Film

DKF „IMAGINARIUM” w Kinie Praha: – „Gracz” Roberta Altmana

15. września o godz. 18.00 Kino Praha zaprasza na filmowe spotkanie po wakacyjnej przerwie, które odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „IMAGINARIUM”. Pokażemy film Roberta Altmana „Gracz”, amerykańską tragikomedię na podstawie powieści Michaela Tolkina.

 

Program DKF-u „Imaginarium”* realizowany jest w oparciu o książkę „Reżyserzy” autorstwa Janusza Wróblewskiego (publicysta oraz krytyk filmowy, dziennikarz tygodnika „Polityka”), który jako dziennikarz miał wyjątkową okazję rozmawiać z najważniejszymi mistrzami współczesnego kina, m.in. z Davidem Cronenbergiem, Kenem Loachem, Quentinem Tarantino czy Jamesem Ivory. Przeprowadzone wywiady z wielkimi wizjonerami kina o ich korzeniach, twórczych inspiracjach, przesłaniach zawartych w filmach, kulisach pracy na planie i magii kina, ułożone zostały przez autorka książki zgodnie z wizją kina, ku jakiej skłaniał się każdy z reżyserów. Przedstawimy więc „Prowokatorów” (Haneke, Trier), „Galerników wyobraźni” (Jarmusch, Kusturica, Lynch, Tarantino), „Ukąszonych przez Hollywood” (Polański, Scorsese) „Wędrowców i tułaczy” (Wenders), „Prześmiewców” (Allen, Altman, Forman) oraz tych, którzy w swojej twórczości podejmują temat Holokaustu „Po Shoah” (Holland).

 

Spotkania w ramach DKF-u „Imaginarium” poprowadzą: Janusz Wróblewski** oraz Andrzej Bukowiecki***. Spotkania odbywać się będą raz lub dwa razy w miesiącu (w poniedziałek) o godz. 18:00.

 

Cena biletu - 14 zł.

Cena karnetu (min. 4 spotkania) - 11 zł.

Sprzedaż biletów oraz karnetów trwa i będzie dotyczyć pokazów do końca grudnia.

 

SKRÓCONY PROGRAM - DKF „IMAGINARIUM”

Poniedziałek, godz. 18.00

 

15 września – Prześmiewcy: „Gracz”, reż. Robert Altman

29 września - Galernicy wyobraźni: „Pulp Fiction”, reż. Quentin Tarantino

13 października - Ukąszeni przez Hollywood: „Rzeź”, reż. Roman Polański

27 października – Wędrowcy i tułacze: „Buena Vista Social Club”, reż. Wim Wenders

10 listopada – Galernicy wyobraźni: „Underground”, reż. Emir Kusturica

24 listopada – Po Shoah: „Całkowite zaćmienie”, reż. Agnieszka Holland

8 grudnia - Ukąszeni przez Hollywood: „Wilk z Wall Street”, reż. Martin Scorsese

 

*DKF „Imaginarium” rozpoczął działalność w 2007 roku organizując filmowe spotkania m.in. w warszawskiej Kinotece. Obecnie Klub, po krótkiej przerwie w aktywności, znalazł swoją nową siedzibę w kinie Praha (ul. Jagiellońska 26). Na widzów czekają prezentacje najciekawszych produkcji filmowych zarówno polskiej, jak i światowej kinematografii. Projekcjom towarzyszyć będą dyskusje, ciekawe debaty oraz spotkania z twórcami i osobami związanymi ze sztuką filmową.

 

**Janusz Wróblewski - znany i ceniony krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta tygodnika „Polityka” oraz autora książki „Reżyserzy”. Członek jury FIPRESCI m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Toronto. Współautor scenariuszy m.in. do "Pożegnania jesieni" Mariusza Trelińskiego i książki "Magia kina".

 

***Andrzej Bukowiecki - krytyk filmowy i filmoznawca. Dyrektor mieszczącego się na warszawskim Ursynowie Domu Sztuki. Członek Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wykładowca Akademii Polskiego Filmu przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM „DKF IMAGINARIUM”

 

15 września - Prześmiewcy: „Gracz”

reż. Robert Altman, rok produkcji: czas: 1992, czas: 2h 4 min.

Film Roberta Altmana to amerykańska tragikomedia na podstawie powieści Michaela Tolkina. Hollywoodzki producent, Griffin Mill, ma kłopoty: jego pozycji w wytwórni zagraża demoniczny konkurent Larry Levi, w dodatku zaczyna dostawać kartki z pogróżkami, w których anonimowy scenarzysta grozi mu zemstą za złe traktowanie ludzi pióra. Próbując zidentyfikować autora gróźb wkrótce sam wplątuje się w historię przypominającą scenariusze, które musi co dzień czytać...

 

29 września - Galernicy wyobraźni: „Pulp Fiction”

reż. Quentin Tarantino, rok produkcji: 1994, czas: 2h 34 min.

Kultowy film Quentina Tarantino, nagrodzony licznymi nagrodami. „Pulp Fiction” to film, który oryginalnością i nowatorskim podejściem reżysera zjednał sobie widzów i krytyków na całym świecie. Płatni mordercy, Jules (Samuel L. Jackson) i Vincent (John Travolta), dostają zlecenie, by odzyskać z rąk przypadkowych rabusiów tajemniczą walizkę bossa mafii. Nie dość tego, Vincent dostaje kolejną robotę - na czas nieobecności gangstera w mieście, ma zaopiekować się jego poszukującą wrażeń żoną Mią (Uma Thurman). Vincent i Jules niespodziewanie wpadają po uszy, gdy przypadkowo zabijają zakładnika. Kłopoty ma też podupadły bokser (Bruce Willis), który otrzymał dużą sumę za przegranie swojej walki. Walkę jednak wygrywa, a Los Angeles staje się od tej chwili dla niego za małe. Specjaliści od mokrej roboty będą mieli co robić...

 

13 października - Ukąszeni przez Hollywood: „Rzeź”

reż. Roman Polański, rok produkcji: 2011, czas: 1h 19 min.

„Rzeź” to jeden z najzabawniejszych filmów w karierze Romana Polańskiego oraz pokaz wybitnej gry aktorskiej. Dwie nowojorskie pary: Alan (Christoph Waltz) i Nancy (Kate Winslet) oraz Michael (John C. Reilly) i Penelope (Jodie Foster). Zdawałoby się, że wszystko je łączy. Nienaganne maniery, wysoki standard życia i satysfakcja z uczących się w najlepszych szkołach dzieci. Wszyscy czworo mogą uważać się za elitę amerykańskiej socjety. Kiedy ich dzieci wszczynają bójkę, na pozór niewinne spotkanie rodziców, zorganizowane celem wyjaśnienia sprawy, przerodzi się w lawinę potyczek i wzajemnych złośliwości. W tym piekielnie zabawnym pojedynku stawką będzie dobre imię i status każdego z uczestników. Nic zatem dziwnego, że wytrawni przeciwnicy dopuszczą się ciosów poniżej pasa. Wkrótce wyjdą na jaw głęboko skrywane tajemnice, a gdy więzy małżeńskie ulegną zaskakującemu rozluźnieniu, okaże się, że w nowoczesnym związku wszystkie chwyty są dozwolone...

 

27 października - Wędrowcy i tułacze: „Buena Vista Social Club”

reż. Wim Wenders, rok produkcji: 1999, czas: 1h 41 min.

Filmowy poemat muzyczny Wendersa jest podróżą do innego świata, gdzie dla żyjących w ubóstwie ludzi muzyka stanowi sens i treść życia. „Buena Vista Social Club” to dokument poświęcony grupie wiekowych muzyków kubańskich, którzy przed wieloma laty grywali ludową muzykę rytmiczną w hawańskim klubie. Kamera poszukuje lokalu, w którym odbywały się koncerty, pokazuje współczesne życie dawnych gwiazd, rejestruje wywiady. Momentem kulminacyjnym jest koncert weteranów w nowojorskim Carnegie Hall.

 

10 listopada - Galernicy wyobraźni: „Underground”

reż. Emir Kusturica, rok produkcji: 1995, czas: 2h 43 min.

Film Emira Kusturicy zdobył Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1995. To próba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy nie informuje o tym mieszkańców podziemia. Dopiero po pięćdziesięciu latach udaje im się wyjść na wolność, gdzie, jak się okazuje, wojna trwa nadal.

 

24 listopada - Po Shoah: „Całkowite zaćmienie”

reż. Agnieszka Holland, rok produkcji: 1995, czas: 1h 51 min.

„Całkowite zaćmienie” w reżyserii Agnieszki Holland opowiada o homoseksualnym związku pomiędzy francuskimi poetami – Paulem Verlaine'em i Arthurem Rimbaudem. Film został nakręcony na podstawie młodzieńczej sztuki Christophera Hamptona, muzykę skomponował oscarowy laureat Jan A.P. Kaczmarek, a za kamerą stanął Giorgos Arvanitis. Rimbauda (Leonardo DiCaprio) poznajemy w chwili jego przybycia do domu Paula Verlaine'a (David Thewlis). Ten jest zachwycony twórczością szesnastoletniego wówczas Arhura i proponuje, by młody poeta zatrzymał się w jego siedzibie. Jednak wkrótce Rimbaud musi się wyprowadzić, gdyż jego wulgarne i bezczelne zachowanie nie jest tolerowane przez resztę domowników. Nadal oczarowany destruktywnym chłopakiem Verlaine podąża za nim, zostawiając za sobą żonę i dziecko. Między mężczyznami rodzi się gorące uczucie i odtąd razem kontynuują wędrówkę w nieznane, która przyniesie im tyle samo szczęścia i radości, co łez i zwątpienia.

 

8 grudnia - Ukąszeni przez Hollywood: „Wilk z Wall Street”

reż. Martin Scorsese, rok produkcji: 2013, czas: 2h 59 min.

Martin Scorsese, jeden z największych reżyserów naszych czasów przedstawia prawdziwą historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Wall Street. Jordan Belfort był złotym dzieckiem świata amerykańskich finansów. Szybki i oszałamiający sukces przyniósł mu fortunę, władzę i poczucie bezkarności. Pokusy czaiły się wszędzie, a Belfort lubił im ulegać i robił to w wielkim stylu. Najpiękniejsze kobiety. Najdroższe jachty. Najbardziej wyszukane narkotyki. Szalona impreza bez cienia poczucia odpowiedzialności. A w ślad za tym nieuniknione błędy i pragnienie jeszcze większego bogactwa. Korupcja, naginanie prawa i malwersacje podatkowe – w tym także Belfort okazał się mistrzem. Zrealizowana z rozmachem i poczuciem humoru, urzekająca blichtrem, a jednak gorzka opowieść o człowieku, który zawsze chciał więcej, a dostał to, na co zasłużył. Film zdobyła 5 nominacji do Oscara oraz jest laureatem Złotych Globów w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy w komedii lub musicalu dla Leonarda DiCaprio.

 

INFORMACJA

Kino Praha

ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

Tel (kasa kina) 22 343 03 10 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca