Film

KINO NA GRANICY / KINO NA HRANICI

KINO NA GRANICY / KINO NA HRANICI informuje:

Drodzy Widzowie,

 

Dobrego nigdy za wiele, więc tegoroczne Kino na Granicy zacznie się aż trzykrotnie! W tym dwa razy oficjalnie - projekcję otwierającego nasz przegląd Męża na godziny (Tomáš Svoboda, 2014) odbędą się niemal równocześnie w Teatr im. Adama Mickiewicza (godz 19.00) i Kinie Piast (godz. 19.30). W tej romantycznej komedii o czwórce przedsiębiorczych, choć nieco bezradnych przyjaciół zobaczymy m.in bohatera jednej z tegorocznych retrospektyw -Bolka PolivkęW Teatrze warto zostać chwilę dłużej – po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem.
 

Ale do kina zapraszamy oczywiście od rana - już o 9:00 nieco mniej formalne otwarcie, czyli pierwsze filmowe spotkania z animowanymi bohaterami ze studia w Bielsku-Białej. Dwa otwarte, darmowe seanse odbędą się w Domu Narodowym i KASS Střelnice. Przed dwudziestą czekają nas jeszcze takie klasyki z ostatnich lat jak Musimy Sobie Pomagać (Jan Hřebejk, 2000) z Bolkiem Polivką czy Pociąg do Hollywood (Radosław Piwowarski, 1987) z sugestywną rolą Kasi Figury. A także pierwsze odsłony retrospektywy Stanislava Párnický’ego  (Wynajęty Klaun, 1980 i Poczta po południu, 1987) i “stokrotkowego” cyklu pokazującego twórczość czechosłowackich reżyserek: Poszukiwanie dróg Heleny Třeštíkov’ej (1988) i W poszukiwaniu Ester Věry Chililovej (2005). Uzupełnieniem kobiecego wątku będą nagrodzone w Karlovych Varach Dzwony na pasterkę (Jiří Krejčík, 1962), w których możemy zobaczyć bohaterkę jednego  z tegorocznych cykli, piękną Emilię Vášáryová.
 

Pierwszy dzień XVII Kina na Granicy to także trzy nowe, pełnometrażowe dokumenty - Fala vs Brzeg (nakręcone przez Martin Štrbę wspominki o artystycznym fermencie na FAMU w latach 80tych), zaskakujące Pirackie sidła (David Čálek) iFelvidek - Górne Węgry, czylirodzinna opowieść osadzona w trudnej historii środkowo-wschodniej Europy. Dla tych, którzy mają ochotę kontynuować przechadzkę węgierską ścieżką, przygotowaliśmy także seans nagrodzonego w Cannes (najlepszy film sekcji Un certain regard) Białego Boga w reżyserii Kornéla Mundruczó. Reżyser mówi, że to połączenie melodramatu, kina przygodowego i filmu o zemście. Według krytyków jest to także niepokojąca metafora polityczna będąca komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na Węgrzech i w całej Europie.
 

O 22:00 w Klubie Festiwalowym czeka nas elektroniczny performance Doroty Masłowskiej aka Mister D.Muzyczne wcielenie autorki „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” to melodyjne, skoczne elektro połączone z ironicznymi tekstami.

 

Pierwszy dzień przeglądu to także oficjalny start wystaw towarzyszących  - o 12:00 zapraszamy na wernisaż wystawy plakatu Kinematograf (budynek Euroregionu), a o 16:00 na otwarcie wystawy podsumowującej 50 lat kariery najsłynniejszych bielskich łobuzów - Bolka i Lolka (KASS Střelnice).

 
Zanim zdecydujecie się na wybór głównych atrakcji dnia, nie zapomnijcie odebrać akredytacji J.  W tym roku biuro festiwalowe mieści się dokładnie na (dawnej) granicy, czyli w Świetlicy Krytyki Politycznej (ul. Zamkowa 1) i jest czynne od 9:00 do 21:00 . Posiadacze 6-dniowych karnetów jak zwykle otrzymają zestawy startowe z koszulkami, torbami i katalogiem. Szczegółowe opisy filmów i program na kolejne dni możecie znaleźć także na naszej stronie :PROGRAM (klik).

 
Przypominamy :

- oficjalne otwarcie o 19:00 i 19:30 w Teatrze i w Piaście,

- pierwsze seanse od 9 rano.

 
Proszę przygotować karnety i bilety do kontroli. Startujemy!

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 kwietnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca