Film

Na lekcje do kina!

 

Ruszyły zapisy do największego w Polsce programu kinowych lekcji Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej na rok szkolny 2014-15. Mogą zgłaszać się podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, a także po raz pierwszy – przedszkola.

Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej skierowana jest do uczniów i nauczycieli, którzy raz w miesiącu chcą wspólnie wybrać się do kina na dobre, wartościowe filmy i o nich rozmawiać. W tym roku program otwiera się również na rodziców i opiekunów. Specjalnie z myślą o nich przygotowane zostały kolejne analizy psychologiczne i przykłady prac plastycznych, które ułatwią rozmowę z dziećmi o filmach i nawiązanie do tematyki kinowych zajęć także w domu.

Nowością w programie na rok 2014/2015 będzie specjalny cykl filmowy dla najmłodszych, czyli Przedszkole Nowe Horyzonty. Po obejrzeniu kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych dla kilkulatków i we współpracy ze specjalistami od psychologii rozwojowej organizatorzy wyselekcjonowali najpiękniejsze i najciekawsze filmy, których nie można było dotąd obejrzeć w Polsce. Każdy z nas pamięta ulubione bajki ze swojego dzieciństwa. Najmłodsi kinomani też powinni mieć swój kanon kolorowych, ciekawych i mądrych historii, które będą wspominać jako dorośli.


Do cyklu zostały wybrane filmy, które opowiadają o współczesnym świecie, lecz w niczym nie ustępują klasyce polskiej animacji dla dzieci. Dzięki temu zainteresują najmłodszych i najbardziej wymagających odbiorców.

Z myślą o dotychczasowych widzach, czyli uczniach szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz o ich nauczycielach, zmieniono formułę projektu. Przede wszystkim opracowano nowe cykle filmowe oraz dodano premierowe tytuły: 50 filmów długo- i krótkometrażowych. Projekcje będą odbywać się raz w miesiącu od października do kwietnia. W maju i w czerwcu jako uzupełnienie projektu zorganizowane zostaną dwa otwarte przeglądy filmowe w całej Polsce.

Pokazy Filmoteki Szkolnej. NHEF to również spotkania z ciekawymi gośćmi, prelekcje, warsztaty plastyczne, dyskusje. Stale powiększana jest baza materiałów dydaktycznych – nauczyciele mogą pobrać informacje o filmach i scenariusze lekcji ze strony www.nhef.pl lub poprosić o nie koordynatora w swoim mieście. Analizy psychologiczne i przykłady prac plastycznych, choć wykorzystywane w dużej mierze przez rodziców w domu, są oczywiście też dostępne dla nauczycieli.

Wszyscy nauczyciele zainteresowani zapisaniem swoich uczniów do projektu, powinni wypełnić formularz dostępny na www.nhef.pl. Na stronie internetowej znajduje się baza ze szczegółowym opisem wszystkich filmów i sposobów pracy z nimi.


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca