Film

Cinema Italia Oggi: przegląd Nowego Kina Włoskiego | Kino Muranów 27-30 marca

Trzecia edycja pokazów filmowych „Cinema Italia Oggi” to projekt opracowany i realizowany przez Włoski Instytut Kultury w Warszawie z udziałem Cinecittà Istituto Luce w Rzymie, we współpracy z Kinem Muranów w Warszawie.

 

Sukces dwóch pierwszych edycji przeszedł najśmielsze oczekiwania. Dzięki pozytywnej reakcji widzów, krytyków i mediów pokazy nowego kina włoskiego udało się wpisać na stałe w kalendarz kulturalny stolicy.

 

Ostatnie miesiące miały szczególne znaczenie dla włoskiej kinematografii. Rok 2013
w środowisku artystycznym i filmowym poświęcony był postaci i twórczości Federico Felliniego – w związku z 20. rocznicą jego śmierci. Powstało wiele niezwykłych dzieł zainspirowanych jego filmami, w tym m.in. oscarowe „Wielkie piękno” Paola Sorrentino – znakomita i świadoma kontynuacja „Słodkiego życia”, film, który na nowo zinterpretował mit i dziedzictwo reżysera. Tegoroczna trzecia edycja „Cinema Italia Oggi” podejmuje wątek inspiracji twórczością Felliniego w najnowszych produkcjach włoskiego kina, próby zrozumienia fenomenu wybitnego Włocha zarówno jako twórcy, jak i źródła artystycznej inspiracji.

 

Pierwszy dzień pokazów będzie w całości poświęcony Federico Felliniemu. Miłośnikom klasyki polecamy film „Wałkonie” z 1953 roku, zaś na uroczyste otwarcie została przygotowana szczególna dedykacja – film „Federico!” autorstwa mistrza kina włoskiego Ettore Scola.To niezwykły portret reżysera złożony mu w hołdzie, przybliżający jego sylwetkę i twórczośćz perspektywy przyjaciela i naocznego świadka jego artystycznego geniuszu. W programie nie zabraknie oczywiście oscarowego „Wielkiego piękna”.

 

Do gustu Felliniemu przypadłby zapewne bohater filmu „Benur” Massimo Andreiego – kaskader, który po wypadku na planie amerykańskiego filmu podejmuje się doraźnej pracy, odtwarza postać Centuriona przy Koloseum. W Rzymie rozgrywa się także akcja „Cudownych lat” Daniela Luchetti, onirycznego obrazu miłości i rozczarowań małżeństwa niespełnionego artysty i jego zaborczej żony, na tle rewolucji obyczajów i kanonów społecznych.

 

W nowym kinie włoskim – nawiązującym do sytuacji politycznej i społecznej – przeważa jednak inny obraz Rzymu, przedstawianego jako epicentrum państwowego rozkładu, intryg i korupcji. Komedia „Witamy Panie Prezydencie!” Riccardo Milaniego i dramat „Niech żyje wolność” Roberto Andò podejmują próbę odsłonięcia kulisów polityki.

 

Program zamykają dwa rewelacyjne filmy ostatniego sezonu: „Border” Alessio Cremoniniego
o dramatycznych losach dwóch sióstr na tle konfliktu w Syrii oraz groteskowo-surrealistyczna komedia „Sędzia” Paolo Zucca, opowiadająca równolegle o amatorskiej lidze piłkarskiej na Sardynii oraz dramacie międzynarodowego sędziego piłkarskiego, którego kariera załamie się na skutek afery korupcyjnej.

 

W różnorodności gatunków i narracji wszystkie tegoroczne filmy łączy jeden motyw przewodni – Rzym, miasto wielokrotnie portretowane przez Felliniego.

 

 

 

Program Przeglądu dostępny na stronie Kina Muranów:

muranow.gutekfilm.pl

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 marca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca