Film

Projekcja filmu "Krakowiaczek ci ja..."

KRAKOWIACZEK CI JA..., 2012, reż. Tomasz Magierski

27 marca 2014

godz. 18.00

ul. Lipowa 4


 

Wprowadzenie: Wojciech Szczudło (Kalejdoskop Film)


 

Marcowe spotkanie z cyklu „Nie tylko Schindler” zostało poświęcone wyjątkowemu filmowi Tomasza Margańskiego. „Krakowiaczek Ci ja...” opowiada o życiu i pracy mistrza australijskiego kina animowanego, urodzonego w 1926 roku w Krakowie, Yorama (Jerzego) Grossa. Osią filmu jest podróż do Polski, w którą Gross wybrał się z wnukami, po to, by pokazać im rodzinne strony i opowiedzieć o swoich wojennych losach. Linię narracyjną filmu tworzą zdjęcia wykonane w Polsce i w Australii, przeplatane fragmentami animacji Grossa. W każdej z nich znajduje się bowiem ziarenko prywatnej historii zawiłych kolei życia ich autora. Twórcza pasja, potrzeba dawania świadectwa oraz pozostawienia po sobie śladu w ludzkiej pamięci, miłość do kina, ogromne przywiązanie do rodzinnego miasta, a wreszcie doświadczenie emigracji (Gross wyjechał z Polski do Izraela w 1950 roku, w 1968 roku wyruszył zaś do Australii) kształtowały zarówno artystyczne, jak i życiowe wybory filmowca.

 

gość specjalny: WOJCIECH SZCZUDŁO

producent, współzałożyciel działającego od 1988 roku Studia Filmowego Kalejdoskop. Utworzeniu „Kalejdoskopu” przyświecała idea niezależności, zarówno w finansowaniu produkcji filmowej, jak i w wyborze tematyki podejmowanej przez reżyserów związanych ze Studio. I choć dziś „Kalejdoskop” to jeden z najważniejszych ośrodków producenckich w Polsce, laureat ponad stu prestiżowych nagród w kraju i za granicą, to Studio nadal przede wszystkim wspiera twórców niezależnych i odważnych, takich jak Małgorzata Imielska („Powiedz mi, dlaczego?”), Kinga Dębska („Hel”), Krzysztof Miklaszewski („Apteka pod Orłem”) czy też Tomasz Margański, twórca filmu pokazywanego w marcu w ramach projektu „Nie tylko Schindler”. „Kalejdoskop” realizuje filmy dokumentalne i fabularne, krótkometrażowe i pełnometrażowe, animowane, edukacyjne, historyczne i przyrodnicze, seriale telewizyjne i programy publicystyczne.


 

Wstęp wolny.

Program filmowy trwa 76 minut.

Nagrody filmowe w konkursie towarzyszącym pokazowi ufundowane zostały przez Krakowską Fundację Filmową.

Organizatorami spotkań z cyklu „Nie tylko Schindler” są Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Fundacja Nowych Ujęć.

http://www.fnu.org.pl/projekty/nie-tylko-schindler/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 marca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca