Film

Znamy program 3. AVANT ART FILM we Wrocławiu

Killing Joke, Peaches, Björk, Trent Reznor i Eugeniusz Rudnik na dużym ekranie. 3. AVANT ART FILM w Kinie Nowe Horyzonty – program.

 

Od 7 do 18 października we Wrocławiu odbędzie się 3. edycja AVANT ART FILM – przeglądu filmów o muzyce. W tym roku zobaczymy 11 dokumentów, 2 z nich będą miały swoje polskie premiery.

 

W programie m.in. historia legend post punkowego industrialu - Killing Joke, a także protoplastów punka – grupy Death. Zobaczymy portrety Wesley’a Willisa i Kathleen Hanna. Trent Reznor opowie o swojej miłości do syntezatorów, a Peaches zaprezentuje się we własnym kampowym antymusicalu. Do tego „15 stron świata” i muzyka Eugeniusza Rudnika. Finałem przeglądu będzie pokaz specjalny zjawiskowego koncertu Björk.

 

Tegoroczna, trzecia już, edycja Avant Art Film organizowana jest wspólnie z festiwalem IN-EDIT z Barcelony, z festiwalem LUFF z Lozanny i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Przegląd filmów o muzyce Avant Art Film to część programu 7. edycji Avant Art Festival, na którym wystąpią wielkie gwiazdy muzyki awangardowej, w tym Ryoji Ikeda, Supersilent feat. John Paul Jones, Keiji Haino, Stephen O’Malley, a także Peaches, Forest Swords, Dean Blunt i Haxan Cloak.

 

W ramach 3. edycji przeglądu zobaczymy najciekawsze dokumenty o muzyce, w tym Death Metal Angola (reż. Jeremy Xido/ USA 2012). Film opowiada o death metalu przez pryzmat doświadczeń pary młodych ludzi z Angoli, która używa brutalnych dźwięków i rytmów tej hardcore’owej muzyki jako sposobu odreagowania traumy wojennej. Death Metal Angola przedstawia drogę do organizacji przez nich pierwszego koncertu rockowego. Obejrzymy również A Band Called Death (reż. Jeff Howlett, Mark Covino/ USA 2012) - bajkową historię zakurzonego demo z punkową muzyką zespołu Death, które 30 lat po jego powstaniu trafia w ręce młodszej o kilka pokoleń publiczności. Fanów industrialu ucieszy film o legendzie gatunku - zespole Killing Joke, który wpłynął na „wszystkich wielkich” - od Dave’a Grohla po Nigela Kennedy’ego czy Jimmy’ego Page’a. Będzie to pokaz premierowy w Polsce.

 

Ponadto w ramach Przeglądu dowiemy się więcej o wyrazistych i nietuzinkowych sylwetkach artystów takich jak Genesis Breyer P-Orridge (Throbbing Gristle, Psychic TV) i Lady Jaye, ikona undergroundowego rocka - Wesley Willis, królowa sekstroniki – Peaches czy Kathleen Hanna - główna wokalistka punkowych zespołów Bikini Kill oraz Le Tigre i znaczący głos ruchu riot grrrl.

 

W I Dream of Wires Trent Reznor, Carl Craig i John Foxx przedstawią własne techniki modelowania dźwięku i wytłumaczą, dlaczego zdecydowali się korzystać z syntezatorów. Film miał premierę na tegorocznej edycji Audioriver. Nie zabraknie akcentu polskiego. Avant Art zaprasza na „15 stron świata” w reż. Zuzanny Solakiewicz. Film stanowi próbę usłyszenia wzrokiem muzyki Eugeniusza Rudnika, członka legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, który zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej.

 

Na finał Przeglądu organizatorzy Avant Art wspólnie ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty przygotowali pokaz specjalny Björk: Biophilia Live. Widowiskowy koncert wybitnej islandzkiej artystki, zarejestrowany został w Alexandra Palace w Londynie w 2013 roku przy użyciu 16 kamer przez Nicka Fentona i Petera Stricklanda, ekspertów w dziedzinie dokumentacji występów muzycznych. To przemyślany w najdrobniejszym szczególe multimedialny projekt poświęcony przyrodzie i ginącemu pięknu natury. Całość uzupełniono animacjami, zdjęciami przyrody oraz wstępem Davida Attenborough.

 

Tytuł ostatniego filmu ogłoszony będzie wkrótce.

 

Bilety w cenie 13 zł (z wyjątkiem Björk: Biophilia Live – 27 zł) i karnety (60 zł, w tym Björk: Biophilia Live) do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty bądź przez www.kinonh.pl .

 

Więcej informacji na www.avantart.pl i www.kinonh.pl .

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca