Film

Polskie kino rozpocznie wędrówkę po Hiszpanii

Cine Polaco Contemporáneo to przegląd współczesnego polskiego kina, który od listopada 2014

do kwietnia 2015 zagości w dziesięciu największych miastach Hiszpanii.

 

W ramach Cine Polaco Contemporáneo zostaną zaprezentowane polskie filmy fabularne
i dokumentalne z ostatnich trzech lat. Będą to filmy nie dystrybuowane dotąd w Hiszpanii:

Deep love, w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego,

Imagine, w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego,

Jack Strong, w reżyserii Władysława Pasikowskiego,

Mundial. Gra o wszystko, w reżyserii Michała Bielawskiego,

Papusza, w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze,

Płynące wieżowce, w reżyserii Tomasza Wasilewskiego.

 

Decydując o wyborze filmów kierowałyśmy się nie tylko tematyką, ale także
i formą. Chcąc przybliżyć mieszkańcom Hiszpanii polskie kino, a tym samym historię i kulturę, starałyśmy się zwrócić uwagę na różnorodność i współczesny obraz polskiej kinematografii. Prezentowane filmy zdobyły wiele prestiżowych nagród, mamy nadzieję że zostaną entuzjastycznie przyjęte również na terenie Hiszpanii.
– mówi Iwona Kamińska, jedna z koordynatorek Cine Polaco Contemporáneo w Hiszpanii.

 

Uroczyste otwarcie Przeglądu odbędzie się 13 listopada, o godz. 19.30 w Madrycie w Cine Doré, kinie należącym do Filmoteki Hiszpanii. Filmem inauguracyjnym będzie film Andrzeja Jakimowskiego Imagine. Produkcja zostanie zaprezentowana widzom w obecności Andrzeja Jakimowskiego oraz Ewy Jakimowskiej.

 

W realizację Cine Polaco Contemporáneo zaangażowało się sześć filmotek na terenie całej Hiszpanii: Fimoteka Katalonii (Barcelona), Filmoteka Andaluzji (Sevilla, Granada, Córdoba), Filmoteka Galicji / Galicyjskie Centrum Sztuk Wizualnych (La Coruña), Hiszpańska Filmoteka Narodowa (Madryt), Filmoteka Murcji / Instytut Kultury i Sztuki (Murcja), Filmoteka Saragossy (Saragossa), Filmoteka Walencji (Walencja) oraz centrum artystyczne Przestrzeń sztuki w Santa Cruz de Tenerife.

 

Cieszy nas, że tak wiele filmotek wyraziło chęć współpracy i zaprezentuje polskie kino na swoich ekranach. Dzięki szerokiemu zasięgowi projektu mamy nadzieję dotrzeć zarówno do coraz większej liczby odbiorców, jak i do hiszpańskiego środowiska filmowego. Wierzymy, że dzięki organizowanym co roku pokazom filmowym, polskie kino stanie się coraz bardziej rozpoznawalne w Hiszpanii. – mówi Joanna Matyjasiak, wicedyrektor Instytutu Polskiego w Madrycie i współorganizator Cine Polaco Contemporáneo.

 

Organizatorami Cine Polaco Contemporaneo są: Instytut Polski w Madrycie oraz Fundacja Przestrzeń Wspólna.

Przegląd jest rekomendowany przez program Dias de cine, magazyn Caiman. Cuadernos de cine, miesięcznik KINO, portal sfp.org.pl oraz KINO POLSKA.

Cine Polaco Contemporáneo jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji:  cinepolacocontemporaneo.es

FB: https://www.facebook.com/pages/Cine-polaco-contempor%C3%A1neo/1544353509115412

 

Instytut Polski w Madrycie organizował już pokazy filmów pod nazwą „Festiwal  Filmów Polskich“ zaczynając od stolicy i stopniowo zyskując zainteresowanie kolejnych centrów. O swoich działaniach, m. in. promujących polskie kino, informuje na stronie internetowej www.culturapolaca.es oraz na portalach społecznościowych: https://es-la.facebook.com/institutopolaco,

https://twitter.com/PLInst_Madrid

 

Fundacja Przestrzeń Wspólna jest organizacją pozarządową. Za cel stawia sobie wspieranie kultury w Polsce i na świecie, inicjowanie przedsięwzięć służących rozwojowi kultury, wspieranie wszystkich dziedzin sztuki i wszelkiej działalności kulturalnej. Fundacja podejmuje działalność kulturalną, tym organizację wydarzeń kulturalnych, takich jak organizowanie festiwali, wystaw, spotkań, pokazów filmowych i teatralnych, realizację projektów artystycznych.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 listopada 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca