Film

Klub Filmowy Ambasada | „eXistenZ” | reż. David Gronenberg

Zapraszamy na kolejny pokaz Dyskusyjnego Klubu Filmowego Ambasada.
19 sierpnia o godz. 18.30 w Kinie Kosmos odbędzie się pokaz "eXistenZ" reż. David Cronenberg.

Nieodległa przyszłość. Status kluczowego wynalazku branży rozrywkowej zyskują gry transmitowane bezpośrednio do układu nerwowego użytkownika. Przełomowym momentem staje się premiera nowatorskiego oprogramowania, stworzonego przez korporację Antenna Research. Publiczną prezentację nowej konsoli oraz dedykowanej jej gryeXistenZ przerywa nieudany zamach na konstruktorkę i pomysłodawczynię przedsięwzięcia (Jennifer Jason Leigh). Celem odkrycia motywacji niedoszłego zabójcy i autora makabrycznego manifestu „śmierć Allegrze Geller”, projektantka i jej ochroniarz (Jude Law) zmuszeni są do eksploracji mrocznego środowiska VR.

W duchu Gibsonowskiej idei cyberprzestrzeni oraz Baudrillardowskiej hiperrzeczywistości, David Cronenberg kreśli portret schizofrenicznego świata, w którym triadę konsola-interfejs-ekran zastępują organiczne panele kontrolne, aktywujące stan pełnej wirtualności. Witajcie w eXistenZ, środowisku symulacyjnym, które fizycznie nie istniejąc, wywołuje bardzo realne odczucia zmysłowe. Gra nie polega już wyłącznie na katartycznej identyfikacji z tym co widzialne. Zanurzenie w sztucznie wygenerowanym świecie wymaga wejścia w rolę zaprojektowanych postaci i przystania na ryzyko utraty własnej osobowości.

„Existenz” to wyrażająca lęki współczesności zapowiedź symulacyjnej przyszłości, w której jednostka zakwestionuje własne jestestwo. Funkcjonujący w stanie wirtualnej narkolepsji użytkownicy eXistenZ zadają sobie pytanie: „czy wciąż jesteśmy w grze?”. Być może dziś, jako obserwatorzy ekspansji wirtualnej rzeczywistości, strategii immersyjnych i wzmożonego interakcjonizmu powinniśmy zadać sobie pytanie: „czy wciąż jesteśmy w rzeczywistości?”.

(autor: Wojciech Sitek )

Prelekcję i dyskusję poprowadzi Wojtek Sitek, filmoznawca, doktorant UŚ i członek Koła Naukowego "Kinotok". Zainteresowanych zapraszamy do lektury artykułów Wojtka, opublikowanych na łamach Dwutygodnik kulturalny "artPAPIER".

Bilety: 8 / 10 zł
www.kfambasada.wordpress.com
klub.filmowy.ambasada@gmail.com


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 sierpnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca