (Polański, Scorsese) „Wędrowców i tułaczy” (Wenders), „Prześmiewców” (Allen, Altman, Forman) oraz tych, którzy w swojej twórczości podejmują temat Holokaustu „Po Shoah” (Holland).

 

                Spotkania w ramach DKF-u „Imaginarium” poprowadzą: Janusz Wróblewski** oraz Andrzej Bukowiecki***. Spotkania odbywać się będą raz lub dwa razy w miesiącu (w poniedziałek) o godz. 19.30.

Cena biletu - 14 zł.

Cena karnetu (min. 4 spotkania) - 11 zł.

Sprzedaż biletów oraz karnetów rozpocznie się 17 marca br. i będzie dotyczyć pokazów do końca czerwca.

 

 

 

 

 

 

SKRÓCONY PROGRAM  - DKF „IMAGINARIUM”

Poniedziałek, godz. 19.30

 

31 marca - Galernicy wyobraźni: „Dzikość serca”, reż. David Lynch

14 kwietnia  - Galernicy wyobraźni:  „Truposz” , reż. Jim Jarmusch

28 kwietnia  - Prowokatorzy: „Antychryst”,  reż. Lars von Trier

12 maj – Prześmiewcy: „Amadeusz”, reż. Miloš Forman

26 maj – Prowokatorzy: „Pianistka”, reż. Michael Haneke

9 czerwca – Prześmiewcy: „Annie Hall”, reż. Woody Allen

15 września – Prześmiewcy: „Gracz”, reż. Robert Altman

29 września - Galernicy wyobraźni: „Pulp Fiction”, reż. Quentin Tarantino

13 października  - Ukąszeni przez Hollywood: „Rzeź”, reż. Roman Polański

27 października – Wędrowcy i tułacze: „Bueno Vista Social Club”, reż. Wim Wenders

10 listopada – Galernicy wyobraźni: „Underground”, reż. Emir Kusturica

24 listopada – Po Shoah: „Całkowite zaćmienie”, reż. Agnieszka Holland

8 grudnia - Ukąszeni przez Hollywood: „Wilk z Wall Street”, reż. Martin Scorsese

 

                *DKF „Imaginarium” rozpoczął działalność w 2007 roku organizując filmowe spotkania m.in. w warszawskiej Kinotece. Obecnie Klub, po krótkiej przerwie w aktywności, znalazł swoją nową siedzibę w kinie Praha (ul. Jagiellońska 26). Na widzów czekają prezentacje najciekawszych produkcji filmowych zarówno polskiej, jak i światowej kinematografii. Projekcjom towarzyszyć będą dyskusje, ciekawe debaty oraz spotkania z twórcami i osobami związanymi ze sztuką filmową.

                **Janusz Wróblewski - znany i ceniony krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta tygodnika „Polityka” oraz autora książki „Reżyserzy”. Członek jury FIPRESCI m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Toronto. Współautor scenariuszy m.in. do "Pożegnania jesieni" Mariusza Trelińskiego i książki "Magia kina".

                ***Andrzej Bukowiecki - krytyk filmowy i filmoznawca. Dyrektor mieszczącego się na warszawskim Ursynowie Domu Sztuki. Członek Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wykładowca Akademii Polskiego Filmu przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM „DKF IMAGINARIUM”

 

31 marca - Galernicy wyobraźni: „Dzikość serca” 

reż. David Lynch, rok produkcji: 1990, czas: 2h 4 min.

Film „Dzikość serca” zdobył Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu w Cannes w 1990 roku.  Przyznanie tej nagrody reżyserowi „Blue Velvet” było uznane wówczas, jako najbardziej kontrowersyjne w całej historii festiwalu. David Lynch stworzył dzieło niepokorne, niezwykłe, wręcz postmodernistyczne. Film to historia szalonej miłości przesiąknięta perwersją, seksem i przemocą. Po odbyciu w karnym zakładzie resocjalizacyjnym wyroku za zabójstwo Sailor Ripley wraca do swej wielkiej miłości, Luli. Matka dziewczyny, Marietta, zdecydowanie przeciwna temu związkowi, nakłania swojego wieloletniego kochanka i prywatnego detektywa Farraguta, aby wytropił Sailora i Lulę, którzy udali się na południe do Nowego Orleanu.

 

 

14 kwietnia - Galernicy wyobraźni: „Truposz”

reż. Jim Jarmusch, rok produkcji: 1995, czas: 2h 1 min.

Film „Truposz” uchodzi za arcydzieło Jima Jarmuscha i jest przez wielu uznawany za jeden z ważniejszych filmów w historii kina. Akcja filmu toczy się w połowie dziewiętnastego wieku. William Blake podąża w kierunku najdalej położonego posterunku na wschodniej granicy USA. Zagubiony i ciężko ranny napotyka przedziwnego, wyjętego spod prawa Indianina imieniem "Nobody". Ze względu na zbieżność imion jest on przekonany, że spotkał jednego z nieżyjących członków brytyjskiego "Stowarzyszenia Umarłych Poetów". Czas płynie, a Blake z pomocą Indianina przeżywa wzloty i upadki. Wbrew własnej naturze, okoliczności zmieniają go w zaszczutego banitę, w mordercę, w człowieka, którego cielesna powłoka powoli przestaje istnieć. Ciśnięty pomiędzy okropieństwa i chaos otaczającej go rzeczywistości, szeroko otwartymi oczami obserwuje kruchość określającą zakres istnienia.

 

28 kwietnia - Prowokatorzy:  „Antychryst”

reż. Lars von Trier, rok produkcji: 2009, czas: 1h 48 min.

Kontrowersyjny film duńskiego reżysera Larsa von Triera. Światowej sławy psychiatra i jego młoda żona, badająca historie czarownic w średniowieczu, wyjeżdżają do domu na odludziu, by zaszyć się przed światem i zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami. Zamiast ukojenia znajdą tam jednak niszczycielską moc sięgającą początków świata. Będą musieli stawić czoła potężnej i przerażającej sile, z której istnienia nie zdawali sobie sprawy. Willem Dafoe ("Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Spiderman") i Charlotte Gainsbourg ("21 gramów") w horrorze twórcy kultowego "Królestwa" i "Przełamując fale" Larsa von Triera. Przełomowe efekty specjalne studia Platige Image, niesamowite zdjęcia Anthonego Dod Mantle, nagrodzonego Oscarem za film "Slumdog. Milioner z ulicy".

 

12 maj - Prześmiewcy: „Amadeusz”

reż. Miloš Forman, rok produkcji: 1984, czas: 2h 40 min.

Wybitne dzieło Miloša Formana nagrodzone Oscarem oraz Złotym Globem dla najlepszego filmu dramatycznego.  Autor sztuki, Shaffer i Forman nazywają swój film "fantazją zainspirowaną życiem i tajemniczą śmiercią Mozarta". Jest to dramat, który rozegrał się pomiędzy Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem, jednym z najsłynniejszych twórców muzyki, a Włochem Antonio Salierim, nadwornym kompozytorem cesarza Austrii, Józefa II. Długo oczekiwany przez Salieriego sukces - zaszczytna funkcja nadwornego muzyka - zostaje przyćmiony. Na dworze cesarskim pojawia się intruz: młody, utalentowany i już słynny kompozytor, u którego cesarz zamawia nową operę.

 

26 maj - Prowokatorzy: „Pianistka”

reż. Michael Haneke, rok produkcji: 2001, czas: 2h 11min.

Film „Pianistka” Michaela Haneke otrzymał wiele nagród, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2001. Film to ekranizacja powieści Elfriede Jelinek, opowiadająca o kobiecie w średnim wieku, która pogrąża się stopniowo w autodestrukcji - odwiedza zakazane rejony Wiednia, kina porno, miejsca schadzek. Pewnego dnia student wyznaje jej swoje uczucia... 

 

9 czerwca - Prześmiewcy: „Annie Hall”

reż. Woody Allen, rok produkcji: 1977, czas: 1h 33 min.

"Annie Hall" uważany jest za przełomowy film Woody'ego Allena. Zdobywca czterech Oscarów, w tym za najlepszy film roku. Film bawiąc zmusza także do myślenia. Uznany przez krytyków za największe dzieło w dorobku Allena "Annie Hall" potwierdza, że Allen zakończył swą drogę wiodącą od zwykłego komika, po błyskotliwego humorystę, od autora komedii i pomysłowego reżysera, aż po nowatorskiego i kreatywnego artystę" Sunday Review. Życie Alvy Singera (Woddy Allen), jednego z najbardziej błyskotliwych komików na Manhattanie, zmienia się, gdy jego najlepszy przyjaciel Rob Tony Roberts przedstawia go uroczej piosenkarce z nocnego klubu, Annie Hall (Diane Keaton). Alvy nie zdaje sobie sprawy, że jest naprawdę zakochany, do czasu, gdy Annie poszukując nowego życia i... kochanka (Paul Simon) porzuca go. Dopiero wtedy Alvy robi wszystko, aby odzyskać Annie - czyli to, co w życiu najważniejsze - prawdziwą miłość.

 

15 września - Prześmiewcy: „Gracz”

reż. Robert Altman, rok produkcji: czas: 1992, czas: 2h 4 min.

Film Roberta Altmana to amerykańska tragikomedia na podstawie powieści Michaela Tolkina. Hollywoodzki producent, Griffin Mill, ma kłopoty: jego pozycji w wytwórni zagraża demoniczny konkurent Larry Levi, w dodatku zaczyna dostawać kartki z pogróżkami, w których anonimowy scenarzysta grozi mu zemstą za złe traktowanie ludzi pióra. Próbując zidentyfikować autora gróźb wkrótce sam wplątuje się w historię przypominającą scenariusze, które musi co dzień czytać...

 

29 września  - Galernicy wyobraźni: „Pulp Fiction”

reż. Quentin Tarantino, rok produkcji: 1994, czas: 2h 34 min.

Kultowy film Quentina Tarantino, nagrodzony licznymi nagrodami. „Pulp Fiction” to film, który oryginalnością i nowatorskim podejściem reżysera zjednał sobie widzów i krytyków na całym świecie. Płatni mordercy, Jules (Samuel L. Jackson) i Vincent (John Travolta), dostają zlecenie, by odzyskać z rąk przypadkowych rabusiów tajemniczą walizkę bossa mafii. Nie dość tego, Vincent dostaje kolejną robotę - na czas nieobecności gangstera w mieście, ma zaopiekować się jego poszukującą wrażeń żoną Mią (Uma Thurman). Vincent i Jules niespodziewanie wpadają po uszy, gdy przypadkowo zabijają zakładnika. Kłopoty ma też podupadły bokser (Bruce Willis), który otrzymał dużą sumę za przegranie swojej walki. Walkę jednak wygrywa, a Los Angeles staje się od tej chwili dla niego za małe. Specjaliści od mokrej roboty będą mieli co robić...

 

13 października - Ukąszeni przez Hollywood: „Rzeź”

reż. Roman Polański, rok produkcji: 2011, czas: 1h 19 min.

„Rzeź” to jeden z najzabawniejszych filmów w karierze Romana Polańskiego oraz pokaz wybitnej gry aktorskiej. Dwie nowojorskie pary: Alan (Christoph Waltz) i Nancy (Kate Winslet) oraz Michael (John C. Reilly) i Penelope (Jodie Foster). Zdawałoby się, że wszystko je łączy. Nienaganne maniery, wysoki standard życia i satysfakcja z uczących się w najlepszych szkołach dzieci. Wszyscy czworo mogą uważać się za elitę amerykańskiej socjety. Kiedy ich dzieci wszczynają bójkę, na pozór niewinne spotkanie rodziców, zorganizowane celem wyjaśnienia sprawy, przerodzi się w lawinę potyczek i wzajemnych złośliwości. W tym piekielnie zabawnym pojedynku stawką będzie dobre imię i status każdego z uczestników. Nic zatem dziwnego, że wytrawni przeciwnicy dopuszczą się ciosów poniżej pasa. Wkrótce wyjdą na jaw głęboko skrywane tajemnice, a gdy więzy małżeńskie ulegną zaskakującemu rozluźnieniu, okaże się, że w nowoczesnym związku wszystkie chwyty są dozwolone...

 

27 października - Wędrowcy i tułacze: „Bueno Vista Social Club”

reż. Wim Wenders, rok produkcji: 1999, czas: 1h 41 min.

Filmowy poemat muzyczny Wendersa jest podróżą do innego świata, gdzie dla żyjących w ubóstwie ludzi muzyka stanowi sens i treść życia. „Bueno Vista Social Club” to dokument poświęcony grupie wiekowych muzyków kubańskich, którzy przed wieloma laty grywali ludową muzykę rytmiczną w hawańskim klubie. Kamera poszukuje lokalu, w którym odbywały się koncerty, pokazuje współczesne życie dawnych gwiazd, rejestruje wywiady. Momentem kulminacyjnym jest koncert weteranów w nowojorskim Carnegie Hall.

 

 10 listopada - Galernicy wyobraźni: „Underground”

reż. Emir Kusturica, rok produkcji: 1995, czas: 2h 43 min.

Film Emira Kusturicy zdobył Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1995. To próba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy nie informuje o tym mieszkańców podziemia. Dopiero po pięćdziesięciu latach udaje im się wyjść na wolność, gdzie, jak się okazuje, wojna trwa nadal.

 

24 listopada  - Po Shoah: „Całkowite zaćmienie”

reż. Agnieszka Holland, rok produkcji: 1995, czas: 1h 51 min.

„Całkowite zaćmienie” w reżyserii Agnieszki Holland opowiada o homoseksualnym związku pomiędzy francuskimi poetami – Paulem Verlaine'em i Arthurem Rimbaudem. Film został nakręcony na podstawie młodzieńczej sztuki Christophera Hamptona, muzykę skomponował oscarowy laureat Jan A.P. Kaczmarek, a za kamerą stanął Giorgos Arvanitis. Rimbauda (Leonardo DiCaprio) poznajemy w chwili jego przybycia do domu Paula Verlaine'a (David Thewlis). Ten jest zachwycony twórczością szesnastoletniego wówczas Arhura i proponuje, by młody poeta zatrzymał się w jego siedzibie. Jednak wkrótce Rimbaud musi się wyprowadzić, gdyż jego wulgarne i bezczelne zachowanie nie jest tolerowane przez resztę domowników. Nadal oczarowany destruktywnym chłopakiem Verlaine podąża za nim, zostawiając za sobą żonę i dziecko. Między mężczyznami rodzi się gorące uczucie i odtąd razem kontynuują wędrówkę w nieznane, która przyniesie im tyle samo szczęścia i radości, co łez i zwątpienia.

 

8 grudnia - Ukąszeni przez Hollywood: „Wilk z Wall Street”

reż. Martin Scorsese, rok produkcji: 2013, czas: 2h 59 min.

Martin Scorsese, jeden z największych reżyserów naszych czasów przedstawia prawdziwą historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Wall Street. Jordan Belfort był złotym dzieckiem świata amerykańskich finansów. Szybki i oszałamiający sukces przyniósł mu fortunę, władzę i poczucie bezkarności. Pokusy czaiły się wszędzie, a Belfort lubił im ulegać i robił to w wielkim stylu. Najpiękniejsze kobiety. Najdroższe jachty. Najbardziej wyszukane narkotyki. Szalona impreza bez cienia poczucia odpowiedzialności. A w ślad za tym nieuniknione błędy i pragnienie jeszcze większego bogactwa. Korupcja, naginanie prawa i malwersacje podatkowe – w tym także Belfort okazał się mistrzem. Zrealizowana z rozmachem i poczuciem humoru, urzekająca blichtrem, a jednak gorzka opowieść o człowieku, który zawsze chciał więcej, a dostał to, na co zasłużył. Film zdobyła 5 nominacji do Oscara oraz jest laureatem Złotych Globów w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy w komedii lub musicalu dla Leonarda DiCaprio.

 

INFORMACJA

Kino Praha

ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

Tel (kasa kina) 22 343 03 10

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 marca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca