Film

Spotkanie filmowe z cyklu „Nie tylko Schindler”

Filmy Małgorzaty Imielskiej:

OBRAZY Z FABRYKI ŚMIERCI, 2010

OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ, 2004

22 maja 2014

godz. 18.00

ul. Lipowa 4

Wstęp wolny.


 

Pokaz filmów dokumentalnych

Gość specjalny: MAŁGORZATA IMIELSKA (reżyserka)


 

Nazistowski obóz koncentracyjny – temat najtrudniejszych opowieści, wspomnień i przedstawień. Pamięć tych, którzy przeżyli dotyczy spraw jednocześnie przyziemnych i ostatecznych – głodu, zimna, zgrozy, śmierci. Małgorzata Imielska w obu filmach szuka odpowiedzi na pytania o genezę zła, sens przeżycia i zasady, dzięki którym społeczeństwa nigdy już nie dopuszczą się podobnych zbrodni. Choć nikt z nas nie potrafi odpowiedzieć na te pytania w sposób rozstrzygający, to jednak nie możemy przestać ich zadawać patrząc na ściany baraków w Auschwitz, spotykając się z ocalałymi, studiując rysunki więźniów czy ich fotografie.

Obrazy z Fabryki Śmierci to opowieść o obrazach i rysunkach tworzonych w obozie koncentracyjnym KL. Auschwitz zmuszająca do zastanowienia się się nad przyczyną, dla której tak wielu więźniów ryzykowało życiem, żeby na kartce papieru zachować ślad tego, jak wyglądał poranny apel czy selekcja żydowskich transportów. Albo komora gazowa... Dlaczego rysowali portrety swojego kolegi współwięźnia? Czy chcieli, żeby pozostało po nich ich własne świadectwo, czy też był to wyraz potrzeby piękna obecnej nawet w miejscu takim jak obóz?

 

Drugi film pokazywany podczas majowego spotkania, Opowiedz mi swoją historię, powstał na zamówienie niemieckiej Fundacji z Münster. Ludwik Krasucki, Krystyna Budnicka, Marian Majerowicz i Leszek Żukowski powracają do strasznych doświadczeń ze swojej młodości, która przypadła na czas hitlerowskiej okupacji w Polsce, żeby uzmysłowić grupom niemieckiej i polskiej młodzieży nie tylko ogrom nieszczęść, który dotknął ich pokolenie, ale także aby porozmawiać o problemach winy i odpowiedzialności.


 

Specjalnym gościem pokazu będzie MAŁGORZATA IMIELSKA.

Autorka wielu cenionych i nagradzanych filmów dokumentalnych. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii filmowej na Uniwersytecie Śląskim. Debiutowała w 1998 roku filmem Bachor. Od tego czasu zrealizowała ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych, z których większość opowiada o Holocauście. Reżyserka posiada wyjątkową umiejętność odnajdywania nietuzinkowych bohaterów, których jednostkowe historie dobitnie ilustrują niejednoznaczne postawy i wybory moralne, jakie stały się udziałem zarówno ofiar, jak i świadków Zagłady. Wśród najważniejszych filmów Małgorzaty Imielskiej oprócz zrealizowanego w Studio Kalejdoskop filmu Powiedz mi, dlaczego? znajdują się Młodość w czasach Zagłady (2001), Czas ambasadora (2003), cykl telewizyjnych reportaży „Sprawiedliwi” (2006 – 2007) czy najnowszy obraz poświęcony polskim żołnierzom i ich rodzinom Przeżyć Afganistan (2012).


 

Po pokazie odbędzie się konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Krakowską Fundację Filmową – do wygrania płyty DVD oraz dwa karnety na 54. Krakowski Festiwal Filmowy.

Program filmowy trwa 78 minut.

Nagrody filmowe w konkursie towarzyszącym pokazowi ufundowane zostały przez Krakowską Fundację Filmową.

Organizatorami spotkań z cyklu „Nie tylko Schindler” są Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Fundacja Nowych Ujęć.

http://www.fnu.org.pl/projekty/nie-tylko-schindler/

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca