Film

5. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, czyli najlepsze filmy znad Sekwany

Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film zapraszają po raz kolejny do obejrzenia najlepszych francuskich filmów ostatnich lat. Projekcje odbędą się w dniach: 23-29 maja 2014 w kinie Muranów w Warszawie i w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu, 30 maja – 1 czerwca w kinie Charlie w Łodzi, 1-5 czerwca w kinie Chatka Żaka w Lublinie i 2-6 czerwca w Kinie Pod Baranami w Krakowie.

 

W programie przeglądu znalazły się dzieła uznane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. Poza dramatami i filmami obyczajowymi, organizatorzy wybrali dla widzów również francuskie komedie, uwielbiane przez polską widownię, a także kino familijne i fantastyczne.

 

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu jest niewątpliwie film biograficzny „Yves Saint Laurent”, przybliżający życie jednego z najważniejszych projektantów mody. To niezwykła i pasjonująca historia szalonej miłości, portret geniusza mody, który potrafił walczyć o swoje marzenia.

 

Gatunek komediowy będzie reprezentować między innymi film „Przychodzi facet do lekarza”, w reżyserii największego europejskiego komika Daniego Boona, twórcy takich hitów jak „Jeszcze dalej niż północ” i „Nic do oclenia”. Opowieść o losach Romaina,
40-letniego hipochondryka, który opętany wyobrażeniami owładnięty hipochondrią rujnuje życie swojego przyjaciela, spotkała się we Francji z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Zainteresowanie filmem przerosło nawet wyniki kultowej komedii „Nietykalni”. Główny bohater filmu zwariuje nie tylko od nadmiaru wmawianych sobie chorób, ale również z miłości.

 

Widzowie docenią z pewnością film „Camille powtarza rok” aktorki i reżyserki Noémie Lvovsky. Historia rozczarowanej życiem Camille, która dostaje szansę na zmianę swojego losu zdobyła w 2013 roku trzynaście nominacji do francuskich Cezarów – wyprzedzając tym samym „Miłość” Michaela Hanekego. Miłośnicy francuskiej muzyki na pewno rozpoznają w autorze muzyki Gaetanie Rousselu lidera znanej grupy „Louise attaque”.

 

Na uwagę zasługują również dwa filmy kostiumowe: „Księżna Montpensier” Bertranda Taverniera, film nagrodzony w 2011 roku Cezarem za najlepsze kostiumy i „Michael Kohlhaas” w reżyserii Arnauda des Pallièresa, który zdobył w tym roku Cezary za muzykę i dźwięk.

 

Te i wiele innych, najnowszych filmów francuskich będzie można obejrzeć w warszawskim Kinie Muranów oraz wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty w dniach 23-29 maja, a następnie w Łodzi, Lublinie i Krakowie.

 

Zachęcamy do zapoznania się z całym programem i rezerwowaniem czasu na kino francuskie światowego formatu.

 

Program Przeglądu dostępny na stronach: muranow.gutekfilm.plinstitutfrancais.pl
Organizatorami Przeglądu są Instytut Francuski w Polsce oraz Gutek Film.

 

Sponsorami Przeglądu Nowego kina Francuskiego są bank Crédit Agricole, Dalkia Warszawa, zarządzająca systemem ciepłowniczym w stolicy i telewizja TV5 Monde.


przysłano: 15 kwietnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca