Film

„Chopin - The Space Concert”

3 listopada Polska Światłoczuła znowu rusza w trasę. Tym razem z filmem Adama Ustynowicza „Chopin- The Space Concert" odwiedzi pięć miasteczek w pięciu różnych województwach. Film, który jest tak niezwykły i nietypowy, a zarazem genialny w swojej prostocie, zdobył już międzynarodowe uznanie; Najlepszy Film na 2012 - Monaco International Film Festival. Projekcjom będzie towarzyszył Adam Ustynowicz- reżyser.

 

Widzowie małych miejscowości, gdzie nie ma kina, będą mieli okazję zobaczyć dobre, polskie kino i porozmawiać z twórcą osobiście. Polska Światłoczuła pojawi się w różnych zakątkach kraju:

 

Spotkania z Adamem Ustynowiczem:

 

3 XI  Kętrzyn, godz. 18.00 (Gimnazjum im. Jana Pawła II, Wojska Polskiego 9)

4 XI  Górzno, godz.  19.00 (Gminny Ośrodek Kultury, Rynek 14 A)

5 XI  Miastko, godz. 18.30 (Centrum Informacji Turystycznej, Dworcowa 29)

6 XI  Nekla, godz. 18.00 (Nekielski Ośrodek Kultury, Poznańska 25)

7 XI  Drobin, godz. 18.30 (Urząd Miasta i Gminy Drobin, Marszałka Piłsudskiego 12)

 

 

Jest to film niezwykły. Genialny w swej prostocie. Wystarczyło przecież poprosić astronautów, żeby zabrali ze sobą na pokład nagrane utwory Fryderyka Chopina i słuchając ich robili zdjęcia podczas misji orbitalnej. Wydawało by się, że dla polskiego twórcy jest to zadanie nierealne. Jednak nie dla Adama Ustynowicza. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej od lat rozkochany jest w kosmosie.

 

Pierwszy kontakt z astronautami NASA nawiązał w 2000 roku przy okazji konkursu dla dzieci zorganizowanego przez Komitet Badań Kosmicznych PAN. Tak rozpoczęła się przyjaźń między innymi z Georgiem Zamką, kapitanem promu Endeavour, na którym to powstały zdjęcia do filmu. Astronauci zapytani przez Adama Ustynowicza o to, co czuje człowiek zawieszony w przestrzeni kosmicznej odpowiadali, że żadne słowa tego nie wyrażą. Reżyser wpadł wtedy na pomysł, że muzyka może to oddać. I tak w 2010 roku, 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, na pokład statku kosmicznego trafiła płyta z utworami kompozytora w wykonaniu Karola Radziwonowicza. Pierwszym obrazem jest start promu przy dźwiękach Etiudy Rewolucyjnej. Utwór, który był symbolem zerwania okowów politycznych, stał się hymnem na cześć pokonania grawitacji. Poza malowniczymi zdjęciami Ziemi w filmie pojawiają się też ujęcia załogi tańczącej walca na promie, cieszącej się wolnością.

 

Muzyka Chopina, mimo wcześniejszego sceptycyzmu załogi, okazała się strzałem w dziesiątkę. Bo jest ponadczasowa, uniwersalna. Tęsknoty i pragnienie wolności, i to tej absolutnej, są bliskie każdemu z nas. A w kosmosie człowiek pozbywa się tych ziemskich ograniczeń. Piękny, poetycki film.

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca