Film

6. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO

KINO MUZA, POZNAŃ

20-25 MAJA 2015

 

Bilety: 18/15/12 zł, dostępne także online 

nie przyjmujemy rezerwacji

Karnet na 3 seanse: 33 zł (tylko w kasie kina)

 

W dniach 2015 maja 2015 zapraszamy na 6. edycję PrzegląduNowego Kina Francuskiego,podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. 

 

Program został poświęcony adaptacjom literackim, znalazły się w nim m.in.: adaptacja monodramatu Gulillaume'a Gallienne - "Guillame i chłopcy! Kolacja!", film nagrodzony w 2014 roku pięcioma Cezarami, Markiza Andżelika (reż. Ariel Zeïtoun) - adaptacja powieści Anne Golon, która przenosi widza do XVII-wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat 

miłości, zdrad i intryg dworskich.

 

W programie znalazł się też najnowszy film mistrza francuskiego kina Françoisa Ozona ("8 Kobiet", "Angel, Basen") - "Une nouvelle amie", w którym w główne role wcielili się Romain Duris i znana polskim widzom ze Sponsoringu Małgorzaty Szumowskiej Anaïs Demoustier. Film zdobył do tej pory Nagrodę Specjalną na MFF w San Sebastian i dwie nominacje do Cezarów. W programie także nowy film twórcy 3 Serc, Benoîta Jacquota - "Dziennik panny służącej" - adaptacja słynnej powieści Octave'a Mirbeau z początku XX wieku, którą na ekrany przenosili już wcześniej Jean Renoir i Luis Buñuel. W roli głównej wschodząca gwiazda francuskiego kina, laureatka Złotej Palmy w Cannes za "Życie Adeli. Rodział 1 i 2" - Lea Seydoux.

 

Obowiązkowym punktem przeglądu są ekranizacje komiksów. "Kot rabina" to adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Kot rabina połyka papugę dzięki czemu zaczyna mówić ludzkim głosem. "Prawda o Lulu (reż. Solveig Anspach) to z kolei ekranizacja komiksu Étienne'a Davodeau o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie "wolne" od codzienności, męża i dzieci.

 

Ekranizacją komiksu jest również film "Francuski minister" (reż. Bertrand Tavernier). Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, nieźle sobie radząc ze zmiennymi nastrojami przełożonego.

 

 

Organizatorzy Przeglądu:

Institut Institut Français de Varsovie | IFV oraz Gutek Film


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 kwietnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca